Date Event Level  Location Club & Caller
         
September 2017
22.-23. 15. Clubabend SD4Fun Travellers & Verlegter Clubabend Hanfried Squares (*) M-P Germany icon 07743 Jena

SD4Fun Travellers & Hanfried Squares Jena

Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Michael Strauß, Jürgen R. Weissenborn, Jens-Erik Paul

22.-24.

A2 Tanz-Wochenende

(English) (Registration)

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Paul Bristow (UK), Edith Heitger
22.-24. 23rd Örebro Country Jamboree (*)

B-A2

Sweden icon S-Örebro

Örebro Squaredancers

Charlie Robertson (US), Ingvar Pettersson (S), Stefan Sidholm (S), Tomas Hedberg (S)

22.-24.

14th Challenge Dance

Register before 01.09.!

C2-C3B

Denmark-icon DK-9210 Aalborg SØ

The Diamond (*)

Ian McConnell (UK), Todd Fellegy (US)

23. 21. Night Of The Knights

M-A1

R II-IV

Germany icon73084 Salach

Staufen Knights Salach

Markus Gensberger, Paddy Böhnke

Cuer: Anni & Wolfgang Weber

23. Autumn Jubilee

M-A2

R

CL

Germany icon 60437 Frankfurt a. M. / Kalbach

Beaux & Belles Frankfurt a. M.

Stefan Förster, Martin Laufer

Cuer: Jetta K. Junk

Clogging: Bianca Behrens, Claudia Wild

23. 50. Anniversary Würzburg Whirlers M-A Germany icon 97084 Würzburg-Rottenbauer

Würzburg Whirlers

Joachim Schmitt, Ulli Hantke

23. Westernfestival im Movie Park Germany

M-A1

CL

Germany-icon46244 Bottrop-Kirchhellen

Survivor Bottrop

Jörg Biewald, Wolfgang Haehnel

23.

Höstdans

P-A2

Sweden-icon S-Stockholm

Seniorerna Stockholm

Robert Milestad (S)

23. Birthday Dance

M-P

United-kingdom-icon UK-Worthing, BN11 4PL

Worthing Squares (*)

Granville Spencer (UK)

23.-24. 19th Special Of Paris (& Tour Eiffel)
M-A2 France-icon F-78640 Neauphle le Château

Bunny Circle

Brian Hotchkies (AUS)

23.-30. Square Dance Plus Tanzen in Tirol (*)

P

Austria-icon A-6372 Oberndorf i. T.

Gartenhotel Rosenhof bei Kitzbühel

Ingeborg Körber-Lücker

24.

A2 Intro C1

A2-C1

Germany-icon 67126 Hochdorf-Assenheim

Tapsy Turtles

Martin Laufer

24. Basic 3 (*)

B

Sweden-icon S-Uppsala

Uppsala Viking Squaredancers

Sabine Karmsjö Stobin (S)

24.

A2 Workshop A2 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindegaard (DK)

26. Club Dance with Guest Caller

A1-A2

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Thomas Bernhed (S)

27. Månadsdans (*)

B-A1

Sweden-icon S-Linköping

Blue Ribbon Squares Linköping

Jesper Wilhelmsson (S)

28.

Höstdanser 2017 -

Squaregames (*)

B-M

Sweden-icon S-Stenungsund

Bygdegillet Stenungsund

Gunilla Hammerlund (S)

29. 5th Friday (*) M-P Germany-icon 64521 Groß-Gerau / Berkach

Smoky Socks Groß-Gerau

Arnold Tonhäuser

29.-30. Silver Miners Special (Special Club Night) M-A1 Germany-icon 09618 Brand-Erbisdorf

Silver Miners Freiberg

Tommy Schneeberger, Christian Schreiter

29.-04.10. 24th European Round Dance Week in Hesselberg R II-VI Germany-icon 91726 Gerolfingen

Tamara Twirlers München

Richard Lamberty, Alise Halbert, Klaus Völkl, Stefanie Christian, Michael Schmidt

30.

A2 Workshop mit Brian Hotchkies

(Doodle)

A2 Germany-icon 86522 Feldkirchen bei München
Little Lobsters
Brian Hotchkies (AUS)
30.

Dance with the Devil - 30th Anniversary

New Date & Loction!!!

M

HH

Germany-icon 85630 Neukeferloh

Munich Square Devils

Tim Bressinck

30. 50 Jahre Border U-Turn Back
M-A2 Germany-icon 95126 Schwarzenbach an der Saale

Border U-Turn Back

Chris Kiendl, Tomáš ”Doug” Machalik (CZ)David "Medvěd" Dvořák (CZ), Alexander Wallerer, Klaus Schubert, Steffen Marschner

30.

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

30.

14. Kräuterfest

M-P Germany-icon 91555 Feuchtwangen-Bernau
Village Gold Bears
Vroni Wimmer, Heike King
30.

Lock Dance 2017

M-P Germany-icon 24109 Kiel-Mettenhof
Kieler Wheeler
Martin Kull, Clubcaller
30. C2 Dansträning

C2

Sweden icon S-Västerås

Västerås Square Dance Club

Jesper Wilhelmsson (S)

30.-01.10.

Centre Squares & Cheltenham Swinging Squares Weekend

Cancelled!!!

M-C2

United-kingdom-icon UK-Almondsbury, Bristol, BS32 4AJ

Centre Squares (*) & Cheltenham Swinging Squares 

Anders Blom (S) (†)

30.-07.10. Square Dance C1 Tanzen in Tirol (*)

C1

Austria-icon A-6372 Oberndorf i. T.

Gartenhotel Rosenhof bei Kitzbühel

Ingeborg Körber-Lücker

October 2017
01.

Plus-Workshop (*)

P Germany-icon 93164 Laaber

ACR-Club

Brian Hotchkies (AUS)

01.

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

01. Goldsteiner Plus Sonntag (*) P Germany icon 60529 Frankfurt a. M.

Bernemer Squeezer Frankfurt

Jürgen R. Weissenborn

01.

Plus Café

P

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Dave Preskitt

01. Basic 4 (*)

B

Sweden-icon S-Uppsala

Uppsala Viking Squaredancers

Sabine Karmsjö Stobin (S)

01. Dansträning (*)

C3B

Sweden icon S-Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

01. Autumn Dance (*)

R II-IV

United kingdom icon UK-Kennington, Oxford, OX1 5PY

Scarlet Ribbons (*)

tba.

03.

Tag der Deutschen Einheit - Motto: Hamburg

M-P

Germany-icon 22399 Hamburg

Crazy Bumble Bees Hamburg

Jens Harms, Guido Haas

03.

11. Tanz am Tag der Deutschen Einheit

M

Germany-icon 45711 Datteln

Square Breakers Recklinghausen

Joe Kromer, Steffen Knott

03.

Special Clubnight mit Brian Hotchkies (*)

M-P

Germany-icon 04425 Taucha

Black Hill Dancers Taucha

Brian Hotchkies (AUS)

03. Club Dance with Guest Caller

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Kristian Äng (S)

03. Danceträning på Mainstream & Plus

M-P

Sweden-icon S-Lidingö

Ocean Waves Lidingö

Roland Danielsson (S)

04. Plus DBD dans

P

Sweden-icon S-183 70 Täby

Näsbyparks Squaredanceklubb

Micke Gerkman (S)

05.

Höstdanser 2017 (*)

B-A1

Sweden-icon S-Stenungsund

Bygdegillet Stenungsund

Martin Jansson (S)

06. Contra Clubabend mit Livemusik (*)
CT Germany-icon 82054 Sauerlach
Dreaming Igel
Marcus Igla
06.-07. 11. Wooden Bridge Special - 20 Jahre Coast Dancers Eckernförde (& Verlegter Clubabend)
B-A2 Germany-icon 24340 Eckernförde Coast Dancers Eckernförde
Nils Trottman, Stefan Förster, Bodo von Reth, Peter Laubach
06.-07. 5. Flowerdance (& Clubabend)

M-P

HH

Austria-icon A-8644 Mürzhofen

Austyrias

Christian Sorge, Michi Unterberger (A)

06.-08. Clubwochenende (*)
A1-C1 Germany-icon 61389 Schmitten-Arnoldshain
Diamond Plus Wiesbaden
Jürgen Löder, Tommy Schneeberger
06.-09. Oktoberfestivalen 2017 (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Sue Curtis (US)

07.

A1 & A2 Workshop

A1-A2

Germany-icon 09111 Chemnitz

Cinderella Chemnitz

Tomáš ”Doug” Machalik (CZ)

07.

30. Fly Over-Dance

New Caller!!!

M-P

Germany-icon 65451 Kelsterbach

Oakleaves Kelsterbach

Brian Hotchkies (AUS), Natascha Budsky

07. A1 Intro A2 Workshop (*)

A1-A2

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Joachim Schmitt

07.

25. Autumn Dance

M Germany-icon 48429 Rheine
Michael Dancers Rheine
Jörg Biewald, Thorsten Dudziak
07.

Einziger Clubabend 2017 (*)

M-P Germany-icon 35625 Hüttenberg
High Speed Traveler
Ralf Reinhard, Caller from the Floor
07. Välgörenhetsdans B-A2 Sweden-icon S-435 30 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

Johnny Nordström (S), Reine Storberg (S), Thomas Bernhed (S)

07. Vargdansen B-A2 Sweden-icon S-Hagfors

Wolf Dancers

Krister Pettersson (S)

07.

