Date Event Program  Location Club & Caller
         
July 2018
18.-22.

Summerdance in Tranum

New Caller!!!

C2-C3B Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

Jürgen Löder, Todd Fellegy (US), Sandie Bryant (US)

20.-22.

European Square Dance Convention

(Program)

(Timeframe)

B-C2

R

Netherlands-icon NL-1067 SM Amsterdam
European Convention & Motiveters (*) & Tulip Twirlers & Rainbow Strollers

Thomas Bernhed (S), Bjørn Andersson (DK), Paul Bristow (UK), Jörg Biewald, Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Maarten Weijers (NL), Søren Lindergaard (DK), Neil Whiston (UK), Nils Trottmann, Ingvar Pettersson (S), Wil Stans (NL), Franišek "Franta" Čermák (CZ), Dave Preskitt, Christian Schidler, Michael Kellogg (US), Jack Borgström (S), Carsten Nielsen (DK), [Ulli Hantke, Joachim Rühenbeck, Tommy Schneeberger, Kaj Wikholm (FIN)]

Cuer: Truus de Jong (NL), Teresa Hart (UK), Loet Polak (NL) [Matt Baldry (UK)]
22.

A2-Workshop

A2 Germany-icon 93055 Regensburg

ACR-Club

Steffi Perzlmeier

23.

Post European Convention Club Night - National Dance Day

M-P Belgium icon B-1970 Wezembeek-Oppem
Brussels Dancing Hearts
Philippe Dardenne (B), Callers from the Flor
23. Summerdans på Museums-Øen
M-A2 Denmark-icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

Stefan Carlsson (S)

24.

Fränkisches Sommerprogramm & 20-jähriges Bestehen der KHR

M-P

Germany-icon 91207 Lauf

Kuni-Hill-Runners Lauf
Jürgen Vogel, Jürgrn R. Weissenborn

24. Sommardans (*)
A1-A2 Sweden-icon S-435 41 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

Thomas Bernhed (S)

24. Sommersjov på Møn M-P Denmark-icon DK-4780 Stege

Funny Squares

Tommy P. Larsen (DK)

25. Camping - Square Dance
B-A1 Denmark-icon DK-Aalbæck Camping

Square Dance på Toppen

Per Sørensen (DK)

26. Sommardans 2018
C1-C2 Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Mats Björkman (S)

27.

Lange Clubnacht - ... und Tschüss, ab in die Ferien (*)

M

Germany-icon 73575 Leinzell

Coconuts Leinzell
Otto Ebert, Marcus Runft

27.-29.

Stefan Sidholm A2 Weekend

A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH10 1SX

Yellow Rocks (*)

Stefan Sidholm (S)

28.

Tanz in einen Sommerabend

M

Germany-icon 96450 Coburg

Castle Twirlers Coburg
Paddy Böhnke, Volker Weis, Jürgen L. Hemm, Uli Kutsche, Matthias Knabner

28.

A2 Workshop

A2 Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Jürgen R. Weissenborn

29. Tanztag (*) R Germany icon 68199 Mannheim

Rhythm Rounds Mannheim

Don Casper

29. 10 Jahre South Carolina Oldstylers (*) TR Germany icon 36341 Lauterbach

South Carolina Oldstylers Fulda (*) (FB)

Michael Schäfer

29.-03.08. C1 Tanzen & Urlaub im Fichtelgebirge C1 Germany icon 95100 Selb / Silberbach

Ingeborg Körber-Lücker Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Ingeborg Körber-Lücker

30.

Ice Party

M Germany-icon 81243 München

Munich Outlaws

Rainer Wagner

30. Summerdans på Museums-Øen
M-C1 Denmark-icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

René S. Nielsen (DK)

August 2018
01.

Fränkisches Sommerprogramm goes Open Air!

M-P

Germany-icon 90530 Wendelstein

The Sputniks

Jürgen R. Weissenborn

02. Sommardans 2018
C3A Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Mats Björkman (S)

03.

Tanz im Burghof

M

Germany-icon 91586 Lichtenau

Tic Tac Toers

Walter Luger, Otto Ebert, Ulrike Hayn, Werner Ziegler, Gastcaller

03.-04.

Square Dance on the Baltic Sea

M

Russia-icon RUS-238520 Pavlovo Baltiysk

Butterfly Dancers Kaliningrad (FB)

Tatiana Vasilyeva (RUS), Viktor Machkasov (RUS)

03.-05.

Challenge Workshop Weekend

(Registration)

C1-C2

Germany-icon 86756 Reimlingen

C-Lions

Ian McConnell (UK), Daniel Dietlein

03.-05.

C3A Workshop/Dance-Weekend

C3A Germany icon 92266 Ensdorf

ACR-Club

Anne Uebelacker (CAN)

04.

9. Lucky Summer Dance

M-P

Germany-icon 52428 Jülich

Lucky Dukes Jülich
Søren Lindergaard (DK), Oliver Bücker

04.

20th Birthday Dance 2018

M-P

Germany-icon 30853 Langenhagen

Square Couples Langenhagen 
Oliver Gräfing

04.

Plus-Workshop

P

Germany-icon 25489 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf
Bodo von Reth

04.

Sommardans

B-P

Sweden-icon S-Stenungsund

Buffalo Squares

Hunter Keller (US)

05. 13. Kurpark-Dance (*) M-P Germany icon 97708 Bad Bocklet

Saaletal-Dancers Bad Bocklet

Danny "Schatzilein" Turnbow

05.-12. C2 Class & Urlaub im Erzgebirge C2 Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Ingeborg Körber-Lücker

09. Sommardans 2018 (*)

B-P

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Tomas Hedberg (S)

09. Sommardans 2018
C1-C2 Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Thomas Bernhed (S)

10.

Special A2-Workshop Clubnight

A2

Germany-icon 95679 Waldershof
Wild Bunch Waldershof
Søren Lindergaard (DK)
10.

Rollin' Squares Clubabend 2018

M

Germany-icon 69151 Neckargemünd
Rollin' Squares
Thomas Spätling, Gerhard Kamm, Jörg Mehlhase
10.-11.

23. Moin Moin Dance (& Mottoabend: Black and White)

M-P

Germany-icon 24989 Streichmühle

The Dancing Northstars Angeln
Peter Junker, Gesa Mühlbrandt, Bodo von Reth

10.-12.

Round Dance Weekend: Wiener Walzer & West Coast Swing

R IV-V

Germany-icon 56599 Leutesdorf am Rhein
Shakin' Tailfeathers 
Stefan & Ilona Lankuttis, Wolfgang & Anni Weber
11.

15. Benefit-Dance zugunsten Square Dance in Russland

M-P

Germany-icon 91555 Feuchtwangen / Bernau Deutsch-Russische Square Dance Freunde
Joe & Martin Kromer, Fedor Antonov (RUS)
11.

Plus & Plus Hexagon Workshop (*)

(Doodle)

P

HEX

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

11.

34. Edelsteintanz & 50 Jahre Hill Top Squares

tba.

Germany-icon 55777 Berschweiler

Hill Top Squares Baumholder

Dave Preskitt, Viktoria Blankenburg, tba.

11.

18. Rocky-Docky-Special

M-A2

DBD

Germany-icon 95679 Waldershof
Wild Bunch Waldershof
Søren Lindergaard (DK), Uli Schingen, Tomáš ”Doug” Machalik (CZ)
11.

Special Club Night

M

Germany-icon 61169 Friedberg

Colorado Ranchers Friedberg

Volker Weiß, Jürgen Boche

11.-17.

Lytham Festival 2018 - UK National Week Of Dance

(Booking)

(Program)

P-C2

R II-IV

United-kingdom-icon UK-Lytham St. Annes, Lancashire, FY8 4DG

Lytham Festival 

Bronc Wise (US), Thomas Bernhed (S), Di Green (UK), Terry McCann (UK)

Cuer: Teresa & Paul Hart (UK)

12.

1. Russisch-deutscher Clubabend

M-A2

DBD

Germany-icon 95679 Waldershof
Wild Bunch Waldershof & The Koenigsberg Happy Cats (RUS)
Søren Lindergaard (DK), Uli Schingen, Tomáš ”Doug” Machalik (CZ)
12.-19. A1 Class & Urlaub im Erzgebirge A1 Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Ingeborg Körber-Lücker

13. Sommerdans på Bakken M-A2 Denmark-icon DK-2930 Klampenborg

Funny Squares

Stefan Carlsson (S)

14. Sommardans (*)
B-P Sweden-icon S-435 41 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

Jörgen Höjer (S)

15. Sommardans (*)
A1 Sweden-icon S-435 41 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

Jerry Jestin (CAN)

15. Sommerdanse 2018
A2 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindergaard (DK)

16. Sommardans 2018 (*)

B-P

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Leif "Snuffe" Ericsson (S)

16. Sommerdans på Heden 2018
B-A2 Denmark-icon DK-7430 Ikast

Hedens Squaredansere Ikast

Mads Nielsen (DK), Poul Erik Sørensen (DK)

17.-19.

High Coast Festival - 35-år Grand Finale

B-A2

Sweden-icon S-Örnsköldsvik

Ö-viks Squaredancers

Jack Borgström (S), Ingvar Pettersson (S), Robert & Richard Björk (S)

18.

Summer Dance (*)

P-A

United-kingdom-icon UK-Norman, Lancs

ChAin ReaCtion

Di Green (UK)

19.-24. C1 Dance With Bronc Wise C1 Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Bronc Wise (US)

23. Sommardans 2018
C3A Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Thomas Bernhed (S)

23.

Sommardans (*)

P-A1

Sweden-icon S-Stockholm

Seniorerna Stockholm

Jack Borgström (S)

24.-26. 28th W.A.M. Dance 2018 (& Verlegter Clubabend) M-A2 Austria icon A-5302 Henndorf am Wallersee

Salt Castle Diamonds Salzburg

Sandie Bryant (US), Walter Stuppnig

24.-26.

XXIV. Řáholecký Rynek

B-P

R II-IV

Czech Republic icon CZ-Jičín

Karolína Jičín

Jirka "Roga" Rogaliewick (CZ), Vladimir "Vlád'a" Andris (CZ), David Hrbáč (CZ), Jindřich "Čára" Šašek

Cuer: Matyáš Brenner (CZ)

25.

