Date Event Program  Location Club & Caller
         
January 2019

25.

Jan.

Fredagsdans
P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Tommy P. Larsen (DK)

25.-26.

Jan.

Star Dance (& Clubabend, 27.01. Besuch Zoo Leipzig)

M-P

CT

Germany-icon 04416 Markkleeberg

Star Promenaders Markkleeberg

Danny "Schatzilein" Turnbow (US)

Prompter: Uta & Tobias Martin

25.-27.

Jan.

C1 Workshop-Wochenende

(Page 2)

C1

Germany icon 67657 Kaiserslautern

Tapsy Turtles

Martin Laufer

25.-27.

Jan.

30stes Phantom Special

P

R II-IV

Germany-icon 83089 Brannenburg

Phantom Promenaders Munich

Joe Kromer, Martin Kull, Chris Kiendl

Cuer: Angelika Kiendl

26.

Jan.

13. Snow Ghost Dance

B30-P

Germany-icon 74211 Leingarten

Castle Ghosts Leingarten

Uli Schingen, Philipp Aff, Martin Kromer

26.

Jan.

A1 Aufbau Kurs 2019

(Doodle)

A1 Germany-icon 91207 Lauf a. d. Pegnitz

The Sputniks

Jürgen R. Weissenborn

26.-27.

Jan.

Henry's 37th Birthday (& Tanz unter dem Löwen)

Pre-Registration Only!

M-P Germany-icon 38124 Braunschweig

Lion Town Dancers Braunschweig

Stefan Sidholm (S), Claus Warnecke, Jan Frähmke

26.-27.

Jan.

Klubbdans & Extradans

B-A1

A2-C1

Sweden-icon S-Malmö

Energy Squares Malmö

Jerry Jestin (CAN)

26.

Jan.

-02.

Feb.

DoSkiDo 2019 (*)

(Booking)

M-A2

R

Austria-icon A-5541 Altenmarkt

DoSkiDo

Thorsten Geppert, Ulli Hantke

Cuer: Klaus Völkl

27.

Jan.

C1 Workshop
C1 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindergaard (DK)

27.

Jan.

Begynderdans
B35-M Denmark-icon DK-7430 Ikast

Hedens Squaredansere Ikast

Mads Nielsen (DK), Leif Broch (DK)

31.

Jan.

Vårdanser 2019 (Dansträning) (*)

P-A2 Sweden-icon S-Stenungsund

Bygdegillet Stenungsund

Thomas Bernhed (S)

February 2019

01.-03.

Feb.

Club-Wochenende (*)

(Clubintern)

C1-C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Jürgen Löder, Joachim Rühenbeck, Edith Heitger

01.-03.

Feb.

57. Round Dance Clinic Sorpesee - Quickstep & Cha Cha Cha

R IV+

Germany-icon 59846 Sundern

Bildungszentrum Sorpsee

Michael & Regina Schmidt

01.-03.

Feb.

20. Country- & Western-Dance (*)

Cancelled!!!

CL

E-A

Germany-icon 30900 Wedemark

Clogging Turtles Hannover

Sandra Pohlmann, tba.

01.-04.

Feb.

Februarifestivalen 2019 (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Vic Ceder (US)

02.

Feb.

24. "Der Bär ist los"

B36-P

HH

Germany-icon 89564 Nattheim

Lumberjacks Heidenheim

Paul Bristow (UK), Stefan Förster, Paddy Böhnke

02.

Feb.

A1 Aufbau Kurs 2019

(Doodle)

A1 Germany-icon 91207 Lauf a. d. Pegnitz

The Sputniks

Jürgen R. Weissenborn

02.-03.

Feb.

Special Funny Festival # 8 (Jerry's Final Festival) M-A2 Denmark-icon DK-4690 Haslev

Funny Squares

Jerry Jestin (CAN), Tommy P. Larsen (DK)

03.

Feb.

30 Års Fødselsdagsdans
B-A2 Denmark-icon DK-9400 Nørresundby

Nørresund Square Dance Klub (*)

Dion Nielsen (DK)

04.

Feb.

Februaridans (*)

P-A1

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm & SateLlite Squaredancers

Vic Ceder (US)

07.

Feb.

Jürgens Technik-ABC (*)

(Doodle)

A1/A2

Austria-icon A-1220 Wien

The Workshoppers Vienna

Jürgen Löder

08.

Feb.

Advanced One Clubnight & Workshop

A1

Germany-icon 92260 Ammerthal / Fichtenhof

Squampfis Amberg

Jürgen R. Weissenborn

08.-10.

Feb.