Birthday Dance (*)

M-P

United kingdom icon UK-Clifford, Yorks

Harmony Squares

Gene Turner (UK), Cliff Anderton (UK)

07. Plus Dance (*)

P

United-kingdom-icon UK-Hemel Hempstead, Herts., HO2 4EW

Tudor Squares

Granville Spemcer (UK)

07. Chain Reaction Dance & Lune Valley Ocean Wavers 22nd Birthday Dance

M-A2

United-kingdom-icon UK-Halton on Lune, Lancaster, LA2 6NB

ChAin ReaCtion & Lune Valley Ocean Wavers

James Wyatt (UK)

07.-08.

Golden Autumn

(English) (Русский)

B-A2

Russia-icon RUS-198238 St. Petersburg

Palace Square Dancers St. Petersburg

Dave Preskitt, Caller from the Floor

07.-08. Heide-Tanz
B-C1 Denmark-icon DK-7430 Ikast

Hedens Squaredansere Ikast

Jerry Jestin (US), Peter Höfelmeyer, Carsten Toldbod (DK), Mads Nielsen (DK)

07.-09.

55th Anniversary Party Tokyo Square Dance Club

(Registration)

M-C1

R

LD

Japan icon JP-Tokyo 135-0061

Tokyo Square Dance Club

Wade Driver (US), Mike Seastrom (UK), Deborah Carroll-Jones (US)

08.

5:e Järladansen

(with Cold Mountain Band)

B-P Sweden-icon S-Nacka

Saltsjö Square Dancers

Calle Brunér (S)

10. Hörnet i Alingsås (*)

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Thomas Bernhed (S), Gunilla Hammarlund (S)

12. Dansträning (*)

C3B

Sweden icon S-Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

12. Månadsdans

B-A2

Sweden-icon S-418 73 Göteborg

Vinga Yellow Rockers Göteborg

Mathias Alfredsson (S)

13.

28th Black Cat Special

M-P Germany-icon 45279 Essen Steele
Assindian Star Dancers
Uli Schingen, Michael Franz
13.-15.

31st Pader Rodeo 2017
Waiting List!!!

M-A2 Germany-icon 33184 Altenbeken Pader Jumpers
Thorsten Geppert, Johnny Preston (US), Nils Trottmann, Hans Kabierske
13.-15. Wombourne Challenge Weekend (*)

C1-C3A

United-kingdom-icon UK-Wombourne

Wombourne Challenge Weekend (*)

tba.

13.-15.

XXVII. Hanácké Special Dance (*)

M-A1

R II-V

Czech Republic icon CZ-Olomouc

Tarantela Olomouc

tba.

Cuer: tba.

14.

66. Bavarian Festival

M

R

Germany-icon 86453 Dasing

Running Turtles Augsburg
Vroni Wimmer, Mickey Braithwaite

Cuer: Martin Prüfer

14. 35. Emmendingen Square Dance Festival - Tanz mit uns in den Herbst

M-A1

Germany icon 79312 Emmendingen

Square Dance Club Emmendingen

Reine Hjärtström (S)

14. A1 Workshop (*)

A1

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Paddy Böhnke

14.

Plus-Workshop

P

Germany-icon 24589 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf

Edeltraud Haas

14. Oktoberdansen

C1

Sweden icon S-Västerås

Västerås Square Dance Club

Jerry Jestin (CAN), Ingvar Pettersson (S)

14. C1 & C2-Dansträning C1-C2 Sweden icon S-Bålsta

Bålsta Square Dancers

Bjørn Andersson (DK)

14.

Fyrklöverdansen (*)

B-A2

Sweden-icon S-Stockholm

Seniorerna Stockholm

Robert Milestad (S), Ronald Danielsson (S), Sven Andréasson (S)

14. Autumn Dance

M-P

R

United kingdom icon UK-Bottesford, Leicestershire, NG13 0BG

Viking Squares

Richard Motley (UK)

Cuer: Matt Baldry (UK)

14. 70th Birthday Dance (*)
M-P United kingdom icon UK-Burgess Hill, West Sussex, RH15 9NN

Lazy River SDC (*)

James Wyatt (UK), Neil Whiston (UK)
14.-15.

C1 Wochenend Workshop (*)

C1

Germany-icon 70186 Stuttgart

C-Lions

Thomas Borowski

14.-15. Bernhedsdansen

A1-C1

Sweden-icon S-Granloholm

Sundsvalls New Wave

Thomas Bernhed (S)

14.-21. Square Dance Mainstream Tanzen in Tirol (*)

M

Austria-icon A-6372 Oberndorf i. T.

Gartenhotel Rosenhof bei Kitzbühel

Manfred Joas

15. Square Dance Party B Germany icon 86529 Schrobenhausen

Lenbach Swingers Schrobenhausen

Rainer Wagner

15. Progressive Squares (*)

Thema

Austria-icon A-1160 Wien

The Workshoppers Vienna

Brian Hotchkies (AUS)

15. Søndagsdanse C2 Denmark-icon DK-8370 Hadsten

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

15. C1 Dans

C1

Sweden icon S-Västerås

Västerås Square Dance Club

Jerry Jestin (CAN)

15. A1 & A2-Dansträning

A1-A2

Sweden icon S-Bålsta

Bålsta Square Dancers

Janne Wiklund (DK)

17.

Plus-Hexagon / Octagon (*)

(Doodle)

P

HEX

OCT

Germany-icon 86522 Feldkirchen bei München
Little Lobsters
Joachim Rühenbeck
17. Club Dance with Guest Caller

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Vainor Törnqvist Persson (S)

17. Danceträning på Mainstream & Plus

M-P

Sweden-icon S-Lidingö

Ocean Waves Lidingö

Calle Brunner (S)

20.

Fredags Hyggedans M-A2 Denmark-icon DK-8600 Silkeborg

Silkeborg Modern Square Dance

Einar Sølvsten (DK), Tommie Jørgensen (DK)

20.-21.

26. Ritterdance (& Trailenddance)

M-P Switzerland icon CH-5210 Windisch

Habsburger Queen's Shufflers

Tommy Schneeberger, René Meuret (CH), Christian Mack CH), Andreas Hagg (CH)

20.-22. 17. Wackelstein-Dance

M-P

R II-III

Austria-icon A-3820 Raabs a. d. Thaya

Silva Nortica

Rojne Erikson (S), Michi Unterberger

20.-22.

Ungdomsdans / Youth Dance

B-A1

Sweden-icon S-Borås

Buffalo Squares

Joakim Beiring (S), Robert Milestad (S)

20.-22.

25 års Fødseldagsdans (*)

(20. P-A1 & 22. A2)

M-C1 Denmark-icon DK-2680 Solrød Strand

Ocean City Square Dancers

Jet Roberts (US), Christer Bern (S), Tommy P. Larsen (DK), Stefan Carlsson (S)

20.-22.

Jerry Story Plus Weekend

Waiting List!

P United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE

Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

20.-22.

Round Dance Weekend

(Booking)

R II-IV

United kingdom icon UK-Upper Arncott, Bicester, OX25 1PL

Scarlet Ribbons (*)

Judi Read (UK), Nick Wright (UK), Steve Sturgiss (UK)

21. 25 Jahre Dancing Moor Lights

M

DBD

HH

Germany icon 83620 Feldkirchen-Westerham

Dancing Moor Lights

Vroni Wimmer, Christof Kettner, Ludwig Aumeier, Peter Osbild

21.

Geburtstagsspecial - 29 Jahre Tapsy Turtles

New Caller!!!

M-A2

R III-V

Germany-icon 67126 Hochdorf-Assenheim

Tapsy Turtles

Björn Andersson (DK), Philipp Aff, Martin Laufer

Cuer: Andrea Schröder

21. 22. Squampfestival
M-A2 Germany icon 92224 Amberg

Squampfis Amberg

Brian Hotchkies (AUS), Paddy Böhnke, Jürgen R. Weissenborn
21. 32. Herbst-Dance

M-P

R II-IV
Germany icon 28327 Bremen

Key Porters Bremen

Dave Preskitt, Sven Köwing

Cuer: Angela Grob

21.

A Night Workshop & Tanz mit Caller Uli Schingen

A1-A2

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Uli Schingen

21. Guest Caller Dance (*)

M-P

United kingdom icon UK-Cirencester, Gloucestershire, GL7 1RG

Corinium Squares

Cliff Anderton (UK)
22.

C1 mit Björn Andersson

C1

Germany icon67126 Hochdorf- Assenheim

Tapsy Turtles

Björn Andersson (DK), Martin Laufer

22.

A2-Workshop

A2 Germany-icon 93055 Regensburg

ACR-Club

Brian Hotchkies (AUS)

22. C2 Dansträning

C2

Sweden icon S-Arboga

Västerås Square Dance Club & Riverbend's Square Dancers Arboga

Jesper Wilhelmsson (S)

24.

30th Anniversary Dreisam Swingers

M

Germany-icon 79108 Freiburg

Dreisam Swingers Freiburg

Martin Kull, Katja Schäfer

24. Club Dance with Autumn Meeting

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Thomas Bernhed (S)

25. Månadsdans (*)

B-A1

Sweden-icon S-Linköping

Blue Ribbon Squares Linköping

tba. (S)

27. 30 Jahre Clubcaller Christof Kettner (*)

M

R II-IV

Germany icon 80937 München

Munich Swinging Bells

Christof Kettner, Markus Gensberger

Cuer: Martin Prüfer

27.

Halloween (*)

M

Germany-icon 45661 Recklinghausen

Square Breakers Recklinghausen

tba.

27.-28. 18. Rennsteig-Dance (& Special Club Night)

M-P

Germany icon 99894 Friedrichroda / Finsterbergen

Flying Sparks Finsterbergen

Dominic "Nici" Lehmann, Achim Mündelein, Christiaan "Chris" Hilkman
27.-29.

Roundová nalejvárna (*)

(Round Workshop)

R III-IV

Czech Republic icon CZ-Jiříkovice

Dostavník Brno

tba.