30th Birthday Party

R II-IV

Germany-icon 38524 Leiferde

Strolling Feet Braunschweig
Martin Prüfer, Marisa Magnier, Ilse Bress, Ralf Günther

26.

Jubiläums-Dance - 20 Jahre Torf-Twirlers Nortorf

M-P

Germany-icon 25489 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf
Oliver Gräfing, Edeltraud Haas, Ingo Röttgers, Peter Laubach

26. Søndagsdans
C1 Denmark-icon DK-8370 Hadsten

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

26. Sommer Danse P-A2 Denmark-icon DK-4760 Vordingborg

Vordingborg Square Dance Club

Thomas Samuelsson (S)

26.-31. C2 Dance With Bronc Wise C2 Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Bronc Wise (US)

29.

5. Mittwoch

M

Germany-icon 70192 Stuttgart-Killesberg

Stuttgart Strutters
Dominic Zwerenz

29. Sommerdanse 2018
C1 Denmark-icon DK-Fredensborg

Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindergaard (DK)

31.-02.09.

Fall Round Up 2018 - Safari im Norden

M-A2

R

CL

CT

Germany-icon 25421 Pinneberg

FRU2018 & Lion Squares Germany & Teddycoats Uetersen
Jens Harms, Martin Kromer, Maarten Weijers (NL), Tommy Schneeberger, Stefan Förster, David "Medvěd" Dvořák (CZ), Martin Kull, Peter Höfelmeyer, Peter Junker

Cuer: Martin Prüfer, Birgit Haltmayer

Contra: Rosi Höchstetter, Meike Beyen

Clogging: Sandra Pohlmann

Angela Grote, Angelika Kromer, Daphne Panter, Elli Günther, Gabriele Langer, Jan Carstens, Johann Burger, Kolja Froese, Oliver Kromer, Stefan Burger, Susanne Leimbach

September 2018
02.-07. C3A Dance With Bronc Wise C3A Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Bronc Wise (US)

07.-09.

C2 Tanz-Wochenende (& C3A)

(English)

C2

(C3A)

Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Thomas Bernhed (S), Edith Heitger
08.

50th Night Owl Dance

M-A2

R II-V

Germany-icon 70597 Stuttgart-Degerloch

Stuttgart Strutters
Søren Lindergaard (DK), Nils Trottmann, Uli Schingen, Dominic Zwerenz

Cuer: Klaus Völkl

08.

Anniversary 10 Years Munich NinePins (*)

M-P

Germany-icon 85716 Unterschleißheim

Munich NinePins
Vroni Wimmer, Hans Wimmer, Rainer Mennes

08.

11. Kowelenzer Schängel Dänz

Pre-Registration Only!!!

M-A1

Germany-icon 56076 Koblenz

Rhine-Mosel-Squeezers Koblenz
Paul Bristow (UK), Jack Kirchgatter

08.

31st Lucky Penny Dance

P-A1 Germany-icon 38106 Braunschweig

Plus Connection Braunschweig

Jens Harms, Claus Warnecke

08.

Plus & Plus Hexagon Workshop (*)

(Doodle)

P

HEX

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

08.

Plus-Workshop

P

Germany-icon 25489 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf
Peter Laubach

08.

Westernfestival Movie Park Germany

M-P

CL

Germany-icon 46244 Bottrop-Kirchhellen

Movie Park Germany
Jörg Biewald, Wolfgang Haehnel

08.

Special Club Night

M

Germany-icon 98547 Schwarza

Quo Vadis Thüringen
Dirk Bischof, Marion Seufert, Caller from the Floor

08.-15. A2-Workshop Woche mit Bronc Wise
A2 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Bronc Wise (US)

09.

A1-Workshop

A1 Germany-icon 93164 Laaber

ACR-Club

Frank Meyers

09. DGI Sensommerdans 2018 P-A2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

DGI Østjylland & Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

14.-15.

15. Kangaroo Dance (& Clubnight)

M-P

HEX

HH

Germany-icon 57392 Schmallenberg-Wormbach
Quick Kangaroos
Marcus Runft, Joe Kromer, Chris Fleck, Winfried Königs
14.-15.

17. Korbmarkt Special (& Clubnight)

M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Tommy Schneeberger, Matthias Knabner

14.-16.

1. Blitz & Donner Special

M-P Germany-icon 67806 Rockenhausen
Thunderhill Dancers
Carsten Nielsen (DK), Sterfan Förster, Philipp Aff
14.-16.

24th White Gold Dance

M-P Germany-icon 94535 Egging am See
Square Wolves Passau
Ralf Reinhard, Martin Kromer
14.-16.

37. Kieler-Sprotten-Dance

M-P Germany-icon 24531 Langwedel

Yellow Rockers Kiel

Wolfgang Schwind, Michaela Kleps

14.-16.

57th All Japan Square Dance Convention

B-C1

R II-IV

Japan icon JP-Numazu
JSDA Chubu
tba.
15.

38th Annual Schwäbisch Jubilee

M-P

Germany-icon 73527 Schwäbisch Gmünd

Unicorn Promenaders Schwäbisch Gmünd

Dominic Zwerenz, Wolfgang Rieger, Thomas Maihöfer

15.

22. DoSiDome

M-P Germany-icon 51145 Köln

Colonia Swingers Köln

Martin Kull, Ralf Bender

15.

Egon Lehmann, 40 Jahre Caller (*)

M-P Germany-icon 14169 Berlin / Zehlendorf

Rubber Dollies Berlin & Honey-Bears Berlin & Running Bears Berlin

Egon Lehmann, Andreas Macke

15.

2. Special Club Night (*)

Pre-Registratioon Only!

M Germany-icon 27711 Osterholz-Scharmbeck

Open Squares Osterholz-Scharmbeck (*)

tba.

15. 6. Frischlings Workshop

B-M

Germany-icon 75837 Neubulach

Square Miners Neubulach

Ma3din Wallum, Thomas Rieger

15.

20th Anniversary Extend SDC (*)

B-A2

R II-III

Czech Republic icon CZ-Ostrava-Dubina

Extend SDC Ostrava

Clubcallers & Guests

15.

H. C. Andersen Dans 2018

M-A2

Denmark-icon DK-5320 Agedrup

Fynske Round & Square Dancers

Maarten Weijers (NL), Tommy P. Larsen (DK)

15. Portishead Squares Special (*)

M-A2

United-kingdom-icon UK-Pill, Bristol, BS20 0PY

Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

tba. (UK)

15.-16.

23. Dreiländereck Square Dance Special (& Special Clubday)

M-P

Germany-icon 79576 Weil-Ötlingen (Weil am Rhein)

Three Country Dancers Weil am Rhein

Uli Schingen, Rainer Vosen, Hans-Dieter "Didi" Schmitz

15.-16.

C2 Wochenend Workshop (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 70186 Stuttgart

C-Lions

Thomas Borowski

15.-22. A2-Workshop / C1 Intro mit Bronc Wise
A2-C1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Bronc Wise (US)

16.

Crazy Rail Dance im Ostbahnhof

M

Germany-icon 10243 Berlin

Crazy Eights Berlin

Hans Krackau

16. 17. Clubabend SD4Fun Travellers
M-P

Germany icon 91301 Forchheim

SD4Fun Travellers

Katja Schäfer, Thomas Franzek, Tomáš "Doug" Machalík (CZ), Jürgen R. Weissenborn

16.

A2-Workshop

A2 Germany-icon 93055 Regensburg

ACR-Club

David "Medvěd" Dvořák (CZ)

16.

24. Open-Air-Square-Dance (*)

M-P Germany-icon 35394 Gießen / Kloster Schiffenberg

Lahn-River-Wheelers Gießen

Markus Grossmann, Jürgen Boche

20.

Workshop - tba. (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Doren McBroom (US)

21. Fredagsdanse
M-A1 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Søren Lindergaard (DK)

21.-23.

A2 Tanz-Wochenende

(English)

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Tim Bressinck, Joachim Rühenbeck
22. Ohmoor Squeezers 40th Anniversary 2018

M-P

Germany icon 22455 Hamburg

Ohmoor Squeezers Hamburg

Lars & Finn Junker, Thomas Paul 

22. 22. Night of the Knights

M-A1

R II-IV

Germany icon 73084 Salach

Staufen Knights Salach

Uli Schingen, Paddy Böhnke

Cuer: Anni & Wolfgang Weber 

22. Autumn Jubilee

M-A2

R

CL

Germany icon 65779 Kelkheim / Taunus

Beaux & Belles Frankfurt a. M.

Dave Preskitt, Martin Laufer

Cuer: Jetta K. Junk

Clogging: Bianca Behrens, Nadine Schommartz 

22. 25 Jahre Stimberg Wheelers

M-P

DBD

Germany-icon 45739 Oer-Erkenschwick

Stimberg Wheelers Oer-Erkenschwick

Oliver Küster, Andreas Nissen

22.

Blättertanz

B-P

Austria-icon A-7423 Pinkafeld

Pinkafelder Promenaders (*)

Doren McBroom (US), Jiří "Jirka" Ščobák (SK)

22.

Advanced Basic

(Plus Required!)

B Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Stefan Sidholm (S)

22. Birthday Dance

M-P

United-kingdom-icon UK-Worthing, Sussex, BN11 4PL

Worthing Squares (*)

Paul Bristow (UK)

22. 44th Annual Dance

M

United-kingdom-icon UK-Hertingfordbury, Hertford, SG14 2LX

Waggoners SDC

Ian McConnell (UK)

22.-29. Plus Tanzen in Tirol P Austria-icon A-6372 Oberndorf in Tirol

Gartenhotel Rosenhof bei Kitzbühel

Ingeborg Körber-Lücker

23. C1 Workshop
C1 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Bjørn Andersson (DK)

25.

Workshop - tba. (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Doren McBroom (US)

26.

Plus Workshop #1 - "Diamonds einmal anders erleben"

P

Germany-icon 90537 Feucht

The Sputniks

Jürgen R. Weissenborn

27.