Plus / A1 Wochenende
P-A1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Thorsten Ueckermann 

09.

Feb.

A1 Workshop

A1

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Jürgen R. Weissenborn

09.

Feb.

18. MS / Plus Workshop

M-P

Germany-icon 42655 Solingen

Crossing Swords Solingen

Thomas Paul

09.

Feb.

Valentines Castle Dance

M-A

R

Germany-icon 68799 Reilingen

Heidelberg Hoedowners

Horst Wambold, Natascha Budsky, Uwe Kraemer-AveMarie

Cuer: Don Casper

09.

Feb.

7. Plus-Only-Special

P

Germany-icon 83627 Warngau

Tölzer Twirlers

Alex Wallerer

09.

Feb.

Faschings-Party B25-P Germany icon 97711 Maßbach

Saaletal-Dancers Bad Bocklet

Guido Fölsing, Danny "Schatzilein" Turnbow (US)

09.

Feb.

37. Rheinische Studentparty

B30

R

Germany icon 51373 Leverkusen

Crossing Creeks Leverkusen

Nils Trottmann, Edith Heitger

Cuer: Silvia Lohmann

09.

Feb.

Jürgens Technik-ABC (*)

(Doodle)

C2

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Jürgen Löder

09.

Feb.

Pepparrotsdansen B-A2 Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Mathias Alfredsson (S)

09.-10.

Feb.

"Concept Dance" 2019 C1-C2 Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

Ross Howell (US)

10.

Feb.

Jürgens Technik-ABC (*)

(Doodle)

C1

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Jürgen Löder

10.-17.

Feb.

A2 Intro C1 mit Paddy Böhnke
A2-C1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Paddy Böhnke 

15.

Feb.

Fredags Hyggedans M-A2 Denmark-icon DK-8600 Silkeborg

Silkeborg Modern Square Dance

Einar Sølvsten (DK), Tommie Jøgensen (DK)

16.

Feb.

A2 Workshop

A2

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Jürgen R. Weissenborn

16.

Feb.

Square Dance Workshop

B

Germany-icon 13355 Berlin-Gesundbrunnen

Crazy Eights Berlin & Berlin Swinging Bears

Hans Krackau, Franz Heber

16.

Feb.

39th Valentine Party

B-P

R II-IV

Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch Twello Dancers
Caller & Cuer from the Floor

Cuer: Robertine Paul (NL)


16.

Feb.

Alla Hjärtens Dans B40-A2 Sweden-icon S-Västerås

Västerås SDC

Krister Pettersson (S)

16.

Feb.

Valentin Dans (*)

P-C2 Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

Jesper Wilhelmsson (S), Bjørn Andersson (DK)

16.

Feb.

FFSDC Valentine Dance

M-A2

Norway icon N-1363 Høvik

Fjord Frolickers

Joe Kromer

22.-23.

Feb.

21 Windmill Dance A1-C2 Denmark-icon DK-7100 Vejle

Bredballe Dancers Vejle

Bjørn Andersson (DK), Søren Lindergaard (DK)

22.-24.

Feb.

Ungdomsdans / Youth Dance (*)

B

Sweden icon S-Hagby

Buffalo Squares

Jon Hansell Nilsson (S)

22.-24.

Feb.

C3A Dansträning / Kurs

C3A

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

23.

Feb.

Donkey Dance mit Nils Trottmann

M-P

HH

Germany-icon 59425 Unna
Donkey Dancers Unna
Nils Trottmann

23.

Feb.

Tea Time

M-P

Germany-icon 22049 Hamburg-Dulsberg
Harbour Allemanders Hamburg
Hanna Tenenbaum (S), Ilona Airoldi

23.

Feb.

Tanztreff
R II-IV Germany-icon 30629 Hannover

Sweet Cherries Hannover

Margret Hollmann 

23.

Feb.

Student Party

(Page 2)

B31

Germany-icon 76835 Burrweiler an der Weinstraße

Swinging Landavians Landau

Jack Kirchgatter, Andreas Hennecke

23.

Feb.

Februaridans

P-A2 Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Stefan Sidholm (S)

23.-28.

Feb.

C3A Trainings-Woche

C3A

Germany-icon 36358 Herbstein

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jürgen Löder

28.

Feb.

Vårdanser 2019 (Dansträning) (*)

P-A2 Sweden-icon S-Stenungsund

Bygdegillet Stenungsund

Ross Howell (US)

March 2019

01.-03.

Mar.

C3B Dance

C3B

Denmark-icon DK-Hinnerup

Penguins Denmark

Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

01.-03.

Mar.