27.-29. Advanced Weekend (*) (Booking Form)

A1-A2

United kingdom icon UK-Southsea, Hants

Southampton Squares (*)

James Wyatt (UK), Neil Whiston (UK)

28. 33. Halloween Dance M-A2 Germany icon 89233 Neu-Ulm / Pfuhl

Puss-N-Boots Neu-Ulm

Lorenz Kuhlee, Paddy Böhnke, Chris Fleck

28. 30th Triple Tea Time

M-P

DBD

Germany icon 33609 Bielefeld

The Teutonic Tramps Bielefeld

Tim Bressinck, Rainer Mayda

28.

46. Frankenstein Castle Dance

M-A2

R

Germany-icon 64319 Pfungstadt

Darmstompers Darmstadt

Tommy Schneeberger, Joe Kromer

Cuer: Susan Steup

28. Countrydansen (*)

P

Sweden icon S-Örebro

Örebro Squaredancers

Tomas Hedberg (S)

28.

Halloweendans (*)

B-P

Sweden-icon S-Ängelholm

Ocarina Square Dance Club

tba. (S)

 28.

Løvfaldsdans 2017

M-A1 Denmark icon DK-8444 Balle

Djurs Square Dance Club

Einar Sølvsten (DK), Leif Broch (DK)

28. Emma Horsfield Calling (*)

M-P

United kingdom icon UK-Clifford, Wetherby, LS23 6HY

White Rose Squares

Emma Horsfield (UK)

28. Annual Dance

M-P

United kingdom icon UK-Potters Bar EN6 4NW

Cuffley SDC (*)

Eddie James (UK)

28. Autumn Dance (*)

B-P

R

United kingdom icon UK-Hampshire

New Forest Squares (*) & Carousel Whirlers (*)

Reginald Nicklen (UK)

Cuer: Heather Bridle (UK)

28.-29. 16th ECTA Contra Dance Convention 2017 (& Clubabend)

CT

Germany icon 85653 Großhelfendorf

(82054 Sauerlach)

Dreaming Igel

Carol David-Blackman, Rosi Höchstetter, Meike Beyen, Prompters from the Floor (Marcus Igla)
29.

Plus Dance

P

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Dominik Zwerenz

29.

Fellowship (*)

B-A1

Sweden-icon S-215 26 Malmö

Energy Squares Malmö

Reine Hjärtström (S)

 29.

Begynderstævne

New location!!!

B-M Denmark icon DK-4760 Vordingborg

Næstved Square Dancers & Vordingborg Square Dance Club

Caller from the Zealand Area, Tommy P. Larsen (DK)

30.-31. Reformations Special (& Clubabend)

B51-M

Germany-icon 35745 Herborn

Colourful Dancers Herborn

Tommy Schneeberger, Thomas Gehrmann

31.

Special Clubnight Halloween

M

DBD

Germany-icon 66123 Saarbrücken-Jägersfreude

Joyhunters Saarbrücken

Oliver Küster, Marcel Konath

31.

Die Rhythm Rounds tanzen bei Regen und bei Sonnenschein

R II-V

Germany-icon 68199 Mannheim-Neckarau

Rhythm Rounds Mannheim

Don Casper

31. Club Dance with Guest Caller

A1-A2

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Thomas Bernhed (S)

31. Danceträning på Mainstream & Plus

M-P

Sweden-icon S-Lidingö

Ocean Waves Lidingö

Roland Danielsson (S)

31.-01.11. Halloween Special (*)

M-P

Germany-icon 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler

Ingeborg Körber-Lücker (*)

Ingeborg Körber-Lücker

November 2017
01.-05.

Holiday Weekend Burg Hohnstein (*)

M-P

R

Germany-icon 01848 Hohnstein

Holiday Weekend

Ulli Hantke

Cuer: Anni & Wolfgang Weber

03.

Special-Club-Night mit Second-Hand Flohmarkt

B-M Germany-icon 74211 Leingarten

Castle Ghosts Leingarten

Martin Kromer

03. Fredagsdans M-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Søren Lindegaard (DK)

03.-04.

Ericssonfestivalen 2017 (*)

M-C1

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm

Tomas Hedberg (S), Jesper Wilhelmsson (S)

03.-04. Halloween Dansen

B26-A2

Sweden-icon S-418 73 Göteborg

Vinga Yellow Rockers Göteborg

Krister Pettersson (S), Henrik "Hedda" Nilsson Siling, local Caller

03.-05.

C1 Tanz-Wochenende

(English) (Registration)

New Caller!!!

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Tim Crawford (CAN), Joachim Rühenbeck
03.-05.

Special Special + PAC (*)

B-C

Czech Republic icon CZ-Liberec

Country Rytmus Liberec

Vladimír "Vláďa" Andris (CZ), David Hrbáč (CZ), Jiří "Roga" Rogalewicz (CZ), Mila Malý (CZ)

03.-05.

C3B in Gothenburg

Please Register!

C3B Sweden-icon S-Göteborg

Thomas Bernhed (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Thomas Bernhed (S), Mats Björkman (S)

04.

7. Crazy Bird Dance

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

Tim Bressinck, Tommy Schneeberger, Chris Fleck

04.

29th Muffigel Dance 2017

M-P

HH

Germany-icon 73460 Hüttlingen

The Hedgehogs

Walter Stuppnig, Hans-Gerd Gasser

04.

25. Landauer Jubiläums Elwetritsche Special

M-P

Germany-icon 76829 Landau

Swinging Landavians Landau

Marco Bollheimer, Andreas Hennecke, Mike Goff, Gerry Kuhn

04.

Plus-Workshop

P

Germany-icon 24589 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf

Bodo von Reth

04.

Koldinghustanz 2017

(Registration)

M-C1 Denmark-icon DK-6580 Vamdrup

Sydkystens Square Dancers

Bjørn Andersson (DK), Steffen Knott, Christian Wilckens (DK)

04.-05.

C2 Wochenend Workshop (*)

C2

Germany-icon 70186 Stuttgart

C-Lions

Thomas Borowski

04.-05. Susie's Workshop
R Germany icon 70563 Stuttgart-Vaihingen

Susie Qs Stuttgart

Andrea Hilpert, Alexander Pohl

05. Grünkohldance 2017

M-P

Germany-icon46240 Bottrop

Survivor Bottrop

Wolfgang Haehnel

05.

Plus Café

P

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Dave Preskitt

05. 32. Tortentanz B-M Germany icon 31139 Hildesheim

Square Dreamers Hildesheim

Claus Warnecke, Andreas Rohde, Überraschungscaller

05.

C1 Workshop C1 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindegaard (DK)

06. Goldsteiner Plus Sonntag (*) P Germany icon 60529 Frankfurt a. M.

Bernemer Squeezer Frankfurt

Jürgen R. Weissenborn

07. Club Dance with Guest Caller

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Martin Jansson (S)

09. Månadsdans (*)

B-A2

Sweden-icon S-418 73 Göteborg

Vinga Yellow Rockers Göteborg

tba.

10.-11.

Martini Dance

(& Clubabend) (Page 2)

B-P

Austria-icon A-2700 Wiener Neustadt

Corvinus Dancers

Walter Stupning, Michi Unterberger (A)

11. 20 Jahre Lenbach Swingers M-P Germany icon 86529 Schrobenhausen

Lenbach Swingers Schrobenhausen

Marcus Runft, Rainer Wagner

11.

28. Moonlight Dance

M-P

HH

Germany-icon 63303 Dreieich-Offenthal

Moonspinners

Arnold Tonhäuser, Markus Gensberger

11.

23. Dschungelparty

A1-A2 Germany-icon 22297 Hamburg

A1-Team Hamburg

Søren Lindegaard (DK), Jens Harms

11.

MS Extended Workshop & Tanz mit Caller Martin Kull

M

(P)

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Martin Kull

11.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

11. Måndagsdans

P-A1

Sweden-icon S-183 70 Täby

Näsbyparks Squaredanceklubb

Michael "Sotarn" Lindberg (S)

11. Mortensdans 2017

B-A2

Denmark icon DK-9900 Frederikshavn

Frederikshavn Square Dance Club (*)

Christian Wilkens (DK), Henning Pedersen (DK)

11. Birthday Dance (*)

M-A

United-kingdom-icon UK-Winterbourne, Bristol, BS36 1NJ

Thornbury Squares (*) 

Ian McConnell (UK)

11. Birthday Dance (*)

M-P

United kingdom icon UK-Market Weighton

Humberside Steppers

tba.
11.-12. Finland 100 Year Anniversary Dance

(M)-A2

Finland-icon FIN-Vantaa

DUF Square Dancers (FB)

Tomas Hedberg (S), Kaj Wikholm (FIN)

11.-12.

Slotsdans 2017 

(& A1/A2 Workshop)

P-A2

Denmark icon DK-3400 Hillerød

Hillerød Square Dancers

James Wyatt (UK)

12.

A1-Workshop (*)

A1 Germany-icon 93164 Laaber

ACR-Club

Frank Meyers

12.

A-Café

A1-A2

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Uli Schingen

12. Dansträning (*)

C3B

Sweden icon S-Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

12. Søndagsdanse C1 Denmark-icon DK-8370 Hadsten

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

14.

Don's 60. Geburtstag (*)

S

R

LD

Germany-icon 68199 Mannheim-Neckarau

Rhythm Rounds Mannheim

Don Casper, Caller & Cuer from the Floor

14. Club Dance with Guest Caller

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Kristian Äng (S)

15.

21 Jahre Dannstadter Hurricanes mit Truthahnessen - Thanksgiving - Tanz zu 7 Callern

B-M Germany-icon 67125 Dannstadt

Dannstadter Hurricanes

Mike Weber, Marc Meidinger, Gerhard Kamm, Christian Sorge, Helmi Hoffmann, Mareike Buchner, Detlev Junker

16.-19.