Workshop - tba. (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Doren McBroom (US)

28.-29. 13th Annual Smokin' in Rail City

P-C1

R II-IV

LD

USA-icon US-Lima, OH 45801

Smokin' In Rail City

Jack Pladdys, Dee Dee Dougherty, Johnny Preston

Cuer: Chuck & Shirley Berry

28.-30.

20 Jahre Silver Miners 2018 (& Clubnight & Farewell Dance)

New Caller!!!

M-A1 Germany-icon 09618 Brand-Erbisdorf

Silver Miners Freiberg

Nils Trottmann, Christian Schreiter

28.-30. 24th Örebro Country Jamboree (*)

B-C1

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jack Borgström (S), Stefan Sidholm (S), Ingvar Pettersson (S), Tomas Hedberg (S)

28.-30.

15th Challenge Dance

Please Register!

C2-C3B

Denmark-icon DK-9210 Aalborg SØ

The Diamond

Ian McConnell (UK), Barry Clasper (CAN)

28.-03.10. 25 Years European Round Dance Week

R II-VI

Germany-icon 91093 Hesselberg

Tamara Twirlers Munich

Richard Lambery & Alise Halbert (US), Stefanie Christian & Klaus Volkl

29.

A2-Workshop

(Doodle)

A2

Germany-icon 85622 Feldkirchen b. München

Little Lobsters Munich
Alex Wallerer

29.

Go West! - 35. Geburtstag

New Caller!!!

M-A1 Germany-icon 52525 Heinsberg

Silver Wings Heinsberg

Robert Milestad (S), Mike Liston

29. 31. Fly Over-Dance M-P Germany-icon 65451 Kelsterbach

Oakleaves Kelsterbach

Arnold Tonhäuser, Natascha Budsky

29.

15. Kräuterfest

M-P

Germany-icon 91555 Feuchtwangen / Bernau Village Gold Bears
Christian Sorge, Heike King
29. 4. Weltachs Special 2018 M-P Germany-icon 67657 Kaiserslautern

Action Fraction Kaiserslautern

Mike Goff, Philipp Kamm

29.

A2 Intro C1

A2-C1 Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Paddy Böhnke

29.

Fourth Annual Celebration Dance

M-P

R

Germany icon 84030 Landshut
Grand Square Europe (*)

Walt & Juliane Burr, Maarten Weijers (NL), Tomáš ”Doug” Machalik (CZ)

Cuer: Loet Pollack (NL)

29.

Gloriosa Dance (20 Jahre & Graduation)

M Germany-icon 99094 Erfurt-Schmira

Quer Cross Country Dancers Erfurt / Thüringen

Matthias Knabner, Joachim Mündelein, Frank Broschart

29. 44th Birthday (*)

M

United-kingdom-icon UK-Hertingfordbury, SG14 2LX

Waggoners Square Dance Club

Ian McConnell (UK)

29-30.

Rencontre de Square Dance & Tour Eiffel

Cancelled!!!

M-A2 France-icon F-78640 Neauphle le Château

Bunny Circle

Ken Ritucci (US)

29.-06.10. A1 Tanzen in Tirol A1 Austria-icon A-6372 Oberndorf i. Tirol

Gartenhotel Rosenhof bei Kitzbühel

Ingeborg Körber-Lücker

30. C1 Workshop (*)

C1

Germany-icon 74354 Besigheim

A-Group Besigheim

Wolfgang "Wuffi" Daiss

October 2018
01.-04. Pride Resort A2 Week (*)

A2

USA-icon US-Maggie Valley, NC

Pride RV Resort

Tony Oxendine (US), Jack Pladdys (US), Keith Stevens (US)

02. Wir feiern unseren 20. Geburtstag!

M

Germany-icon 54290 Trier

Porta Nigra Zoomers Trier

Marc Meidinger

03.

25th Anniversary & Plus Extended Workshop

P Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Dave Preskitt, Joachim Schmitt, Paddy Böhnke, Wolfgang "Wuffi" Daiss, Jürgen R Weissenborn

03. 12. Tanz am Tag der Deutschen Einheit

M

HH

Germany-icon 45711 Datteln

Square Breakers Recklinghausen

Thomas Paul, Steffen Knott

03. Tag der Deutschen Einheit - Motto: Rheinland-Pfalz (*)

M-P

Germany-icon tba.

Crazy Bumble Bees Hamburg

Philipp Aff, Guido Haas

04.

AFFaire de danse (*)

(Doodle)

A1/A2

Austria-icon A-tba.

The Workshoppers Vienna

Philipp Aff

05.-06. 24th Annual Gatlinburg Autumn Leaves Square Up

M-A2

HEX

DBD

R

LD

USA-icon US-Gatlinburg, TN

Jack Pladdys

Jimmy Roberson (US), Jack Pladdys (US)

Cuer: The Adcocks (US)

Line: Dianne Brown

05.-07.

Clubwochenende (*)

A1-C1

Germany-icon 61389 Schmitten-Arnoldshain

Diamond Plus Wiesbaden
Jürgen Löder, Jürgen R. Weissenborn

05.-08. Oktoberfestivalen 2018 (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Ett McAtee (US)

06.

26. Autumn Dance

M

Germany-icon 48429 Rheine

Michael Dancers Rheine
Jörg Biewald, Thorsten Dudziak

06. Special & Clubtreffen

M-P

Germany-icon 28879 Grasberg

High Speed Traveler

Ralf Reinhard

06.

67. Bavarian Festival

M

R

Germany-icon 90768 Fürth

Shooting Stars Fürth

Thomas Erben, Hartmut Niemann

Cuer: Daniela Leßmann

06.

6. Flower Dance

M-P

HH

Austria-icon A-8644 Mürzhofen

Austyrias Squaredance

Philipp Aff, Michi Unterberger (A)

06. Cheltenham Swinging Squares Present Paul Bristow

M-P

United-kingdom-icon UK-Cheltenham, GL53 9AU

Cheltenham Swinging Squares

Paul Bristow (UK)

06.-07.

2. Schwenker Dance (& Verlegter Clubabend)

M-P Germany-icon 66129 Saarbrücken-Büblingen

Joyhunters Saarbrücken

Carsten Nielsen (DK), Marcel Konath

06.-07.

Golden Autumn

(English) (Русский)

B-A2

Russia-icon RUS-198238 St. Petersburg

Palace Square Dancers St. Petersburg

Walt Burr (US), Caller from the Floor

06.-07. Heide-Tanz
B-C1 Denmark-icon DK-7430 Ikast

Hedens Squaredansere Ikast

Nils Trottmann, Jaden Frigo (AUS), Mads Nielsen (DK), Leif Broch (DK)

06.-07.

Autumn Dance 2018 (*)

P

Denmark-icon DK-tba.

Granny's Square Dancers

tba.

07.

Clubabend der Lion Squares Germany & Joyhunters Saarbrücken (im Anschluß an Schwenker Dance)

M Germany-icon 66129 Saarbrücken-Bübingen

Lion Squares Germany & Joyhunters Saarbrücken

Ulli Hantke, Marcel Konath

07.

A1 & A2 Workshop

A1-A2

Germany-icon 09111 Chemnitz

Cinderella Chemnitz

Tomáš ”Doug” Machalik (CZ)

07.

Plus-Workshop

P Germany-icon 93164 Laaber

ACR-Club

Chris Fleck

07. Tanztag (*) R Germany icon 68199 Mannheim

Rhythm Rounds Mannheim

Don Casper

08.-11.

Huntsman World Senior Games - Square Dance

P-A2

R II-VI

USA-icon US-St. George, UT

Huntsman World Senior Games

Ken Bower, Gary Shoemake

Cuer: Steve & Lori Harris

12.

Fredags Mys

C1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Lasse Jägdahl (S)

12.-13. Daytona Beach Ball

P

R

USA-icon US-Ormond Beach, FL 32174

GSI - Grand Square International

Tony Oxendine (US)

Cuer: Jimmy & Carol Griffin (US)

12.-14.

32nd Pader Rodeo 2018
Waiting List!!!

M-A2 Germany-icon 33184 Altenbeken Pader Rodeo
Thorsten Geppert, Jerry Story (US), Tomas Hedberg (S), Hans Kabierske
12.-14.

Dance And The City

CT

Germany-icon 13355 Berlin-Gesundbrunnen

A.C.T.S. Tanzverein

Hans Krackau

12.-14.

XXVIII. Hanácké Special Dance (*)

M-A1

R II-VI

Czech Republic icon CZ-772 11 Olomouc

Tarantela Olomouc

Jirka "Roga" Rogaliewick (CZ), Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Vladimir "Vlád'a" Andris (CZ)

Cuer: Pavel "Hop" Hosenseidl (CZ), Ján Valtýni (SK)

12.-14.

Moravia Line 2018 (*)

LD

Czech Republic icon CZ-Brno

Community Dancers Brno

Michal "Dingo" Janák (CZ), Michaela Krajíčková (CZ)

12.-14. Wombourne Challenge Weekend (*)

C1-C3B

United-kingdom-icon UK-Wombourne

Wombourne Challenge Weekend (*)

tba.

13.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

13.

36. Emmendingen Square Dance Festival - Tanz mit uns in den Herbst (Page 2)

M-A1

Germany-icon 79312 Emmendingen

Square Dance Club Emmendingen

Reine Hjärtström (S), Ellen Müller

13.

Plus & Plus Hexagon Workshop (*)

(Doodle)

P

HEX

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

13.

Plus-Workshop

P

Germany-icon 25489 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf
tba.

13.

Fyrklöverdansen (*)

B-A1

Sweden-icon S-Stockholm

Seniorerna Stockholm

Roland Danielsson (S), Robert Milestad (S), Sven Andreason (S)

13.

Autumn Dance (*)

M-P

United kingdom icon UK-Colsterworth, Nr Grantham

Viking Squares Grantham (FB)

Brian Summerfield (UK), Paul Preston (UK)

Cuer: Matt Baldry (UK)

13.-20. Mainstream Tanzen in Tirol (*) M Austria-icon A-6372 Oberndorf in Tirol

Gartenhotel Rosenhof bei Kitzbühl

Manfred Joas

19.-20. 19. Rennsteig-Dance (& Clubabend & 21.10. Rennsteig-Wanderung)

M-P

Germany-icon 99894 Friedrichroda / Finsterbergen

Flying Sparks Finsterbergen

Achim Mündelein, Christiaan "Chris" Hilkman, Dominic "Nici" Lehmann

19.-20.