9th Taiwan Int'l Square Dance Convention (Trail-In A & C Party)

M-C1

R

LD

Taiwan icon ROC-Taipei

Square Dance Association of ROC

Jerry Story (US)

02.

Mar.

Fast Night Dance 2019 (*)

M-P

HH

Germany-icon 85461 Kirchasch

Sunrise Swingers Erding

Frank Meyers, tba.

02.

Mar.

23. Harlekin Dance

B35-M

Germany-icon 63939 Wörth am Main

Spessart Square Dancers Mönchberg

Guido Fölsing, Walter Luger, Volker Weis

02.

Mar.

Contra mit Carol

CT Germany-icon 74613 Öhringen

Contra Dancers Hohenlohe

Carol David-Blackman

02.

Mar.

Vårdans

B40-A1

Sweden icon S-Hjärup

Gripen Square Dancers

Hanna Tenenbaum (S)

02.-03.

Mar.

A2-Extended

(Registration)

Waiting List!!!

A2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Joachim Rühenbeck

02.-03.

Mar.

FSDC Celebrtes 30 Years Anniversary

Please Register

A2-C1 Denmark-icon DK-2990 Nivå

Fredensborg Square Dance Club

Bjørn Andersson (DK), Nils Trottmann, Søren Lindergaard (DK)

02.-09.

Mar.

26. Murtaler Sport-Tanzwoche

M-P

R

Austria-icon A-Stadl a. d. Mur / Steiermark

Vienna Swingers

Mickey Braithwaite, Helmut Wieder (A)

Cuer: Jetta K Junk

03.

Mar.

14. Fastnachtsdance

M-P

Germany-icon 74731 Walldürn

Old America Country Walldürn

Uwe Kraemer-AveMarie, Ulli Hantke

03.

Mar.

Faschings Plus Café 2019

P Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Dave Preskitt

03.

Mar.

Ingeborgs Vitamin C (*)

(Doodle)

C1

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Ingeborg Körber-Lücker

03.

Mar.

Fastelavnsdans
B35-A2 Denmark-icon DK-7430 Ikast

Hedens Squaredansere Ikast

Mads Nielsen (DK), Leif Broch (DK)

04.

Mar.

Rosenmontags Clubnight

B35-P

Germany-icon 64823 Groß-Umstadt

Day Dreamers Groß-Umstadt

Michael "Gatsby" Gätcke

08.

Mar.

Fredagsdans
P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Thomas Samuelsson (S)

08.-10.

Mar.

Spring Jamboree

B-C2

R II-VI

CT

CL E-A

Germany-icon 60487 Frankfurt a. Main

Jamboree 2019, ECTA, Beaux & Belles Frankfurt a. M., Witches & Wizzards Rodgau & Bernemer Squeezers

Christian & Mareike Sorge, Dave Preskitt, Joachim Rühenbeck, Michi Unterberger (A), Tommy Schneeberger, Uli Schingen, Uwe Kraemer-AveMarie, Guido Haas, Martin Laufer, Martin Kull, Chris Keller, Paddy Böhnke, Andreas Hennecke, Horst Wambold, Jürgen Boche, Peter Koch, Peter Höfelmeyer, Thomas Launhardt

Cuer: Don Casper, Susan Steup, Jetta K. Junk,Andrea Hilpert, Kolja Froese, Daniela Ulbrich, Johanna & Stefan Burger, Konrad Maerzke

Prompter: Carol David-Blackman, Meike Beyen, Sabine Weinkamp, Dani Lessman

Instructor: Bianca Behrens, Claudia Wagner, Daniela Schell, Gunnar Lanatowitz, Oliver Kromer, Angelika Kromer, Sandra Heimann, Jessica Gold

08.-10.

Mar.

2ème Spécial de Square Dance
M-A1 France-icon F-71210 Ecuisses

Butterfly Dancers (*)

Urs Frick (CH), Leif "Snuffe" Ericsson (DK)

08.-10.

Mar.

30th Year Western Festival

B-C1

Sweden-icon S-435 41 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

Stefan Sidholm (S), Jack Borgström (S), Walt & Juliane Burr, Thomas Bernhed (S), Reine Storberg (S)

09.

Mar.

Amerikabesök 2019

B-A1

Sweden icon S-Flen

Squaredansklubben Violen

Charlie Robertson (US)

09.-10.

Mar.

Årsmötesdansen 2019 (*) C1-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Jürgen Löder

10.

Mar.

Søndagsdans
C2 Denmark-icon DK-8370 Hadsten

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

15.

Mar.

Advanced One Clubnight & Workshop

A1

Germany-icon 92260 Ammerthal / Fichtenhof

Squampfis Amberg

Jürgen R. Weissenborn

15.-16.