Roundová nalejvárna (*)

(Round Workshop)

R II-III

Czech Republic icon CZ-Jiříkovice

Dostavník Brno

tba.

17.-18.

Turkey Digest 2017 - 20 Years The Bern Dancing Bears

(& Clubnight)

M Switzerland icon CH-3076 Worb (3018 Bern)
The Bern Dancing Bears
Tim Crawford (CAN), Barbara König (CH)
17.-19.

Plus Intensivwochenende

(Registration)

P Germany-icon 45721 Haltern am See

Devil Dancers Haltern
Jörg Biewald, Thomas Paul

17.-19.

Spécial Square Dance (& Workshop A1/A2)

New Caller!!!

M-A2 France-icon F-78730 Ponthévrard

The Lucky Boots de Bonnelles

Phillip Aff, Tom Mackler (F)

17.-19.

13:e Norrortdansen

(18. Round) (17. Line)

M-C1

R

LD

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Nils Trottmann

Cuer: Gunilla Jägdahl (S)

Line: Urban Danielsson

17.-19. Southport Weekend (*)

M-P

R

United kingdom icon UK-Lanc's

Lone Star SDC (*)

tba.

18. Jester Dance M-A1 Germany-icon 44869 Bochum

Jester Dancers Bochum
Tim Bressinck, Tommy Schneeberger

18. 23. Groenkohl-Danz

M-P

Germany-icon 26125 Oldenburg

Hunte Valley Dancers Oldenburg

Thorsten Ueckermann, Sabine Jacob

18. A2 Workshop (*)

A2

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Joachim Schmitt

18.

40. Callerjubiläum

M-P

Germany-icon 68199 Mannheim

Witches & Wizards Rodgau

Uwe Kraemer-AveMarie, Caller from the Floor

18. MS Workshop mit Steffi Perzlmaier M Germany-icon 94437 Mamming

One-Way-Promenaders
Steffi Perzlmaier

18. Süddeutscher Round-Dance Tanz-Treff

R II-IV

Germany-icon 86199 Augsburg-Göggingen

Yellow Rose Augsburg

Birgit Haltmayer, Heidi Mennes, Generos Weber, Cuer from the Floor

18. Jailhouse Dance B-A2 Denmark-icon DK-8700 Horsens

Join Hands Horsens

Paul Bristow (UK), Carsten Toldbod (DK)

18.

Førjulsdans 2017

B-A2

Norway icon N-3180 Nykirke

Horten og Omegn Squaredancers

Krister Pettersson (S)

18. Tilehurst Squares (*)

A1-A2

United kingdom icon UK-Charvil, Reading, RG10 9TR

Tilehurst Squares (*)

Derek Nicholls (UK), Andrew Agathangelou (UK)

19.

Keller Treff - 4h Workshop

A1-A2 Germany icon 68219 Mannheim

Keller Swingers Mannheim

Uwe Kraemer-AveMarie

21. Club Dance with Guest Caller

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Thomas Bernhed (S)

24. Fredagsdans A1-A2 Denmark-icon DK-4690 Haslev

Sydsjællands Square Dance Club (*)

Thomas Samuelsson (S)

24.-26.

A1 Tanz-Wochenende

(English) (Registration)

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Søren Lindegaard (DK), Joachim Rühenbeck
24.-26. Novemberdans 2017 C1-C3A Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Ian McConnell (UK)

25.

Alm Abtrieb

M-P

HEX

Germany-icon 82544 Aufhofen / Egling

Tölzer Twirlers
Ralf Reinhard, Mickey Braithwaite
25.

Special Club Night "Zurück in die Zukunft"

M-A1

Germany-icon 06258 Schkopau / Ermlitz

Square Dance more
Sonja Knoll, Romana & Lutz Pinkert, Elke Ferchland
25.

Student- & Angel Party

B20-M

Germany-icon 75181 Pforzheim

Hang Loose Promenaders Pforzheim
Paddy Böhnke, Philipp Kamm
25.

Novemberdans

B-M

Sweden-icon S-Stockholm

Seniorerna Stockholm

Stefan Sidholm (S)

25.-26.

C2 Workshop-Wochenende

C2

Germany icon67657 Kaiserslautern

Tapsy Turtles

Martin Laufer

25.-26. Novemberdans (*) C1-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Jesper Wilhelmsson (S)

26.

Plus Dance

P

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Dominik Zwerenz

26.

Gemensamma Klubbdanser i Skaraborg

B-A2

Sweden-icon S-Mariestad

Norra Wadsbo Square Dancers

Tomas Hedberg (S)

26.

Klubbdans med Workshop (*)

B-A1

Sweden-icon S-215 26 Malmö

Energy Squares Malmö

Börje Kuylenstierna (S)

28. Club Dance with Guest Caller

A1-A2

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Thomas Bernhed (S)

29. Månadsdans (*)

B-A1

Sweden-icon S-Linköping

Blue Ribbon Squares Linköping

Fredrik Rosén (S)

December 2017
01.-03.

Mainstream Vision DbD

Waiting List!!!

M Germany-icon 61348 Bad Homburg Freestyle Dancers
Jerry Story (US), Tony Oxendine (US), Tommy Schneeberger
02. 41. Christkindl Dance 2017

M-A2

R II-IV

Germany-icon 90552 Röthenbach a. d. Pegnitz

Honeycake Squares Nürnberg

Paddy Böhnke, Dave Preskitt, Walter Luger

Cuer: Frank Phillips

02. 39. Christmas Party

M-P

R

Germany-icon 77654 Offenburg-Rammersweier

Offenburger Square Dance Club

Martin Kromer, Martin Kull, Marcel Konath

Cuer: Marie-Luise Schubert

02. A2 Workshop (*)

A2

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Joachim Schmitt

02. 30. Adventstanz

M-P

Germany-icon 24960 Glücksburg

Village Swingers Flensburg

Joe Kromer, Frank Bathelt, Bodo von Reth

02. Weihnachtlicher Advent-Tanz (*)

Thema

Austria-icon A-1220 Wien

The Workshoppers Vienna

Walt & Juliane Burr

02.-03. Let's Party (& Clubnight)
M-A1 Germany-icon 50189 Bergheim-Quadrath-Ichendorf

Archway Happy Hoppers Bergheim

Robert Milestad (S), Ingeborg Körber-Lücker

03.

A2-Workshop

A2 Germany-icon 93055 Regensburg

ACR-Club

Frank Meyers

03.

Plus Café

P

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Dave Preskitt

05. Club Dance with Year's End

M-A1

Sweden-icon S-Floda

Lerum Square Dancers

Thomas Bernhed (S)

09. 29. MCG Kaffeeklatsch (*) B-M Germany-icon 81925 München

Tamara Twirlers München

Toni Sedlmayr

09.

Dancing In A Winter Wonderland

M-A2

R II-V

Netherlands-icon NL-5224 AC 's Hertogenbosch
Motiveters (*)

Maarten Weijers (NL), Wil Stans (NL), Arie Stoffer (NL), Erik Pluylaar (NL)

Cuer: Truus De Jong (NL), Loet Polak (NL)
09.

Luciadansen

B-A2

Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Stefan Sidholm (S)

09.

Nybörjardans

B24-B

Sweden-icon S-Stockholm

Seniorerna Stockholm

Roland Danielsson (S)

09. Christmas Dance (*)

M-A2

United kingdom icon UK-Almondsbury, Bristol, BS32 4AJ

Centre Squares (*)

Neil Whiston (UK)
09. Christmas Dance (*)

M-P

United-kingdom-icon UK-Sidmouth, Devon, EX10 9XH

Axe Vale (*)

John Bone (UK), Wendy Shipton (UK)

09.-10.

C1-Introduction

New Caller!!!

Waiting List!!!

C1 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Michael Kellogg (US)

09.-10.

C1 Wochenend Workshop (*)

C1

Germany-icon 70186 Stuttgart

C-Lions

Thomas Borowski

10. 25th Advents Dance (*)

M

(B)

Germany-icon 26125 Oldenburg

Ocean Wave Square Dancers

Sabine Jacob, Jens Klusmann

10.

Calling Angels Christmas Dance

B20-M

Germany-icon 67725 Böttstadt

Joyhunters Saarbrücken & Thunderhill Dancers & Wheelers & Dealers Zweibrücken

Michi Unterberger (A), Viktoria Blankengurg

10.

Adventsdans

P-A2 Denmark icon DK-4760 Vordingborg

Vordingborg Square Dance Club

Leif Ekblad (S)

16. 23rd X-MAS Party!

B-M

Germany-icon 89407 Dillingen / Donau

Crossroad Cowboys

Nils Trottmann, Tim Bressinck, Paddy Böhnke

17. Der Bär ist los (*)

C1

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

David "Medvěd - Der Bär" Dvořák (CZ)

26. 16. Just For Fun (*)

M-P

Germany-icon 91301 Forchheim

Dancing Trouts Forchheim

Stefan Rohrbach, Walter Luger

26. 30. Glow Worms Christmasparty

M

R

Germany-icon 67547 Worms

Glow Worms
Tommy Schneeberger

Cuer: Susan Steup

27.

Mellendagsdansen (*)

B-A1

Sweden-icon S-215 26 Malmö

Energy Squares Malmö

Club Caller

27.

"Xmas Week" Dance

M-P

United-kingdom-icon UK-Kensworth, Beds, LU6 3RJ

All Square At Zero

Kevin Lovell (UK), Guests

28. Italian Dance (*) M-A1 Germany-icon44862 Bochum

Jester Dancers Bochum
Tim Bressinck

28.