27. Ritterdance (& Clubnight)

M-P Switzerland icon CH-5210 Windisch

Habsburger Queen's Shufflers

Lorenz Kuhlee, Christian Mack, Andreas Hagg

19.-21.

18. Wackelstein-Dance (& Clubnight)

M-P

Austria-icon A-3820 Raabs an der Thaya

Silva Nortica

Ulli Hantke, Gerald Engel

19.-21.

Yellow Rocks Plus Weekend

Waiting List

P

United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH10 1SX

Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

19.-21.

TEXPACC - Texas Premier Advanced and Challenge Convention

A2-C3A USA-icon US-Paris, TX

TEXPACC

Bronc Wise, Tim Ploch, Vic Ceder, Ross Howell, Darryl Lipscomb

20.

8. Crazy Bird Dance

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

Jaden Frigo (AUS), Frank Meyers, Vroni Wimmer

20.

33. Herbst-Dance

M-P

R II-IV

Germany-icon 28327 Bremen

Key Porters Bremen

Jörg Biewald, Sven Köwing

Cuer: Angela Grob

20. 30. Cuer Jubiläum Martin Prüfer

M-P

R II-V

Germany-icon 85221 Dachau

Tamara Twirlers München

Martin Kromer, Markus Gensberger, Christof Kettner

Cuer: Martin Prüfer, Klaus Völkl, Stefanie Christian

20. 17th ECTA Contra Dance Convention

CT

Germany-icon 74653 Künzelsau

Contra Dancers Hohenlohe

Carol David-Blackman, Christian Hein, Marcus Igla, Sabine Weitkamp, Gerhard Kamm, Eberhard Walz

20.

A1 Workshop

A1 Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Paddy Böhnke

20.

2 Years After Columbus

M-P

R

Belgium icon B-2550 Kontich
Brotherhood Of Square Dance Kontich
Henri Goethals, Caller & Cuer from the Floor
20.-21.

Geburtsspezial - 30 Jahre Tapsy Turtles (& C1 Sonntag)

M-A2

(C1)

R III-V

Germany icon 67126 Hochdorf-Assenheim

Tapsy Turtles

Paul Bristow (UK), Philipp Aff, Martin Laufer

Cuer: Susan Steup

20.-21. A2 Re-Teach & DBD Workshop

A2

DBD

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Ingeborg Körber-Lücker

21.

MS / Plus Club Night mit Jaden Frigo

M-P Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Jaden Frigo (AUS)

21. Søndagsdans
C2 Denmark-icon DK-8370 Hadsten

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

21. Birthday Dance

M-P

R

United kingdom icon UK-Lowdham, Nottingham, NG14 7BD

Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Paul Bristow (UK)

Cuer: Amy Richardson (UK)

26.

6. Halloween Party (*)

tba.

Germany-icon 21509 Glinde

Glinder Kweerdänzer

Kirsten Breustedt, Thomas Franzek

27.

Trave Herbstdance

M-A1 Germany-icon 23843 Bad Oldesloe

Trave Square Dancers

Ulli Hantke, Peter Laubach

27. 47. Darmstompers Frankenstein Castle Dance

M-A2

R

Germany-icon 64291 Darmstadt-Wixhausen

Darmstompers Darmstadt

Søren Lindergaard (DK), Tommy Schneeberger

Cuer: Susan Steup

27. 23. Squampfestival

M-P

Germany-icon 92284 Poppenricht

Squampfis Amberg

Tomáš "Doug" Machalík (CZ), Jürgen R. Weissenborn

27.

Summer Farewell

New Location!!!

M-A2

R II-V

Netherlands-icon NL-5224 AC's-Hertogenbosch
Twello Dancers

Joe Kromer, Piet Walhout (NL)

Cuer: Robertine Walhout (NL), Loet Polak (NL)
27. Halloween

M-A2

Norway icon N-1363 Høvik

Fjord Frolickers

Henrik Nilsson Siling (S)

27. Summer Days Drifting Away Dance

M-P

United kingdom icon UK-Clifford, Wetherby, LS23 6HY

White Rose Squares

Philip Mee (UK)

27.-28.

C1 Wochenend Workshop (*)

(Doodle) New Date!!!

C1

Germany-icon 70186 Stuttgart

C-Lions

Thomas Borowski

27.-28.

Höstdans 2018 

M-A2 Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Jerry Jestin (CAN), Ingvar Pettersson (S)

28. C1 Workshop (*)

C1

Germany-icon 74354 Besigheim

A-Group Besigheim

Wolfgang "Wuffi" Daiss

28.

A2-Workshop

A2 Germany-icon 93083 Obertraubling

ACR-Club

David "Medvěd" Dvořák (CZ)

28.

MS-Hexagon Workshop

Registration Only!!!

M

HEX

Germany-icon 73230 Kirchheim u. Teck-Jesingen

Teck Rovers Kirchheim

Marcus Runft

28.

Ingeborgs Vitamin C (*)

(Doodle)

C1

Austria-icon A-Wien

The Workshoppers Vienna

Ingeborg Koerber-Lücker

31. Happy Halloween

M-P

Germany-icon 73642 Welzheim

Fort Friends Welzheim

Wolfgang Rieger, Thomas Maihöfer, Thomas Paridon

November 2018
01.-04.

C2 Tanz in Österreich (*)

(Doodle)

C2

Austria-icon A-3812 Groß-Siegharts

Wolfgang Möstl Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

David Tesař (CZ)

02. Fredagsdanse
P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Bjørn Andersson (DK)

02.-03.

Ericssonfestivalen 2018 (*)

M-A2

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm

Tomas Hedberg (S), Jesper Wilhelmsson (S)

02.-04.

C1 Tanz-Wochenende

(English)

Waiting List!!!

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Sandie Bryant (US), Joachim Rühenbeck
02.-04.

Plus Intensivwochenende

(Registration)

P Germany-icon 45721 Haltern am See
Devil Dancers Haltern
Nils Trottmann, Thomas Paul
02.-04.

Polévkový Special (*)

P-C2

Czech Republic icon CZ-Liberec

Country Rytmus Liberec

tba.

03.

30th Muffigel Dance

M-P

HH

R II-III

Germany-icon 73460 Hüttlingen

The Hedgehogs

Chris Keller, Hans-Gerd Gasser

Cuer: Andrea Schröder

03.

40 Jahre Bamberg Cornhusker

M-A2

DBD

HH

R

Germany-icon 96114 Hirschaid

Bamberg Cornhusker

Uli Schingen, Volker Weis, Tommy Schneeberger, Thomas Spätling

Cuer: Heike Stepanek, Silvia Groh

03.

20. Schusterdance - 10 Jahre Preetzer Clogger

M-P

CL

Germany-icon 24211 Preetz

Preetzer Squeezer

Martin Kromer, Gabi Grywatz

Clogging: Angelika Kromer

03.

20 Jahre Highlanders

M

Germany-icon 88450 Berkheim / Bonlanden

Highlanders

Mickey Braithwaite, Agnes Friedrich

03.

Landauer Elweritsche Special

M-P

Germany-icon 76835 Burrweiler an der Weinstraße

Swinging Landavians Landau

Jürgen R. Weissenborn, Andreas Hennecke

03.

Koldinghustanz 2018

M-C1 Denmark icon DK-6580 Vamdrup

Sydjysk Square Dance Kolding

Christer Bern (S), Frank Barthelt, Christian Wilckens (DK)

04.

Clubabend der Lion Squares Germany & Running Turtles (*)

tba. Germany-icon 86453 Dasing

Lion Squares GermanyRunning Turtles Augsburg

tba.

04.

33. Tortentanz

B-M

Germany-icon 31139 Hildesheim

Square Dreamers Hildesheim

Claus Warnecke, Andreas Rohde & Überraschungscaller

04. A2 Workshop
A2 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindergaard (DK)

09.

Special Club Night - 40-jähriges Bestehen

M Germany-icon 21079 Hamburg-Harburg

Black Mountains Hamburg-Harburg

Prof. Dr. Marco Becker, Caller from the Floor

09.

Second-Hand Verkauf (*)

B-M Germany-icon 74211 Leingarten

Castle Ghosts Leingarten

Martin Kromer

09.-10.

Martini-Dance (& Clubabend)

M-P

Austria-icon A-2700 Wiener Neustadt

Corvinius Dancers Wiener Neustadt

Ralf Reinhard, Heinz Klingen (A)

10.

29. Moonlight Dance

M-A1

HH

Germany-icon 63303 Dreieich-Offenthal

Moonspinners

Nils Trottmann, Arnold Tonhäuser

10.

24. Dschungelparty

A1-A2 Germany-icon 22297 Hamburg

A1-Team Hamburg

Stefan Förster, Jens Harms

10.

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

Cancelled!!!

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

10.

2. Clubabend Ladycaller.eu

M-P Germany-icon 91555 Feuchtwangen / Bernau

Ladycaller.eu

Vroni Wimmer, Heike King, Sandrina Lanz, Marion Seifert, Tanja Hape, Anke Krage, Karina Störck, Christel Franzen, Kerstin Curschmann

10. Nivådans Plus (*)

P

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jerry Jestin (CAN)

10.-11.

C2 Wochenend Workshop (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 70186 Stuttgart

C-Lions

Thomas Borowski

10.-11. November Dance

(M)-A2

Finland-icon FIN-Vantaa

DUF Square Dancers (FB)

Tomas Hedberg (S), Kaj Wikholm (FIN)

10.-11. Jesperdansen 2018 (*) C1-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Jesper Wilhelmsson (S)

10.-11.

Norrortsdansen

B-C1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Joe Kromer, Lasse Jägdahl (S)

11.

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

Cancelled!!!

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

11.

A1-Workshop

A1 Germany-icon 93164 Laaber

ACR-Club

Steffi Perzlmaier

11. Søndagsdans
C1 Denmark-icon DK-8370 Hadsten

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

11. Nivådans A2 (*)

A2

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jerry Jestin (CAN)

14.