Mar.

34. Eliot Dance (& Clubabend)

M-P

HH

Germany-icon 58706 Menden - Schwitten

Witch Hunters Menden

Thomas Paul, Thorsten Hubmann, tba.

16.

Mar.

32. Palmbunny Dance 2019

B47-M

R II-IV

Germany-icon 64347 Griesheim

Spinning Onions Griesheim

Tommy Schneeberger, Tim Bressinck, Jürgen Kutt

Cuer: Christian Schidler

16.

Mar.

26. Rhythm Rebells Meeting Special Dance

M-A1

Germany-icon 78247 Hilzingen / Riedheim

Rhythm Rebells Hilzingen

Reibe Hjärtström (S), Markus Jähne

16.

Mar.

25 Jahre The Crazy Ping Pongs

A1-A2

R II-V

Germany-icon 45883 Gelsenkirchen

The Crazy Ping Pongs Essen

Uli Schingen, Joachim Rühenbeck

Cuer: Regina Kolshorn, Alfred Schnellert

16.

Mar.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jürgen Löder

16.

Mar.

SACT Convention

B-P

Sweden-icon S-Märsta

SACT & Crazy Flutters

SACT Callers

16.

Mar.

The Støvledance B-(A2) Denmark-icon DK-9700 Brønderslev

Brønderslev Square Dance Forening

Mathias Alfredson (S), Henning A Pedersen (DK)

16.

Mar.

Centre Squares Birthdays Dance (*)

A1-A2

United-kingdom-icon UK-Patchway, South Gloucestershire, BS32 4AJ Centre Squares (*)

Paul Bristow

16.-17.

Mar.

11. Turtle Run (& Verlegter Clubabend)

B-A2

Germany-icon 86169 Augsburg

Running Turtles Augsburg
Paddy Böhnke, Christian Sorge, Vroni Wimmer, Mickey Braithwaite, Gregor Stock

16.-17.

Mar.

18th Open Invitation Square Dance Special

M-A2 France-icon F-28560 Berchères sur Vesgres (Houdan)

Ouest Paris Swingers

Charlie Robertson (US)

17.

Mar.

Forårsdans P-A2 Denmark-icon DK-5220 Odense SØ

Fyn Square Dance Club

Einar Sølvsten (DK)

22.-24.

Mar.

Geburtstagsspecial - 30 Jahre New Kids (& Clubabend & Farewell Dance) M-P Germany-icon 01833 Helmsdorf The New Kids Dörrrohrsdorf
Jürgen R. Weissenborn, Frauke Schäper

22.-24.

Mar.

C3A Weekend

C3A

Germany-icon 35075 Gladenbach

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Todd Fellegy (US)

23.

Mar.

Geburtstagsspecial - 10 Jahre Prinzen Promenaders M-P Germany-icon 24306 Plön
Prinzen Promenaders Plön
Nils Trottmann, Gabi Grywatz

23.

Mar.

Special zum 20. Geburtstag

M-P

Germany-icon 25980 Sylt / Keitum
Island Rebels Sylt
Vroni Wimmer, Gesa Mühlbrandt

23.

Mar.

25 Jahre Squarecompany Düsseldorf

M-P

HH

Germany-icon 40225 Düsseldorf
Squarecompany Düsseldorf
Neil Whiston (UK), Oliver Küster

23.

Mar.

Goose Tower Dance
P-A2 Denmark-icon DK-4760 Vordingborg

Vordingborg Square Dance Club

Bjørn Andersson (DK)

23.

Mar.

29. Forårsfestival 2019
P-C2 Denmark-icon DK-8883 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK), Jack Borgström (S)

23.

Mar.

Spring Speial

Tiket Only!!!

M-P

R

United kingdom icon UK-Furzton, Kilton Keynes, MK4 1NA

GS United Kingdom & New City Squares (*)

Maarten Weijers (NL), Tommy Schneeberger

Cuer: Martin Prüfer

23.-24.

Mar.

St. Patricks Day Dance 2019 - 50 Jahre Wheelers & Dealers (& Verlegter Clubabend)

B-P Germany-icon 66482 Zweibrücken

Wheelers & Dealers Zweibrücken

Joachim Rühenbeck, Chris Keller

24.

Mar.

18. Clubabend SD4Fun Travellers (im Anschluß an St. Particks Day Dance) B-P Germany-icon 66482 Zweibrücken
SD4Fun Travellers & Wheelers & Dealers Zweibrücken
Chris Keller, Jens-Erik Paul, Michael Strauß, Thomas Franzek

24.