Nytårsdans 2017

M-A2 Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

Bjørn Andersson (DK)

28.-02.01. Mountain Mash

M

R

CT

Germany-icon 30169 Hannover

Mountain Mash & American Contra & Traditional Square Dance
Hanna Tenenbaum (S)

Cuer: Martin Prüfer

Contra: Hans Krackau

30. Steffi Perzlmaier - 40. Geburtstag M Germany-icon 84130 Dingolfing

One-Way-Promenaders
Steffi Perzlmaier

30. Mellendagsdans

P-A2

Sweden-icon S-Molkom

Präriefolket Square Dancers

Hans Lindgren (S), Ronny Norring (S), Nutte (S)

30.-01.01.

2017 Jump into 2018 - Silvester-Dance (*)

Cancelled!!!

C1-C3A

Germany-icon tba.

C-Lions

Anders Blom (S) (†)

30.-01.01.

Shakin' Silvester Party Weekend - James Bond 007

R II-V Germany-icon 65195 Wiesbaden

Shakin' Tailfeathers Rüsselsheim

Andrea Hilpert, Alexander Pohl, Ilona & Stefan Lankuttis

31. 32. Swing Out 2017 - Swing In 2018

M

R II-IV

Germany icon 80937 München

Munich Swinging Bells

Ulli Hantke, Markus Gensberger

Cuer: Stefi Christian

31. Silvester Special
M-P Germany-icon55270 Ober Olm bei Mainz

Meenzer Mascots
Jack Kirchgatter, Michi Unterberger (A)

31. Silvester Dance 2017
M-P Germany-icon89197 Weidenstetten

Puss-N-Boots Neu-Ulm
Stefan Rohrbach, Chris Fleck

31. New Years Eve Dance (*)

tba.

United kingdom icon UK-Berks

Tilehurst Squares (*)

tba. (UK)

31. Yorkshire Federation New Years Eve Dance & Hoedown (*)

M-P

United kingdom icon UK-Clifford, Yorks.

Yorkshire Federation

tba.

January 2018
01.

Neujahrsdance (*)

M-P

Germany-icon 22607 Hamburg

Elbe Beach Hoppers

Thomas Paul, Peter Junker, Wolfgang Schwind

05.-07. Trettondansen 2018 C1-C3B Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

06.

37. Student Dance 2018 (*)

B30

Germany-icon 44328 Dortmund-Scharnhorst

Kohlenpott-Hoppers Dortmund

Thorsten Hubmann, Thorsten Geppert

06.

Student Party (*)

B30 Switzerland icon CH-8142 Uitikon-Waldegg bei Zürich

Square Drivers Zürich

tba.

06. NVSD NewYear's Party 2018 (*)

M-P

R II-IV

Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch

The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), Caller & Cuer from the Floor

07.

Abspeckdance

M-P

Germany-icon 24589 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf

Peter Laubach

07. Nytårsdans 2018 M-A2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK), Søren Lindegaard (DK)

11.-13. Whale Of A Dance (*)

P-A

DBD

R I-VI

USA-icon US-Myrtle Beach, SC

GSI - Grand Square International

tba.
13. 19. Happy Trailers Dance

M-P

Germany-icon 82008 Unterhaching

Smiling Trailers Höhenkirchen

Reine Hjärtström (S), Regine Dichtl, Andy Ohlendorf, Wolfgang König

13. Rhein-Main Studentparty 2018

B31-M

Germany-icon 64546 Mörfelden-Walldorf

Dancing Diamonds Walldorf

Andreas Hennecke, Michael "Gatsby" Gätcke

13. 24. SRRS Student-Convention (*)

B30

R A

Germany-icon 71272 Renningen

SRRS & Dream Catchers Renningen

Wolfgang Rieger

13. Midvinterdansen (*) B-A2 Sweden-icon S-Motola

Varamon Square Dancers

Krister Pettersson (S)

13.-14. Thomasdansen (*) C2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Thomas Bernhed (S)

14.

A2 Workshop A2 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Bjørn Andersson (DK)

20. Munich Studentparty 2018

B30

R II-III

Germany-icon 85221 Dachau

Midnight Swingers Perchting Hadorf

Ludwig Aumeier, Thom Kafka, Evi Mihm, Walter Stuppnig

Cuer: Martin Prüfer

20. 18th Dive In

M-P

Germany-icon 91301 Forchheim

Dancing Trouts Forchheim

Volker Weis, Walter Luger

20. Schneeflöckchendance (*)

R

Germany icon 65779 Kelkheim

Beaux & Belles Frankfurt a. M.

Jetta K. Junk, Sammy David

 20.

Troldedans 2018

M-A1 Denmark icon DK-4700 Næstved

Næstved Square Dancers

Henrik "Hedda" Nielsson (S)

 20.

20 års jubilæumsdans

M-A2 Denmark icon DK-8444 Balle

Djurs Square Dance Club

Asta Bredahl (DK), Per Sørensen (DK), Einar Sølvsten (DK), Leif Broch (DK)

20. Birthday Dance (*)

M-P

United kingdom icon UK-Cirencester, Gloucestershire, GL7 1RG

Corinium Squares

James Wyatt (UK)
20.-27.

DoSkiDo 2018 (*)

M-A2

R

Austria-icon A-5541 Altenmarkt

DoSkiDo

Thorsten Geppert, tba.

21.-26.

Squaredancing at Colina Mar Gran Canaria 2018

P-A1

Spain icon E-Puerto Rico, Gran Canaria

Square Dance Travellers

Christer Bern (S), Freddie (& Leif) Ekblad (S)

26. Fredagsdans P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Tommy P. Larsen (DK)

26.-28.

C1 Workshop-Wochenende

C1

Germany icon67657 Kaiserslautern

Tapsy Turtles

Martin Laufer

26.-28. Torquay Weekend

M-P

United-kingdom-icon UK-Torquay, TQ2 5JJ

Thornbury Squares (*) 

John Boxall (UK), Mike Belsten (UK)

27.

12. Snow Ghost Dance

B30-P Germany-icon 74211 Leingarten

Castle Ghosts Leingarten

Stefan Förster, Markus Jähne, Martin Kromer

27. Winter Extravaganza 3

M-P

R II-IV+

United-kingdom-icon UK-Hemel Hemstead, Hertfordshire, HP1 2PH

Matt's Twirlin' 2 Steppers

Paul Bristow (UK), James Wyatt (UK), Neil Whiston (UK)

Cuer: Paul Hart (UK), Matt Baldry (UK)

28.-02.

Squaredancing at Colina Mar Gran Canaria 2018

A2-C1

Spain icon E-Puerto Rico, Gran Canaria

Square Dance Travellers

Christer Bern (S), Freddie (& Leif) Ekblad (S)

February 2018
02.-04. 19. Country- & Western-Dance

CL

E-A

Germany-icon 30900 Wedemark - Abbensen

Clogging Turtles Hannover

Sandra Pohlmann, Doris Stern, Cortina Thoß, Monika Ciupke, Danielle Saathoff, Michael Becker, Katrin von Engelhardt

02.-05. Februarifestivalen 2018 (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Kiyoshi Kikuchi (JP)

03. 23. "Der Bär ist los"

B-P

Germany-icon 89564 Nattheim

The Lumberjacks Heidenheim

James Wyatt (UK), Maarten Weijers (NL), Paddy Böhnke

03. Starlight Dans

B-C1

Sweden-icon S-669 91 Deje

Präriefolket Square Dancers

Krister Pettersson (S), Hans Lindgren (S), Ronny Norring (S), Nutte (S)

03. Funny Festival #7 (*) M-P Denmark-icon DK-4690 Haslev

Funny Squares

tba.

09.-11. Wombourne Challenge Weekend (*)

C1-C3B

United-kingdom-icon UK-Wombourne

Wombourne Challenge Weekend (*)

Ian McConnell (UK)

10. Fast Night Dance (*)

M-P

HH

Germany-icon 85461 Kirchasch

Sunrise Swingers Erding

tba., Steffi Perzlmaier

10.-11. "Concept Dance" 2018 C1 Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Ross Howell (US)

10.-18. A1-Class Woche mit Jens Klusmann
A1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Jens Klusmann

11. 13. Fastnachtsdance

B30-P

Germany-icon 74731 Walldürn

Old American Country Walldürn

Volker Weis, Michael "Gatsby" Gätcke

11.

C1 Workshop C1 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Bjørn Andersson (DK)

16.

Fredags Hyggedans M-A2 Denmark-icon DK-8600 Silkeborg

Silkeborg Modern Square Dance

Einar Sølvsten (DK), Tommie Jørgensen (DK)

17. MS / Plus Workshop

M-P

Germany-icon 42655 Solingen

Crossing Swords Solingen

Ulli Hantke

17. 32. Shillelagh & Shilleila Special (*)

M-A2

Germany-icon 91077 Neunkirchen am Brand

Shillelaghs Erlangen

Tomas Hedberg (S), Nils Trottmann, Stefan Rohrbach

17. Valentines Castle Dance

M-A2

DBD

R

Germany-icon 68799 Reilingen

Heidelberg Hoedowners

Matcus Runft, Philipp Aff, Uwe Kraemer-AveMarie

Cuer: Don Casper

17.

Pepparrottsdansen

B-A2

Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Mathias Alfredsson (S)

18.-25. A2-Workshop / C1 Intro mit Paddy Böhnke
A2-C1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Paddy Böhnke

23.-24.

20. Windmill Dance

(Program)

New Caller!!!

P-C2 Denmark icon DK-7100 Vejle

Bredballe Dancers Vejle

Bronc Wise (US), Paul Bristow (UK)

23.-25. C3B Weekend in Hinnerup (*)
C3B Denmark-icon DK-8382 Hinnerup

Penguins Denmark

Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

24. 6. PlusOnly Special (*)

P

Germany-icon 83627 Warngau

Tölzer Twirlers

Alexander Wallerer

24. 40th Anniversary & Grand Reunion Dance (*)

M-P

United kingdom icon UK-Harrogate, HG1 2EY

White Rose Squares

James Wyatt (UK)

March 2018
03.