Clubabend mit traditionellem familiärem "Dannstadter Truthahnessen" mit Potluck (*)

M

Germany-icon 67125 Dannstadt i. d. Pfalz

Dannstadter Hurricanes

Mike Weber, Marc Meidinger, Gerhard Kamm, Helmi Hoffmann, Detlev Junker

16. Workshop A1/A2

A1-A2

France icon F-91470 Forges les Bains

The Lucky Boots Bonnelles

James Wyatt (UK)

16.-18.

Japan National Advanced and Challenge Convention

A2-C4

Japan icon JP-Tokyo
JNACC (*)
tba.
17.

Jester Dance

M-A1

HH

DBD

Germany-icon 44869 Bochum

Jester Dancers Bochum

Thorsten Hubmann, Steffen Knott, Tim Bressinck

17.

24. Groenkohl-Danz

M-P

Germany-icon 26125 Oldenburg

Hunte Valley Dancers Oldenburg

Michael Mühlhauer, Sabine Jacob

17.

10 Years of Magic

M-P

DBD

Germany-icon 89542 Herbrechtingen

magic moments herbrechtingen

Uli Schingen, Marcus Runft, Marc Rechmann

17.

Quer im Square durch Lateinamerika

M-A1

Germany-icon 06258 Schkopau / Ermlitz

Square Dance more

Christiaan Hilkman, Elke Ferchland, Sergej Nündel, Romana & Lutz Pinkert

17.

Plus-Workshop

P

Germany-icon 25489 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf
Thorsten Scheffer

17.

45 Jahre Cuerjubiläum Daniela Ulbrich & Christian Schidler (*)

R II-VI

Germany-icon 64367 Mühltal

The Minuets Rhein / Main

Daniela Ulbrich, Christian Schidler, tba.

17.

Nybörjardans

B-M Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Jack Borgström (S)

17.

Jailhouse Dance

B-C1 Denmark icon DK-8700 Horsens

Join Hands Horsens

Bjørn Andersson (DK), Henning Pedersen (DK), Carsten Toldbod (DK)

17.-18. C1 Re-Teach & DBD Workshop

C1

DBD

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Ingeborg Körber-Lücker

17.-18. Special Square Dance

M-A2

France icon F-91470 Forges les Bains

The Lucky Boots Bonnelles

James Wyatt (UK), Tom Mackler (F)

20.

Clubabend der Caller School 2018 (*)  M Germany-icon 86833 Ettringen
School of Caller Education and Leadership Development & Cheese Sparrows (*)

Caller Students & Barry Sjolin (CAN), Jeannette Stäuble (CH), Joe & Martin Kromer

23.-24. Alm Abtrieb (& Verlegter Clubabend der Tölzer Twirlers) (Page 2)

M-P

Germany-icon 83523 Ascholding (82544 Egling)

Tölzer Twirlers

Tim Bressinck, Mickey Braithwaite

23.-25.

A1 Tanz-Wochenende

(English)

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Maarten Weijers (NL), Joachim Rühenbeck
23.-25. Novemberdans (*) C1-C3A Sweden-icon S-Floda

Pingvinerna

tba.

24.

Plus Intro A1

P-A1 Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Paddy Böhnke

24.

Plus & Plus Hexagon Workshop (*)

(Doodle)

P

HEX

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

24. Student- & Angel Party

B20-M

Germany-icon 75181 Pforzheim

Hang Loose Promenaders Pforzheim

Marcus Runft, Philipp Kamm

24.

Turkey Digest 2018

M-P Switzerland icon CH-3076 Worb
The Bern Dancing Bears
Martin Kromer, Barbara König (CH)
24.-25.

C2 Workshop-Wochenende

C2

Germany icon 67657 Kaiserslautern

Tapsy Turtles

Martin Laufer

24.-30.

Sunshine-Dance - Gran Canaria 2018 Week 1

M-A1 E-Gran Canaria
Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Paul Bristow (UK), Bronc Wise (US)
25. C1 Workshop (*)

C1

Germany-icon 74354 Besigheim

A-Group Besigheim

Wolfgang "Wuffi" Daiss

30.-02.12.

Mainstream Vision DbD

Waiting List!!!

M

DBD

Germany-icon 61348 Bad Homburg

Freestyle-Dancers

Tim Crawford (CAN), Tommy Schneeberger

December 2018
01.

42. Christkindl Dance

M-A2

R II-IV

Germany-icon 90552 Röthenbach a. d. Pegnitz

Honeycake Squares Nürnberg

Jens Harms, Ulli Hantke, Walter Luger

Cuer: Susanne Geiger

01.

40. Christmas Party (*)

M-P

R

Germany-icon 77654 Offenburg

Offenburger Square Dance Club

Nils Trottmann, Martin Kull

Cuer: Elke Neumeier

01.-02.

Let's Party (& Double Diamonds A2 Clubtanz)

M-A1

(A2)

Germany-icon 50127 Bergheim-Quadrath

Archway Happy Hoppers

Robert Milestad (S), Ingeborg Körber-Lücker

01.-07.

Sunshine-Dance - Gran Canaria 2018 Week 2

A1-C1 E-Gran Canaria
Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Paul Bristow (UK), Bronc Wise (US)
07.-09.

C1 / C2 Intro

(Registration)

C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Jürgen Löder

08.

17. Nikolaustanz 2018

B-P

Germany-icon 38170 Schöppenstedt

Wild Folks Wolfenbüttel

Ulli Hantke, Tanja Rosenmüller

08.

A1/A2 Weihnachtsfeier

A1-A2 Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Paddy Böhnke

08. Juledans

M-C1

Norway icon N-1363 Høvik

Fjord Frolickers

Krister Pettersson (S)

08. Christmas Dance (*)

M-A2

United kingdom icon UK-Almondsbury, Bristol, BS32 4AJ

Centre Squares (*)

Rob Branson (UK)
08.

10th Annual Day of A (& C1) (*)

A2

(C1)

USA-icon US-Kirtland, OH 44094 (Mentor, OH 44060)

Friday Night Mixers (*)

Jack Pladdys (US)

08.-09.

C1 Wochenend Workshop (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 70186 Stuttgart

C-Lions

Thomas Borowski

09.

Calling Angels - Chrismas Dance

B-M Germany-icon 67225 Börrstadt
Thunderhill Dancers
Michi Unterberger (A), Mareike Sorge
14.-17.

A Taste Of Christmas

(Booking)

M-P

United kingdom icon UK-Sandown, Isle of Wight, PO36 8LB

Trouville Hotel

James Wyatt (UK)
15.

24th X-Mas Party!

B-A1 Germany-icon 89407 Dillingen an der Donau

Crossroad Cowboys Dillingen

Stefan Sidholm (S), Nils Trottmann, Paddy Böhnke

15. Weihnachtsfeier mit Walt & Juliane Burr (*) tba. Austria-icon A-2201 Seyring

Dancing Strawberries

Walt & Juliane Burr

15. Luciadansen B-A2 Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Jack Borgström (S)

16.

A2-Workshop

A2 Germany-icon 93055 Regensburg

ACR-Club

Frank Meyers

16. Adventsdans
P-A2 Denmark-icon DK-4760 Vordingborg

Vordingborg Square Dance Club

Christian Wilckens (DK)

26.

16. Just For Fun (*)

M-P

Germany-icon 91301 Forchheim

Dancing Trouts Forchheim

Werner Ziegler, Walter Luger

27.-01.01.

Celebration Dance 2018 (C1-C3A dancing, C3B teaching)

C1-C3B Germany-icon 24306 Plön

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Bjørn Andersson (DK), Ben Rubright (US), Thomas Bernhed (S)

28.-02.01.

Mountain Mash

B-P

CT

R

Germany-icon 371115 Duderstadt

A.C.T.S. Tanzverein

Christer Bern (S), Hans Krackau

Cuer: Kolja Froese

29.

C1-Workshop

(Doodle)

C1

Germany-icon 85622 Feldkirchen b. München

Little Lobsters Munich
Alex Wallerer

31.

33. Swing Out 2018 - Swing In 2019

M

R II-IV

Germany-icon 80937 München

Munich Swinging Bells

Christof Kettner, Stefanie Perzlmaier

Cuer: Christiane Kamp

31.

Silvester Special 2018 bei den Meenzer Mascots

M-P Germany-icon 55270 Ober-Olm

Meenzer Mascots

Christian Sorge, Marc Meidinger
31.

Silvester Dance 2018

(Registration) (*)

Registration 01.09.2018

M-P Germany-icon 89197 Weidenstetten

Puss-N-Boots Neu-Ulm

Dominic Zwerenz, Christian Reiff, Caller from the Floor

31.

Silvester 2018/2019 - Squaredance bis zum Abwinken

M-A1 Germany-icon 40764 Langenfeld

L-Town Squeezers Langenfeld (*)

Markus Lampenscherf, Oliver Küster
31.

Silvester Party 2018

Waiting List!!!

M Germany-icon 53127 Bonn-Venusberg
Ceramic Dancers Höhr-Grenzhausen
Jack Kirchgatter
January 2019
01.

Neujahrsdance 2019

M-P

Germany-icon 22607 Hamburg

Elbe Beach Hoppers Hamburg & Chase West Hamburg
Ilona Airoldi, Peter Junker, Wolfgang Schwind

03.-05.

Christmas Special (*)

B-A2

Russia-icon RUS-Petrozavodsk

Onego Wave Dancers Petrozavodsk (*)

Walt Burr (US), Fedor Antonov (RUS)

04.-06. 13-Dansen (*) C1-C3B Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

05.

34. Neujahrstanz (*)

B-P

R

Germany-icon 76131 Karlsruhe

Kut Up's Karlsruhe
tba.

05.

Student Party

B30

LD

Switzerland icon CH-8142 Uitikon bei Zürich

Square Drivers Zürich
Joe & Martin Kromer, Marcus Jähne, Jeannette Stäuble (CH), Sandrina Lanz (CH), Caller from the Floor

Line: Angelika Kromer

06.

Abspeckdance

M-P

Germany-icon 25489 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf
Peter Laubach

06. Nytårsdans 2019
M-A2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK), Søren Lindergaard (DK)

10.-12. Whale Of A Dance

P-A

DBD

R I-VI

USA-icon US-Myrtle Beach, SC 29577

GSI - Grand Square International

Tony Oxendine (US), Jerry Biggerstaff (US), Jimmy Roberson (US)

Cuer: The Adcocks (US)

12. 20. Happy Trailers Dance

M-P

HH

Germany-icon 82008 Unterhaching

Smiling Trailers Höhenkirchen

Michi Unterberger (A), Regine Dichtl, Andy Ohlendorf, Wolfgang König

12.

Studentparty (*)

B30-M Germany-icon 64319 Pfungstadt

Tagalongs Pfungstadt

Tommy Schneeberger

18.-20.

XVIII. Hornický šachťák (*)

B-C1

R II-V

Czech Republic icon CZ-Ostrava-Dubina

Extend SDC Ostrava

tba.

19. 15. MCG Student Party (*)

B

R

Germany-icon 85221 Dachau

Tamara Twirlers München

Toni Sedlmayr, Markus Gensberger, Frank Meyers

Cuer: Martin Prüfer, Klaus Völkl, Stefanie Christian, Angelika Kiendl

19.

19th Dive-In

M-P

Germany-icon 91301 Forchheim

Dancing Trouts Forchheim

Michi Unterberger (A), Walter Luger

19. Troldedans 2019 (*)
P Denmark-icon DK-4700 Næstved

Næstved Square Dancers

Lone Blume (DK), Lorenz Kuhlee

19.

Winter Extravaganza 4 (*)

M-P

R II-IV

United-kingdom-icon UK-Hemel Hempstead, HP1 2PH

Matt's Twirlin' 2 Steppers

Paul Bristow (UK)

Cuer: Matt Baldry (UK)

25. Fredagsdanse
P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Tommy P. Larsen (DK)

25.-27.

C1 Workshop-Wochenende

C1

Germany icon 67657 Kaiserslautern

Tapsy Turtles

Martin Laufer

25.-27.

30stes Phantom Special

P

R II-IV

Germany-icon 83089 Brannenburg

Phantom Promenaders Munich

Joe Kromer, Martin Kull, Chris Kiendl

Cuer: Angelika Kiendl

26.

13. Snow Ghost Dance

B30-P

Germany-icon 74211 Leingarten

Castle Ghosts Leingarten

Uli Schingen, Philipp Aff, Martin Kromer

26.-27.

Henry's 37th Birthday (*)

Pre-Registration Only!

M-P Germany-icon 38124 Braunschweig

Lion Town Dancers Braunschweig

tba.

26.-02.02.

DoSkiDo 2019 (*)

M-A2

R

Austria-icon A-5541 Altenmarkt

DoSkiDo

Thorsten Geppert, Ulli Hantke

Cuer: Klaus Völkl

27. C1 Workshop
C1 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindergaard (DK)

February 2019
01.-03.

Club-Wochenende (*)

(Clubintern)

Registration 01.12.2018

C1-C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Jürgen Löder, Joachim Rühenbeck, Edith Heitger
01.-03.

20. Country- & Western-Dance (*)

CL

E-A

Germany-icon 30900 Wedemark

Clogging Turtles Hannover

Sandra Pohlmann, tba.

01.-04. Februarifestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

02.

24. "Der Bär ist los"

B36-P

HH

Germany-icon 89564 Nattheim

Lumberjacks Heidenheim

Paul Bristow (UK), Stefan Förster, Paddy Böhnke

02. Funny Festival # 8 (*) tba. Denmark-icon DK-4690 Haslev

Funny Squares

tba.

02.-03. FSDC Celebrtes 30 Years Anniversary
A2-C1 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Bjørn Andersson (DK), Nils Trottmann, Søren Lindergaard (DK)

08.-10. Plus / A1 Wochenende
P-A1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Thorsten Ueckermann 

09. 18. MS / Plus Workshop

M-P

Germany-icon 42655 Solingen

Crossing Swords Solingen

Thomas Paul

09. Pepparrotsdansen B-A2 Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Mathias Alfredsson (S)

09.-10. "Concept Dance" 2019 (*) C1 Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

tba.

10.-17. A2 Intro C1 mit Paddy Böhnke
A2-C1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Paddy Böhnke 

16. FFSDC Valentine Dance

M-A2

Norway icon N-1363 Høvik

Fjord Frolickers

Joe Kromer

22.-23. 21 Windmill Dance A1-C2 Denmark-icon DK-7100 Vejle

Bredballe Dancers Vejle

Bjørn Andersson (DK), Søren Lindergaard (DK)

March 2019
01.-03.

9th Taiwan Int'l Square Dance Convention (Trail-In A & C Party)

M-C1

R

LD

Taiwan icon ROC-Taipei

Square Dance Association of ROC

Jerry Story (US)

02.

Fast Night Dance 2019 (*)

M-P

Germany-icon 85461 Kirchasch

Sunrise Swingers Erding

tba.

02.-03.

A2-Extended

(Registration)

Waiting List!!!

A2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Joachim Rühenbeck

08. Fredagsdanse
P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Thomas Samuelsson (S)

08.-10.

Spring Jamboree (*)

M-C1

R

CT

CL

Germany-icon tba.

ECTA

tba.

15.-16.

34. Eliot Dance (*)

M-P

Germany-icon 58706 Menden - Schwitten

Witch Hunters Menden

Tommy Schneeberger, tba.

16.

32. Palmbunny Dance 2019

B47-M

R II-IV

Germany-icon 64347 Griesheim

Spinning Onions Griesheim (*)

Tommy Schneeberger, Tim Bressinck, Jürgen Kutt

Cuer: Christian Schidler

16.

26. Rhythm Rebells Meeting Special Dance

M-A1

Germany-icon 78247 Hilzingen / Riedheim

Rhythm Rebells Hilzingen

Reibe Hjärtström (S), Markus Jähne

16.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

16.-17.

11. Turtle Run (& verlegter Clubabend)

B-A2

Germany-icon 86169 Augsburg

Running Turtles Augsburg
Paddy Böhnke, Christian Sorge, Vroni Wimmer, Mickey Braithwaite, Gregor Stock

22.-24. Geburtstagsspecial - 30 Jahre New Kids (& Clubabend & Farewell Dance) M-P Germany-icon 01833 Helmsdorf The New Kids Dörrrohrsdorf
Jürgen R. Weissenborn, Frauke Schäper
23. Geburtstagsspecial - 10 Jahre Prinzen Promenaders (*) M-P Germany-icon 24306 Plön
Prinzen Promenaders Plön
Nils Trottmann, Gabi Grywatz
23. Special (*) M Germany-icon 25980 Sylt / Keitum
Island Rebels Sylt
Vroni Wimmer
23. Goose Tower Dance
P-A2 Denmark-icon DK-4760 Vordingborg

Vordingborg Square Dance Club

Bjørn Andersson (DK)

23. 29. Forårsfestival 2019
P-C2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK), Jack Borgström (S)

24. XIII Hutzeldance (*) M-P Germany-icon 36100 Petersberg
Kuntry Kickers Petersberg (*) (FB)
Peter Koch, Reinhard Anton
30. ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba. ECTA
tba.
April 2019
05.-07.

A2-Extended / C1 Intro

(Registration)
A2-C1 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Bronc Wise (US)

05.-07.

20th Swedish National Challenge Convention

(& P-A2 Trail End Dance) (*)

C1-C3B

(P-A2)

Sweden-icon S-Mölndal

SNCC & Pingvinerna

Todd Fellegy (US), Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

06.

Wir feiern 20 Jahre Ville Dancers

P-A2

Germany-icon 50321 Brühl

Ville Dancers Brühl

Jack Borgström (S), Nils Trottmann, Annette Spegler

06.

30 Jahre White Magpie Plauen (*)

M-P

Germany-icon 08523 Plauen

White Magpie Plauen (*)

Mickey Braithwaite

06.

Pickert-Dance 2019

M-A1

Germany-icon 32825 Blomberg-Donop

Lippe Roses Brüntrup

Maarten Weijers (NL), Jürgen Petersmeier

06.

Wild West Dance

B-M

Germany-icon 61200 Wolfersheim / Wohnbach

Colorado Ranchers Friedberg

Markus Gensberger, Jürgen Boche

06.

40 Jahre Butterflies - Geburtstags Special (Slow Twostep)

R II-IV

Germany-icon 22083 Hamburg

Butterflies Hamburg

Christian Schidler, Nicola Kögler, Gabriele Langer

06. Vårdansen B-A2 Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Krister Pettersson (S)

10.-12.

Eddie James Calling (*)

B-P

United kingdom icon UK-New Malden, KT3 5QD

Hogsmill Squares

Eddie James (UK)
12.-14.

C2-Weekend

C2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Ian McConnell (UK)

12.-14. 19ème Spécial de Square Dance
M-A1 France-icon F-06800 Cagnes-sur-Mer

Funny Fish French Riviera

Uli Schingen, Martial Audot (F)

13.

12. Hanfried Party

M-A1 Germany-icon 07768 Kahla / Thüringen

Hanfried Squares Jena

Stefan Förster

13.

Hobby Horse Springtime No 24 (*)

M-A1 Germany-icon 48361 Beelen

Hobby Horse Hoppers Warendorf

Michael Kellogg (US)

17.-19. 6. Påskedans A2-C2 Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Østjysk Square Dance Club

Michael Kellogg (US), Carsten Nielsen (DK), Thomas Bernhed (S)

18.

5. gemeinsamer Clubabend

B-M Germany-icon 67225 Börrstadt

Wheelers & Dealers Zweibrücken & Joyhunters Saarbrücken & Thunderhill-Dancers

Chriss Keller, Philipp Aff, Marcel Konath, Viktoria Blankenburg

18.-21. Swedish Convention 2019 (*)

B-C1

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jack Borgström (S), Stefan Sidholm (S), Ingvar Pettersson (S), Tomas Hedberg (S), Kaj Wikholm (FIN), Jerry Jestin (CAN), Jesper Wilhelmsson (S)

18.-22.