20 Jahre Bandits Ladenburg (*)

M-A1

Germany-icon 68526 Ladenburg

Bandits Ladenburg

Philipp Kamm, Philipp Aff

09.-11.

Spring Jamboree (*)

tba.

Germany-icon tba.

ECTA

tba.

09.-11. 29:e Western-Festivalen B40-C2 Sweden-icon S-435 41 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S), Mathias Afredsson (S), Krister Pettersson (S), Thomas Samuelsson (S), Henrik "Hedda" Nilsson Siling (S), Reine Storberg (S)

10.-11.

Marsdansen (*)

A1-C2

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm

Bill Harrison (US)

11.

Forårsdans

Please Register!

M-C1 Denmark-icon DK-5220 Odense SØ

Fyn Square Dance Club

Bjørs Andersson (DK)

12.

Bonusdansen 2018 C3A-C3B Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

17.

10. Turtle Run (& verlegter Clubabend)

B-C1

Germany-icon 86169 Augsburg

Running Turtles Augsburg
Uli Schingen, Tim Bressinck, David "Medvěd" Dvořák (CZ), Vroni Wimmer, Mickey Braithwaite, Gregor Stock

17.

25. Rhythm Rebells Meeting Special Dance

M-P

Germany-icon 78247 Hilzingen / Riedheim

Rhythm Rebells Hilzingen

Christian Sorge, Markus Jähne

17.

13. Palmbunny Dance 2018

B47-M

R II-IV

Germany-icon 64347 Griesheim

Spinning Onions Griesheim (*)

Tommy Schneeberger, Chris Keller

Cuer: Christian Schidler

17.

35. Geburtstag Gänseliesel Squeezers

M-A1

Germany-icon 37081 Göttingen

Gänseliesel Squeezers Göttingen

Stefan Förster, Britta Walbrun

17.

Goose Tower Dance

P-A2 Denmark icon DK-4760 Vordingborg

Vordingborg Square Dance Club

Paddy Böhnke

17.-18.

A2-Extended

New Caller!!!

Waiting List!!!

A2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Ross Howell (US)

23. Fødseldagsdans P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Thomas Samuelsson (S)

23-25.

C2-Weekend

Waiting List!!!

C2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Ross Howell (US)

24. ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba. ECTA
tba.
24. 28. Forårsfestival P-C2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK), Jack Borgstrøm (S)

24. Spring Dance (*)

M-P

United-kingdom-icon UK-Worthing, Sussex, BN11 4PL

Worthing Squares (*)

Di Green (UK)

28.-30.

5. Påskedans 2018

New Caller!!!

A2-C2 Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK), Thomas Bernhed (S), Søren Lindegaard (DK)

29.-02.04.

Easter Dance 2018 (*)

New Caller!!!

A2-C2 Germany-icon 24306 Plön

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Bronc Wise (US), Bjørn Andersson (DK)

30.-01.04. 36:e Påskfestivalen (*)

M-C2

Sweden icon S-Örebro

Örebro Squaredancers

Jerry Story (US), Jack Borgström (S), Tomas Hedberg (S), Jesper Wilhelmsson (S)

April 2018
01.-06.

50th European Square and Round Dance College

(Registration)

P-A2

R III-VI

CL

Germany icon 93413 Cham

S & RD College

Jerry Jestin (CAN), Paul Bristow (UK), Dave Preskitt

Cuer: Gert-Jan & Susi Rotscheid (NL), Curt & Tammy Worlock (US), Mark & Pam Prow (UK)

Clogging: Janice Jestin (CAN)

06.-08.

C1/C2 Weekend

Waiting List!!!

C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Bronc Wise (US)

06.-08. 19th Swedish National Challenge Convention (& P-A2 Trail End Dance) P-C3B Sweden-icon S-443 35 Lerum

SNCC & Lerum Square Dancers

David Heffron (US), Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

07.

16. Gälfiesler Danz
M52-M Germany-icon 79110 Freiburg

Breisgau Twirlers Freiburg

Chris Keller, Michael Strauß

07.

Triple Six Highlights

Pre-Registration Only!!!

M-P Germany-icon 53859 Niederkassel-Lülsdorf

Rhine Stone 666 Niederkassel

Tommy Schneeberger, Torsten Singer

07.

Ryck-Bridge-Dancer Special
M-P Germany-icon 17389 Anklam

Ryck-Bridge-Dancer

Peter Junker

13.-15. Wombourne Challenge Weekend (*)

C2-C3B

United-kingdom-icon UK-Wombourne, West Midlands

Wombourne Challenge Weekend (*)

tba.

14.

Markgräfler Spring Festival - 23 Jahre Load Boat Dreamers
B-P Germany-icon 79189 Bad Krotzingen-Schlatt

Load Boat Dreamers Müllheim

Paddy Böhnke, Didi Schmitz, Helmut Hössel

14. 11. Hanfried Party B-P Germany icon 07768 Kahla / Thüringen

Hanfried Squares Jena

Philipp Kamm

14.

Hobby Horse Springtime No 23 (*)
M-A1 Germany-icon 48361 Beelen

Hobby Horse Hoppers Warenburg

Michael Kellogg (US), Joe Kromer

14.

St. Patrick's Day Dance 2018

(Page 2)

B-P Germany-icon66497 Contwig

Wheelers & Dealers Zweibrücken

Tim Bressinck, Viktoria Blankenburg

14.

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

14.

Hjejledans P-A2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

Silkeborg Modern Square Dance

Nils Trottmann, Tommie Jørgensen (DK)

14.-19.

9th (last) Scottish Square Dance Festival (*)

(Registration)

M-A2

United-kingdom-icon UK-Aberdeen AB24 3FX

Aberdeen Kilt Kickers

Paul Bristow (UK), Thorsten Geppert

15. Anniversary 15 Years

B47-M

Germany-icon 74731 Walldürn

Old American Country Walldürn

Ulli Hantke, Ellen Müller

15.

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

20.-22.

Jugendtanz der Lion Squares Germany (*)
M-A2 Germany-icon 73527 Herlikofen

Lion Squares Germany

tba.

20.-22. 18ème Spécial de Square Dance
M-A1 France-icon F-06800 Cagnes-sur-Mer

Funny Fish French Riviera

Søren Lindegaard (DK), Martial Audot (F)

21.

Kannenbäcker Square Dance

M-P

Germany-icon 56203 Höhr-Grenzhausen
Ceramik Dancers Höhr-Grenzhausen
Peter Koch, Jack Kirchgatter
21.

Tremonia-Dance 2018 (*)

M

R II-

Germany-icon 44379 Dortmund

Belles & Beaux Dortmund
Jörg Biewald

Cuer: Christian Schidler, Nicola Kögler

21.

Vårdansen

B-A2

Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Krister Pettersson (S)

21. Fødseldagsdans (*) M-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

tba.

27.-29.

60 Jahre Berlin Swinging Bears / 50 Jahre Lucky (& Verlegter Clubabend & Geburtstagsdance Lucky)

M-P Germany-icon 12305 Berlin
Berlin Swinging Bears
Stefan Förster, Frank Heber
28.

25th Protzenhopper Dance

B-A1 Germany-icon 93073 Neutraubling
Smiling Bavarians Neutraubling
Nils Trottmann, Uli Schingen, Brian Hotchkies (AUS)
28.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

28.

40 Jahre DonauDiamonds Neu-Ulm (*)

M-P

R

Germany-icon 89233 Neu-Ulm / Burlafingen
DonauDiamonds Neu-Ulm
Uli Kutsche
28. Cheltenham Swinging Squares Present Rob Branson (*)

M-P

United-kingdom-icon UK-Cheltenham, GL53 9AU

Cheltenham Swinging Squares

Rob Branson (UK)

30.

Tanz in den Mai

M-P Germany-icon 22145 Hamburg
Hamburgers
Andreas Nissen, Ilona Airoldi, Jenny Beyen
30.

Walpurgisnight 2018 (*)

M-A2

Germany-icon 64832 Babenhausen

Witches & Wizards Rodgau

Reine Hjärtström (S), Chris Keller, Uwe Kraemer-AveMarie

May 2018
01.

1st of May Party (& Open Air Dance)

B-P

R II-IV

Germany-icon 74523 Schwäbisch Hall / Gailenkirchen (Wackershofen)

Schwäbisch Sweethearts
Christian Sorge, Martin Kromer, Bernhard Schlipf

Cuer: Susanne Geiger

04.-06.

A2 Tanz-Wochenende

(English)

Waiting List!!!

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Jack Borgström (S), Edith Heitger
04.-06.

27th Unconventional May Special - Čarnová Zima / Magic Winter (*)

(Registration)

Please Register!!!

M-C1

R II-VI

Slovakia icon SK-851 05 Bratislava- Petržalka

Karolína Bratislava (FB)

Bryan Clark (CAN), Brian Hotchkies (AUS), Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Michal Bayer (CZ), David Tesař (CZ), Jiří "Jirka" Ščobák (SK), Guests

Cuer: Matyáš Brenner (CZ), Franišek "Franta" Čermák (CZ), Lucka Červená (CZ), Ján Valtýni (SK)

05.

22. Special Dance - Dance Around The World - Themenland: Kuba

B-P Germany-icon 72459 Albstadt-Laufen
Alb Dream Dancers
Markus Jähne, Michael Mühlhauer
12.-13.

45. Maypole Dance & 60. Anniversary Munich Dip-N-Divers (& Farewell Dance) (*)

B-P

R

tba.