Easter Dance 2019

A2-C2 Germany-icon 24306 Plön

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Sandie Bryant (US), Bjørn Andersson (DK)

21.-26.

51st European Square and Round Dance College

(Registration)

P-A2

R III-VI

CL

Germany icon 93413 Cham

S & RD College

Jerry Jestin (CAN), Tim Crawford (CAN), Dave Preskitt

Cuer: Gert-Jan & Susi Rotscheid (NL), Rey & Sherry Garza (US), Randy & Marie Preskitt (US)

Clogging: Janice Jestin (CAN)

22.

Oster Special - Kannenbäcker Square Dance

Pre-Registration Only!!!

M-A2 Germany-icon 56203 Höhr-Grenzhausen
Ceramic Dancers Höhr-Grenzhausen
Lorenz Kuhlee, Jack Kirchgatter
24.-28. 60th Australian National Square Dance Convention Deloraine (*)

tba.

Australia icon AUS-Deloraine, Tasmania

NSDSA

tba.
27. Walpurgisnight 2019 (*) M-A2 Germany-icon 64832 Babenhausen
Witches & Wizards Rodgau
Tony Oxendine (US), Uwe Kraemer-AveMarie
27. Keep'n Kerl Special M-P Germany-icon 48301 Nottuln
Pumpernickel Promenaders Münster
Oliver Gräfing, Stephan Seyberlich, Uwe Holzhäuser
27. 26. Protzenhopper Dance B51-P Germany-icon 93073 Neutraubling
Smiling Bavarians Neutraubling
Paul Bristow (UK), Paddy Böhnke, Christel Kreiner

tba.

10. Jugendtanz der Lion Squares Germany

(Registration)

M-A2 Germany-icon tba.

Lion Squares Germany

tba.

tba.

Fourth Texas Classics (*)

M-C1 Germany-icon 21035 Hamburg

Ralf Reinhard

tba.

May 2019
03.-05.

A2 Tanz-Wochenende

(English)

Waiting List!!!

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Michael Kellogg (US), Joachim Rühenbeck
03.-05.

A2-Weekend

Registration 18.08.2018

A2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Maarten Weijers (NL)

03.-05. FFSDC Jamboree 2019

M-C1

Norway icon N-Skui

Fjord Frolickers

Jerry Jestin (CAN)

04.

Cockchafer Shuffle (*)

M-P

Germany-icon 58636 Iserlohn
Hilltoppers Iserlohn
Peter Geritschke, tba.
04.-05.

Tanz auf dem Vulkan (& Clubabend & Erlebniswanderung)

B-M

HH

Germany-icon 54558 Strohn

Alfbach Swingers Strohn

Lorenz Kuhlee, Dieter Bremm

04.-06.

28th Unconventional May Special - Rock (*)

(Registration)

Please Register!!!

M-C1

HH

DBD

R II-VI

Slovakia icon SK-851 05 Bratislava-Petržalka

Karolína Bratislava (FB)

Anne Uebelacker (CAN), Tim Bressinck, Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Michal Bayer (CZ), Jiří "Jirka" Ščobák (SK), Walt & Juliane Burr, Vroni Wimmer, Michal „Dingo“ Janák (CZ), Jiří "Slamák" Slabý (CZ), Viktor Machkasov (RUS), Vladimír "Vlád´a" Andris (CZ)

Cuer: Matyáš Brenner (CZ), Bernd Zimmermann, Lucie "Lucka" Červená (CZ), Ján Valtýni (SK)

07.

Crazy Dance Weekend (*)

C1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Jerry Jestin (CAN)

10.-12.

C2 / C1 Extended

(Registration)
C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Michael Kellogg (US)

10.-12.

Holiday Weekend with Square Dancing

(Registration)

M-A2

United kingdom icon UK-Llwyncelyn, SA46 0HF

Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Mike Belsten (UK), Leah Clarke (UK)
11.

Diamond Mine Dance 2019 - 5 Jahre Red Fancy Diamonds

P Germany-icon 22941 Bargteheide

Red Fancy Diamonds

Einar Sølvsten (DK), Gabi Grywatz

11. 30th Birthday Dance (*)

M-P

R

CT

United-kingdom-icon UK-Steventon, OX13 6RR

Controunds Eights (*)

tda. (UK)

11.-12.

Crazy Dance Weekend (*)

B-C1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Jerry Jestin (CAN)

17.-19.

Amber Spring Special (*)

B-A1

R II-IV

Russia-icon RUS-236001 Kaliningrad

The Koenigsberg Happy Cats

tba., Arndt & Natalie Lakermann, Fedor Antonov (RUS)

Cuer: Tatiana Bulanenkova (RUS)

17.-19.

39th Heart Beat (*)

M-C1 Belgium icon B-1970 Wezembeek-Oppem
Brussels Dancing Hearts
Jerry Jestin (CAN)
18.

Bächle Dance goes Kaiserstuhl (*)

M-P

Germany-icon 79235 Vogtsburg-Oberrotweil

Dreisam Swingers Freiburg.">

Martin Kull, Christian Reiff, Katja Schäfer

18.

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

19.

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

24.-26.

49th ECTA Round Dance Festival (*)

R II-VI Germany-icon tba.

ECTA

tba.

24.-26.

Pfälzer Trifels Wochenende

P

Germany-icon 76855 Annweiler am Trifels

Magic Spirits Ettlingen

Chris Keller, Jürgen R. Weissenborn

24.-26.

Challenge Event 2019 (*)

Please Register!!!

C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

Ian McConnell (UK), Bjørn Andersson (DK)

30.-02.06.

28th Danish Convention (& Trail End Dance)

B-C1

(C2)

Denmark icon DK-9300 Sæby

Nordjysk Convention

Hunter Keller (UK), Paul Bristow (UK), Jerry Jestin (CAN), Carsten Nielsen (DK), Bjørn Andersson (DK)

tba.

35. Börde Dance (*)

M-P Germany-icon 59514 Welver-Borgeln

Pumpernickels Soest

tba.

tba.

No Name Dance (*)

M-A1

HEX

Germany-icon 67098 Bad Dürkheim

Isenach Swingers

tba.

tba.

Dancing in the City 2019 - tba. (*)

M-A2 Germany-icon 64319 Pfungstadt

Tagalongs Pfungstadt

tba.

June 2019
01.

6. Spargel-Tanz

Pre-Registration Only!!!

M-P Germany icon 31582 Nienburg/Weser

Country Skippers

Jan Kador, Klaus Kübler

08.-09.

16. Ferris Wheel Party (*)

M-A2

Austria-icon A-2351 Wiener Neudorf

Vienna Swingers

tba., Jiří "Jirka" Ščobák (SK), Heinz Klingen (A)

08.-10.

56. Hummel Dance 2019 (*)

(Registration)

B-A2

Germany-icon 22527 Hamburg

Stintfang Hamburg

Maarten Weijers (NL), Michael Kellogg (US), Thorsten Ueckermann

15. Rainbow Dance 2019 (*)

M-A1

R II-IV

Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), tba.

Cuer: Loet Polak (NL), tba.


19.-22.

AACE Convention 2019 (*)

A2-C4 USA-icon US-Fort Wayne, IN

Academy for Advaned & Challenge Enthusiasts

Sandie Bryant, Vic Ceder, Barry Clasper (CAN), Todd Fellegy, Anne Uebelacker (CAN), tba.

20.-23.

C1-Weekend with C2

Registration 28.07.2018

C1-C2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Bjørn Andersson (DK)

20.-24. Do-C-Do Campout (*)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Banbury, Oxon

Do-C-Do Banbury

Lynn Holloway (UK)

Cuer: Nick Wright (UK)

22.

Sommerfest mit Brian (*)

M-A1 Germany-icon 04838 Jesewitz / Liemehna

Black Hill Dancers Taucha

Brian Hotchkies (AUS)

26.-29.

68th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration)

M-C2 USA-icon US-Atlanta, GA

68th NSDC Convention

29. 9. Summer Dream Dance (*)

M

Germany icon 71272 Renningen

Dream Catchers Renningen

Wolfgang Rieger, Dagmar Zölch, Martin Wallum

29.

30. Jahresfeier (*)

M-P

Germany-icon 85461 Kirchasch

Sunrise Swingers Erding

tba.

July 2019
03.-07.

36th Annual IAGSDC Convention 2019 - Belles Run Philadelphia (*)

A2-C1 USA-icon US-Philadelphia, PA

IAGSDC

Sandie Bryant, Vic Ceder, Barry Clasper (CAN), Betsy Gotta, Dayle Hodge, Geo Jedlicka, Michael Kellogg, Anne Uebelacker (CAN)

05.-06.

Birthday Dance - 17 Jahre (& Verlegter Clubabend) (*)

M-P

Germany-icon 54293 Trier

Mosel Valley Dancers Trier
Jürgen R. Weissenborn, Chris Keller, Michael "Gatsby" Gätcke, New Voices

05.-07.

Gorki Park Open Air Special

B-P

Russia-icon RUS-Moscow

Moscow Red Squares (FB)

Hanna Tenenbaum (S)

06.-07.

26. Very Hot Special Dance (& Farewell Dance) (*)

M-P

Germany-icon 78727 Oberndorf

Very Hot Square Dancers Oberndorf / Neckar
Martin Kromer, Michael Mühlhauer

13.

Blockhaus-Dance Herrenberg 2019 (*)

M-P Germany-icon 71083 Herrenberg

Gäu Promenaders Herrenberg

Thomas Rieger

13.-21. Summerdance in Tranum (*)
tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

Ross Howell (US), Vic Ceder (US), tba.

19.-21.

Jerry Story A2 Weekend (*)

A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE

Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

24.-28.

14th IPAC (& P / C1 Trail End Dance)

P-C4 Germany-icon 25355 Barmstedt

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Bjørn Andersson (DK), Brian Hotchkies (AUS), Bronc Wise (US), David Tesař (CZ), Jörg Biewald, Maarten Weijers (NL), Moto Yoshimura (JP), Osamu Otsuka (JP), Peter Junker, Sandie Bryant (US), Søren Lindergaard (DK),

Tomáš "Doug" Machalík (CZ), Thomas Bernhed (S), Tomas Hedberg (S), Vic Ceder (US), Viktor Machkasov (RUS)

tba.