Germany-icon 85221 Dachau

(81925 München)

Dip-N-Divers München
tba., Markus Gensberger, Toni Sedlmayr
13.-14.

Crazy Cow Special - 10 jähriges Jubiläum (*)

tba. Switzerland icon CH-9475 Sevelen
Crazy Cow Dancers Sevelen
Michael "Mickey" Braithwaite, Urs Frick (CH)
18.-20.

38th Heart Beat (*)

M-C1 Belgium icon B-1970 Wezembeek-Oppem
Brussels Dancing Hearts
Eric Henerlau (US)
19. Summer Dance (*)

M-P

United kingdom icon UK-Cirencester, Gloucestershire, GL7 1RG

Corinium Squares

Brian Hotchkies (AUS)
20.

Dancing in the City - Brüssel (*)

M-A2 Germany-icon64319 Pfungstadt

Tagalongs Pfungstadt

Tommy Schneeberger, tba.

25.-27.

48th ECTA Round Dance Festival (*)

R II-VI Germany-icon67227 Frankenthal

ECTA & Happy Foot Frankenthal

tba.

25.-27.

Cinderella's 25. Geburtstags-Party (& Clubabend & Farewell-Dance) (*)

M-A1

Germany-icon 09322 Penig

Cinderella Chemnitz

Jörg Biewald, Stefan Förster, Christiaan Hilkmann

25.-27.

Amber Spring Special

B-A1

R II-IV

Russia-icon RUS-Kaliningrad

The Koenigsberg Happy Cats

Johnny Preston (US), Arndt & Natalie Lakermann, Fedor Antonov (RUS)

Cuer: Tatiana Bulanenkova (RUS)

25.-27. Camping Dans (*)
B-A1 Denmark-icon DK-9982 Ålbæk

Square Dance på Toppen

Per Sørensen (DK), Leif Broch (DK)

26.-27.

A2-Extended

Sold Out!!!

A2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Eric Henerlau (US)

31.-03.06.

C1-Weekend (with C2)

C1-C2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Eric Henerlau (US)

June 2018
01.-02. 5. Spargel-Tanz (& Clubabend) M-P Germany icon 31582 Nienburg/Weser

Country Skippers

Sönke Wilts, Klaus Kübler

01.-03. Swedish Square Dance Convention Borås 2018 B-C2 Sweden-icon S-504 68 Borås

Swedish Square Dance Convention 2018

Brian Hotchkies (AUS), Justin Russell (US), Tony Oxendine (US), Thomas Bernhed (S), Jesper Wilhelmsson (S)

02. Spargel Spinners Spargel Special

M-P

HH

Germany-icon 68799 Reilingen

Spargel Spinners Plankstadt

Chris Keller, Christian & Mareike Sorge

02. Square Dance Festival 2018 (*)
M-P Germany-icon 67304 Eisenberg

Ironhill Sandhoppers

Jack Kirchgatter, tba.

02. Rainbow Dance 2018 (*)

M-A1

R II-IV

Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch

The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), tba.

Cuer: Loet Polak (NL), tba.

02.-03. Frontier Fête (*)
M-P France-icon F-74340 Samoëns

Frontier Wheelers Geneva

Leif "Snuffe" Eriksson (S)

03. 16. Clubabend SD4Fun Travellers (im Anschluß an den Spargel-Tanz)
M-P

Germany icon 31582 Nienburg/Weser

SD4Fun Travellers & Country Skippers

Thomas Franzek, Michael Strauß, Jürgen R. Weissenborn, Jens-Erik Paul

08.-10.

Schlick Dance (Before & After Schlick Dance & Wattwanderung 07.06.)

M-P

Germany-icon 26389 Wilhelmshaven

Ocean Wave Square Dancers Wilhelmshaven

Paddy Böhnke, Jens Klusmann

08.-10. 27th Danish Convention
B-C1 Denmark-icon DK-7430 Ikast

Hedens Squaredansere Ikast

Ken Ritucci (US), James Wyatt (UK), Robert Milestadt (S), Freddie Ekblad (S), Søren Lindegaard (DK), Karsten Toldbod (DK), Mads Nielsen (DK), tba.

09.

Burgen und Schlösser Tour (*)

B-M

Germany-icon 96110 Scheßlitz

Bamberg Cornhusker

Thomas Spätling

09. Susie's Summer Ball (*)
R II-VI Germany icon 70563 Stuttgart-Vaihingen

Susie Qs Stuttgart

Andrea Hilpert, Alexander Pohl, tba.

14.-18. Do-C-Do Campout (*)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Banbury, Oxon

Do-C-Do Banbury

Lynn Holloway (UK)

Cuer: Nick Wright (UK)

15.-17.

A2-Weekend

A2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Vic Ceder (US)

16.

35 Jahre RSD (*)

M-P Germany-icon 63517 Rodenbach

Rodenbacher Square Dancers

Stefan Förster

20.-23.

AACE Convention 2018 (*)

A2-C4 USA-icon US-Fort Wayne, IN

Academy for Advaned & Challenge Enthusiasts

Sandie Bryant, Vic Ceder, Barry Clasper (CAN), Todd Fellegy, Ross Howell, Anne Uebelacker (CAN), Ben Rubright (US), David Heffron

22.-23. 7. Strawberry Dance (& Clubabend) (*) M-A2 Austria-icon A-2201 Gerasdorf bei Wien

Dancing Strawberries

Tomas Hedberg (S), Ken Ritucci (US)

23. 3. Leipziger Gewässertour der Happy Lions Leipzig
M-P Germany icon 04155 Leipzig

Happy Lions Leipzig

Stefanie Wagenknecht, Sergej Nündel, Heike Weiland

27.-30.

67th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration)

M-C2 USA-icon US-Kansas City, MO

67th NSDC Convention

tba.

29. Sensommerdans 2018 P-A2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Johnny Preston (US)

30.

20. Züri Special (*)

M-P Switzerland icon CH-8142 Uitikon bei Zürich
Square Drivers Zürich & Sun Valley Dancers
Nils Trottmann, Jeannette Stäuble (CH)
July 2018
05.-09.

35th Annual IAGSDC Convention 2018 - Circle Back To Seattle (*)

A2-C1 USA-icon US-Seattle, WA

IAGSDC & Puddletown Squares

Ett McAtee, Ross Howell, Vic Ceder, Sandie Bryant, Michael Kellogg, Kris Jensen, Barry Monday, Todd Fellegy, Bill Eyler, Harlan Kerr, Anne & Joe Uebelacker (CAN), Barry Clasper (CAN)

07.

50 Years Glow Worms

M-A2

R

Germany-icon 67551 Worms-Pfeddersheim

Glow Worms
Tommy Schneeberger, Tim Bressinck

Cuer: Christian Schidler

07.-08.

25. Very Hot Special Dance (& Farewell Dance)

M-P

Germany-icon 78727 Oberndorf

Very Hot Square Dancers Oberndorf / Neckar
Christian Sorge, Michael Mühlhauer

14.-22. Summerdance in Tranum (*)
C1-C3B Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

Ross Howell (US), Todd Fellegy (US), Sandie Bryant (US)

19.-21.

20th Canadian National Square & Round Dance Convention

(Booking)

B-C2

R II-VI

CT

CL

Canada icon CA-London, ON

Convention 2018

Barry Clasper, Don Moger, u.a.

20.-22.

European Square Dance Convention

(Pre-Registration)

B-C2

R

Netherlands-icon NL-1067 SM Amsterdam
Motiveters (*) & Tulip Twirlers & Rainbow Strollers

Thomas Bernhed (S), Bjørn Andersson (DK), Paul Bristow (UK), Jörg Biewald, Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Maarten Weijers (NL), Søren Lindergaard (DK), Neil Whiston (UK), Nils Trottmann, Ingvar Pettersson (S), Wil Stans (NL), Franišek "Franta" Čermák (CZ), Dave Preskitt, Christian Schidler

Cuer: Truus De Jong (NL), Teresa Hart (UK), Loet Polak (NL)
20.-22.

Jerry Story A2 Weekend (*)

A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE

Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

tba.

Square Dance Week (*)

(Registration)

P-C1

CL

Poland icon PL-Gdansk

American Squaredance Poland

tba.

August 2018
03.-05.

Challenge Wochenende (*)

(Registration)

C1-C2

Germany-icon 86756 Reimlingen

C-Lions

Ian McConnell (UK)

11.

15. Benefit-Dance zugunsten Square Dance in Russland

M-P

Germany-icon 91555 Feuchtwangen / Bernau Deutsch-Russische Square Dance Freunde
Joe & Martin Kromer, Fedor Antonov (RUS)
19.-24. C1 Dance With Bronc Wise C1 Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bronc Wise (US)

26.-31. C2 Dance With Bronc Wise C2 Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bronc Wise (US)

31.-02.09.

Fall Round Up (*)

M-C1

R

CL

CT

Germany-icon 25421 Pinneberg
Lion Squares Germany & Teddycoats Uetersen
tba.
tba.

Lytham Festival 2018 - UK National Week Of Dance (*)

P-C2

R II-IV

United-kingdom-icon UK-Lytham St. Annes, Lancashire

Lytham Festival 

tba.

Cuer: tba.

September 2018
02.-07. C3A Dance With Bronc Wise C3A Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bronc Wise (US)

07.-09.

C2 Tanz-Wochenende (& C3A)

(English)

C2

(C3A)

Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Thomas Bernhed (S), Edith Heitger
08.

50th Night Owl Dance

M-A2

R II-V

Germany-icon 70597 Stuttgart-Degerloch

Stuttgart Strutters
Søren Lindegaard (DK), Nils Trottmann, Uli Schingen, Dominic Zwerenz

Cuer: Klaus Völkl

08.

Anniversary 10 Years Munich NinePins (*)

M-P

Germany-icon 85716 Unterschleißheim

Munich NinePins
Vroni Wimmer, Hans Wimmer, Rainer Mennes

08.-15. A2-Workshop Woche mit Bronc Wise
A2 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Bronc Wise (US)

14.-15.

15. Kangaroo Dance (& Clubnight)

M-P

HEX

HH

Germany-icon 57392 Schmallenberg-Wormbach
Quick Kangaroos
Marcus Runft, Joe Kromer, Chris Fleck, Winfried Königs
14.-16.

1. Blitz & Donner Special

M-P Germany-icon 67806 Rockenhausen
Thunderhill Dancers
Carsten Nielsen (DK), Sterfan Förster, Philipp Aff
15.

17. Korbmarkt Special (*)

M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Tommy Schneeberger, Matthias Knabner

15.-16.

23. Dreiländereck Square Dance Special (& Special Clubday) (*)

M-P

Germany-icon 79576 Weil-Ötlingen

Three Country Dancers Weil am Rhein

tba., Rainer Vosen, Hans-Dieter "Didi" Schmitz

15.-22. A2-Workshop / C1 Intro mit Bronc Wise
A2-C1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Bronc Wise (US)

21.-23.

A2 Tanz-Wochenende

(English)

Registration 17.09.2017

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Tim Bressinck, Joachim Rühenbeck
21.-23.

15th Challenge Dance (*)

Please Register!

C1-C3B

Denmark-icon DK-9210 Aalborg SØ

The Diamond (*)

Ian McConnell (UK), Bjørn Andersson (DK), tba.

28.-30. 20 Jahre Silver Miners 2018 (*) M-A1 Germany-icon 09618 Brand-Erbisdorf

Silver Miners Freiberg

Anders Blom (S) (†)

29. Go West - 35 Jahre (*) M-A1 Germany-icon 52525 tba.

Silver Wings Heinsberg

James Wyatt (UK), Mike Liston

29-30. Rencontre de Square Dance & Tour Eiffel (*)
M-A2 France-icon F-78640 Neauphle le Château

Bunny Circle

Ken Ritucci (US)

October 2018
06.-07.

2. Schwenker Dance (& Verlegter Clubabend)

M-P Germany-icon 66129 Saarbrücken-Büblingen

Joyhunters Saarbrücken

Carsten Nielsen (DK), Marcel Konath

12.-14. Wombourne Challenge Weekend (*)

C1-C3B

United-kingdom-icon UK-Wombourne

Wombourne Challenge Weekend (*)

tba.

13.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

19.-21.

Yellow Rocks Plus Weekend (*)

Waiting List

P

United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE

Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

20.

8. Crazy Bird Dance (*)

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

tba.

30. 30. Cuer Lubiläum Martin Prüfer (*)

S

R

Germany-icon 85221 Dachau

Tamara Twirlers München

Markus Gensberger, Christof Kettner

Cuer: Martin Prüfer, Klaus Völkl, Stefanie Christian

November 2018
02.-04.

C1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 29.10.2017

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Sandie Bryant (US), Joachim Rühenbeck
03.

30th Muffigel Dance 2017

M-P

HH

R II-III

Germany-icon 73460 Hüttlingen

The Hedgehogs

Chris Keller, Hans-Gerd Gasser

Cuer: Andrea Schröder

03.

40 Jahre Bamberg Cornhusker (*)

tba.

Germany-icon 96114 Hirschaid

Bamberg Cornhusker

Thomas Spätling

10.

29. Moonlight Dance (*)

M-A1 Germany-icon 63303 Dreieich-Offenthal

Moonspinners

Arnold Tonhäuser, tba.

10.

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

11.

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder (*)

Jürgen Löder

23.-25.

A1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 19.11.2017

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
December 2018
07.-09.

C1 / C2 Intro (*)

Registration 10.12.2017

C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

tba.

08.

Nikolaustanz 2018 (*)

tba.

Germany-icon 38170 Schöppenstedt

Wild Folks Wolfenbüttel

tba.

27.-01.01.

Celebration Dance 2018 (C1-C3A dancing, C3B teaching)

C1-C3B Germany-icon 24306 Plön

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Bjørn Andersson (DK), Ben Rubright (US), Thomas Bernhed (S)

March 2019
08.-10.

Spring Jamboree (*)

M-C1

R

CT

CL

Germany-icon tba.

ECTA

tba.

30. ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba. ECTA
tba.
May 2019
03.-05.

A2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 29.04.2018

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
24.-26.

49th ECTA Round Dance Festival (*)

R II-VI Germany-icontba.

ECTA

tba.

June 2019
15. Rainbow Dance 2019 (*)

M-A1

R II-IV

Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), tba.

Cuer: Loet Polak (NL), tba.


20.-24. Do-C-Do Campout (*)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Banbury, Oxon

Do-C-Do Banbury

Lynn Holloway (UK)

Cuer: Nick Wright (UK)

26.-29.

68th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration)

M-C2 USA-icon US-Atlanta, GA

68th NSDC Convention

July 2019
04.-07.

36th Annual IAGSDC Convention 2019 (*)

tba. USA-icon US-Philadelphia, PA

IAGSDC

tba.

13.-21. Summerdance in Tranum (*)
tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

Ross Howell (US), Vic Ceder (US), tba.

19.-21.

Jerry Story A2 Weekend (*)

A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE

Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

24.-28.

14th IPAC (& P / C1 Trail End Dance) (*)

New Date!!!

P-C4 Germany-icon 25355 Barmstedt

Percolators Germany

tba.

August 2019
30.-01.09. Fall Round Up (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

September 2019
06.-08.

C2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 02.09.2018

C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
14.

18. Korbmarkt Special (*)

M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Dave Preskitt, Matthias Knabner

20.-22.

A2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 16.09.2018

A2  Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
October 2019
18.-20.

Yellow Rocks Plus Weekend (*)

P

United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

November 2019
08.-10.

C1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 28.10.2018

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Chris Phillips (US), Edith Heitger
22.-24.

A1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 18.11.2018

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
March 2020
13.-15.

Spring Jamboree (*)

(Option)

M-C1

R

CL

CT

Germany-icon 65239 Hochheim am Main

Kuntry Kuzins
tba.

28. ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba. ECTA
tba.
May 2020
22.-24. 50th ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icon tba. ECTA
tba.
June 2020
06. Rainbow Dance 2020 (*)

M-A1

R II-IV
Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), tba.

Cuer: Loet Polak (NL), tba.

18.-20. Do-C-Do Campout (*)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Banbury, Oxon

Do-C-Do Banbury

Lynn Holloway (UK)

Cuer: Nick Wright (UK)

July 2020
11.-19. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
17.-19. Jerry Story A2 Weekend (*) A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

September 2020
04.-06. Fall Round Up (*)
tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

19. 19. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Ingo Schumacher, Matthias Knabner

October 2020
16.-18. Yellow Rocks Plus Weekend (*) P United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

30.-01.11. Challengestævne (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

March 2021
12.-14. Spring Jamboree (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

27. ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba.

ECTA

tba.

May 2021
14.-16. 51st ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icon tba.

ECTA

tba.

July 2021
16.-18. Jerry Story A2 Weekend (*) A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

17.-25. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
September 2021
03.-05. Fall Round Up (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

18. 20. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Uli Schingen, Matthias Knabner

October 2021
15.-17. Yellow Rocks Plus Weekend (*) P United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

29.-31. Challengestævne (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

March 2022
11.-13. Spring Jamboree (*)

tba.

Germany-icon tba.

ECTA

tba.

26. ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba.

ECTA

tba.

May 2022
27.-29. 52nd ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icontba.

ECTA

tba.

July 2022
16.-24. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
September 2022
02-04. Fall Round Up (*)
tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

17. 21. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Christian Sorge, Matthias Knabner

October 2022
28.-30. Challengestævne (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

March 2023
25. ECTA Student Jamboree (*)  B Germany-icon tba. ECTA
tba.
July 2023
15.-23. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
July 2024
13.-21. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
July 2025
12.-20. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
         
Callerschools
2017
08.-10. Sep. GSI-Callerclinic
  Sweden-icon S-418 73 Göteborg

Vinga Yellow Rockers Göteborg

Walt Burr (US), Bengt Geleff (S)

05.-09.

Oct.

Northeast Caller School (*) B-E USA-icon US-Sturbridge, MA

Ken Ritucci

Ken Ritucci, Tom Miller, Ted Lizotte, Oliver Küster

19.-24.

Nov.

Caller School Bad Wörishofen 2017

(Registration)
  Germany-icon 86825 Bad Wörishofen School of Caller Education and Leadership Development

Tim Crawford (CAN), Jeannette Stäuble (CH), Joe & Martin Kromer

2018

27.-29.

Jul.

Caller School Weekend (*)   Germany-icon 61348 Bad Homburg School of Caller Education and Leadership Development

Joe & Martin Kromer

05.-08.

Oct.

Northeast Caller School (*) B-E USA-icon US-Sturbridge, MA

Ken Ritucci

Ken Ritucci, Bill Eyler
Square Dance Tours
2017
02.-09. Sep. North to Alaska P-A

USA iconCanada icon

Square Dance Cruises

Randy Dibble
01.-15. Nov.

Urlaubsreise 2017 mit Squaredance nach Portugal

Waiting List!!!

A1-A2 portugal icon 256

Urlaub und Square Dance

Maarten Weijers (NL)

30. Oct.-01. Nov. 2. Square Dance Tour nach Sylt (*) P Germany-icon 25980 Sylt / Westerland

Wolfgang Haehnel

Wolfgang Haehnel

04.-12.

Nov.

Malta Special Event M-P Malta-icon

Claudia Weigl (*)

Paul Bristow (UK)