Square Dance Week (*)

(Registration)

P-C1

CL

Poland icon PL-Gdansk

American Squaredance Poland

tba.

August 2019
03.

Landesgartenschau Wassertrüdingen (*)

M

Germany-icon 91717 Wassertrüdingen

Tic Tac Toers

tba.

30.-01.09. Fall Round Up (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

September 2019
06.-08.

C2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 02.09.2018

C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Don Moger (CAN), Joachim Rühenbeck
13.-15.

2. Blitz & Donner Special (*)

M-A2 Germany-icon 67806 Rockenhausen
Thunderhill Dancers
tba., Philipp Aff
14.

18. Korbmarkt Special (*)

M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Dave Preskitt, Matthias Knabner

15.

39th Annual Schwäbisch Jubilee

New Date!!!

M-P

Germany-icon 73527 Schwäbisch Gmünd

Unicorn Promenaders Schwäbisch Gmünd

Dominic Zwerenz, Wolfgang Rieger, Thomas Maihöfer

20.-22.

Dance Weekend at Hradec nad Moravicí Castle (*)

B-C2

R II-V

LD

Czech Republic icon CZ-Hradec nad Moravicí

Cloverleaf Opava

tba.

21.

Lock Dance (*)

M-P

Germany-icon 24109 Kiel

Kieler Wheeler Kiel

Stefan Förster

21.

40. Crazy Dance (*)

tba.

Germany-icon tba.

Crazy Eights Berlin

Nils Trottmann

21.-22.

24. Dreiländereck Square Dance Special (& Special Clubday) (*)

M-P

Germany-icon 79576 Weil-Ötlingen

Three Country Dancers Weil am Rhein

tba., Rainer Vosen, Hans-Dieter "Didi" Schmitz

27.-02.10. European Round Dance Week (*)

R II-VI

Germany-icon 91093 Hesselberg

Tamara Twirlers Munich

tba., Klaus Volkl

October 2019
04.-07. Oktoberfestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

12.

Bavarian Festival 2019 (*)

M

R

Germany-icon 86199 Augsburg

Yellow Rose Augsburg

tba.

12.

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

13.

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

18.-20.

Yellow Rocks Plus Weekend (*)

P

United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

November 2019
01.-02.

Revival - 2. Reformations Special (& Clubabend) (*)

M-P

Germany-icon 35745 Herborn

Colourful Dancers Herborn

Arnold Tonhäuser, Thomas Gehrmann

02.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderDiese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Jürgen Löder

08.-10.

C1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 28.10.2018

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Chris Phillips (US), Edith Heitger
09.

30. Moonlight Dance (*)

M-A1 Germany-icon 63303 Dreieich-Offenthal

Moonspinners

Arnold Tonhäuser, tba.

16. 80th Birthday Party Dance (*)

M-P

R

CT

United-kingdom-icon UK-Steventon, OX13 6RR

Controunds Eights (*)

tda. (UK)

22.-24.

A1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 18.11.2018

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Søren Lindergaard (DK), Edith Heitger
22.-24. Novemberdans (*) C1-C3A Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

tba.

23.

9. Crazy Bird Dance (*)

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

tba.

23.-24.

Norrortsdansen (*)

M-C1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Nils Trottmann, Lasse Jägdahl (S)

December 2019
06.-08.

C1 Extended / C2 Intro (*)

Registration 09.12.2018
C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

tba.

March 2020
07.-09.

Club-Wochenende (*)

(Clubintern)

Registration 01.12.2019

C1-C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
13.-15.

Spring Jamboree (*)

(Option)

M-C1

R

CL

CT

Germany-icon 65239 Hochheim am Main

Kuntry Kuzins
tba.

28. ECTA Student Jamboree Süd (*) B Germany-icon tba. ECTA & Munich Swinging Bells
tba.
April 2020
03.-05.

C2-Workshop (*)

C2 Germany-icon tba.

ACR-Club

tba.

18. 30 Jahre Swinging Pinguins (*) B Germany-icon tba. Swinging Pinguins Lübeck
tba.
18.-19.

Crazy Cow Special (*)

M-P Switzerland icon CH-9475 Sevelen

Crazy Cow Dancers Sevelen

tba.

May 2020
08.-10.

A2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 28.04.2019

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
22.-24. 50th ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icon tba. ECTA
tba.
June 2020
06.

7. Spargel-Tanz - 30 Jahre Country Skippers (*)

Pre-Registration Only!!!

M-P Germany icon 31582 Nienburg/Weser

Country Skippers

tba., Klaus Kübler

06. Rainbow Dance 2020 (*)

M-A1

R II-IV
Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), tba.

Cuer: Loet Polak (NL), tba.

11.-14.

C1-Workshop with C2 (*)

C1-C2 Germany-icon tba.

ACR-Club

tba.

17.-20.

69th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration)

M-C2 USA-icon US-Spokane, WA

69th NSDC Convention

tba.

18.-22. Do-C-Do Campout (*)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Banbury, Oxon

Do-C-Do Banbury

Lynn Holloway (UK)

Cuer: Nick Wright (UK)

26.-28.

A2-Workshop C2 (*)

A2 Germany-icon tba.

ACR-Club

tba.

July 2020
02.-05.

European Square & Round Dance Convention (& Trail End Dance)

(Program)

B-C2

R II-VI

Sweden icon S-Sigtuna
European Convention & Crazy Flutters

Di Green (UK), Jiří "Slamák" Slabý (CZ), Carsten Nielsen (DK), Jack Borgström (S), Joachim Rühenbeck, James Wyatt (UK), Maarten Weijers (NL), Wil Stans (NL), Paddy Böhnke, Stefan Sidholm (S)

Cuer: Judi Read (UK), Loet Polak (NL), Martin Prüfer, Pavel "Hop" Hosenseidl (CZ)
11.-19. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
17.-19. Jerry Story A2 Weekend (*) A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

September 2020
04.-06. Fall Round Up (*)
tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

11.-13.

C2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 01.09.2019

C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
19. 19. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Ingo Schumacher, Matthias Knabner

October 2020
02.-07. European Round Dance Week (*)

R II-VI

Germany-icon 91093 Hesselberg

Tamara Twirlers Munich

tba., Klaus Volkl

16.-18. Yellow Rocks Plus Weekend (*) P United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

30.-01.11. Challenge Event 2020 (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

November 2020
06.-08.

C1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 03.11.2019

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
27.-29.

A1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 17.11.2019

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
March 2021
12.-14. Spring Jamboree (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

27. ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba.

ECTA

tba.

May 2021
14.-16. 51st ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icon tba.

ECTA

tba.

June 2021
23.-26.

70th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration)

M-C2 USA-icon US-Jackson, MS

70th NSDC Convention

tba.

July 2021
16.-18. Jerry Story A2 Weekend (*) A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

17.-25. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
September 2021
03.-05. Fall Round Up (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

18. 20. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Uli Schingen, Matthias Knabner

October 2021
15.-17. Yellow Rocks Plus Weekend (*) P United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

29.-31. Challenge Event 2021 (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

March 2022
11.-13. Spring Jamboree (*)

tba.

Germany-icon tba.

ECTA

tba.

26. ECTA Student Jamboree N / S (*) B Germany-icon tba.

ECTA

tba.

May 2022
27.-29. 52nd ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icontba.

ECTA

tba.

July 2022
16.-24. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
September 2022
02-04. Fall Round Up (*)
tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

17. 21. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Christian Sorge, Matthias Knabner

October 2022
28.-30. Challenge Event 2022 (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

March 2023
25. ECTA Student Jamboree (*)  B Germany-icon tba. ECTA
tba.
July 2023
15.-23. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
July 2024
13.-21. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
July 2025
12.-20. Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
         
Callerschools
2018

27.-29.

Jul.

Caller School Weekend

Cancelled!!!

  Germany-icon 61348 Bad Homburg School of Caller Education and Leadership Development

Joe & Martin Kromer

21.-24.

Aug.

12th International Caller School Pskov, Russia   Russia icon RUS-Pskov Grand Square Europe (*)

Walt & Juliane Burr

05.-08.

Oct.

Northeast Caller School (*) B-E USA-icon US-Sturbridge, MA

Ken Ritucci

Ken Ritucci, Bill Eyler

18.-22.

Nov.

Caller School Bad Wörishofen 2018

(Registration)

New Coach!!!

  Germany-icon 86825 Bad Wörishofen School of Caller Education and Leadership Development

Paul Bristow (UK), Jeannette Stäuble (CH), Joe & Martin Kromer

Square Dance Tours
2018

08-15.

July

Ripple The Wave VII - Alaska 2018

(Washington, Alaska & British Columbia)

tba.

USA-iconCanada icon

Ripple The Wave

Vic Ceder (US), Anne Uebelacker (CAN)

18. Sep.-

02. Oct.

Germany Sqoare Dance Tour

Sold Out!!!

M-A2

R

Germany-iconAustria icon

Crisp Tours

Jet Roberts, Joe Saltel, Tom Crisp

31. Oct.-

14. Nov.

Urlaubsreise mit Squaredance nach Portugal
A2-C1

portugal icon 256

Urlaub und Square Dance

Jürgen Löder

2019
25.-26. Jan.

Dance of the Ocean (Travemünde - Trelleborg)

(Registration)

Waiting List!!!

M-P

(A1)

Germany-iconSweden icon

squaredance-an

Tommy Schneeberger, Sönke Wilts

17. Sep.

-01. Oct.

Germany Square Dance Tour

(Registration)

M-A2

R

Germany-iconAustria icon

Crisp Tours

Mike Seastrom, Wade Driver, Tom Crisp

27.-29. Sep.

Square Dance auf Helgoland 2019

M-A2

Germany-icon

squaredance-an

Uli Schingen, Arnold Tonhäuser

2020

15.-29. Sep.

Germany Square Dance Tour

(Registration)

M-A2

R

Germany-iconAustria icon

Crisp Tours

Jerry Story, Tony Oxendine, Tom Crisp