Mar.

XIII Hutzeldance M-P Germany-icon 36100 Petersberg
Kuntry Kickers Petersberg (FB)
Peter Koch, Reinhard Anton

29.-31.

Mar.

Spring Special (*)

(Program) (Registration)

P-C2

Czech Republic icon CZ-Liberec 12 - Staré Pavlovice

Country Rytmus Liberec

Jirka "Roga" Rogalewicz (CZ), Vladimír "Vlád´a" Andris (CZ), David Hrbáč (CZ), Michal "Benitto" Beneš (CZ)

30.

Mar.

ECTA Student Jamboree

B

R

CL

CT

Germany-icon 67126 Hochdorf

ECTA & Tapsy Turtles
Philipp Aff, Martin Kromer, Martin Laufer, Uli Schingen, Michi Unterberger (A)

Cuer: Jetta K Junk

Clogging: Bianca Behrens

Prompter: Meike Beyen

April 2019

05.

Apr.

Kuschelnight (*) B43 Germany-icon 64521 Groß-Gerau
Smoky Socks Groß-Gerau
Arnold Tonhäuser

05.-07.

Apr.

A2-Extended / C1 Intro

(Registration)

A2-C1 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Bronc Wise (US)

05.-07.

Apr.

20th Swedish National Challenge Convention

(& P-A2 Trail End Dance)

C1-C3B

(P-A2)

Sweden-icon S-443 35 Lerum

SNCC & Pingvinerna

Todd Fellegy (US), Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

05.-07.

Apr.

CSCTA Convention (*)

tba.

Czech Republic icon CZ-tba.

CSCTA

tba.

06.

Apr.

Wir feiern 20 Jahre Ville Dancers

P-A2

Germany-icon 50321 Brühl

Ville Dancers Brühl

Jack Borgström (S), Nils Trottmann, Annette Spegler

06.

Apr.

30 Jahre White Magpie Plauen

M-P

Germany-icon 08523 Plauen

White Magpie Plauen

Mickey Braithwaite, Hartwig Tasler, Caller from the Floor

06.

Apr.

Pickert-Dance 2019

M-A1

Germany-icon 32825 Blomberg-Donop

Lippe Roses Brüntrup

Maarten Weijers (NL), Jürgen Petersmeier

06.

Apr.

Wild West Dance

B-M

Germany-icon 61200 Wolfersheim / Wohnbach

Colorado Ranchers Friedberg

Markus Gensberger, Jürgen Boche

06.

Apr.

40 Jahre Butterflies - Geburtstags Special (Slow Twostep)

R II-IV

Germany-icon 22083 Hamburg

Butterflies Hamburg

Christian Schidler, Nicola Kögler, Gabriele Langer

06.

Apr.

Vårdansen B-A2 Sweden-icon S-Enköping

Pepparrötterna

Krister Pettersson (S)

06.

Apr.

21 Års Fødselsdagsdans
P-C1 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers

Paul Bristow (UK), Stefan Carlsson (S)

06.-07.

Apr.

Rügen-Special (& Verlegter Clubabend)

Waiting List!!!

M-A1

Germany-icon 18586 Sellin

Ryck-Bridge-Dancer Greifswald

Peter Junker

12.-14.

Apr.

C2-Weekend

New Caller!!!

Waiting List!!!

C2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Bronc Wise (US)

12.-14.

Apr.

19ème Spécial de Square Dance
M-A1 France-icon F-06800 Cagnes-sur-Mer

Funny Fish French Riviera

Uli Schingen, Martial Audot (F)

13.

Apr.

12. Hanfried Party

M-A1 Germany-icon 07768 Kahla / Thüringen

Hanfried Squares Jena

Stefan Förster

13.

Apr.

Hobby Horse Springtime No. 24

M-A1 Germany-icon 48361 Beelen

Hobby Horse Hoppers Warendorf

Michael Kellogg (US)

13.

Apr.

3. Plus Work Shop

(Doodle)

P

Germany-icon 94569 Stephansposching

Gäuboden Plowers Straubing

Stefanie Perzlmaier

13.

Apr.

(H)Exellent Plus - Plus in (E)Motion - Workshop & Tanz mit Caller Martin Kull

P

DBD

Germany-icon 70195 Stuttgart-Botnang

Tamburin Stuttgart

Martin Kull

13.

Apr.

Plus Blockkurs (*)

(Doodle)

P

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

13.

Apr.

Saturday Dancing (*)

B-A2

Czech Republic icon CZ-Praha 9

Crazy Dancers Praha

tba.

13.-14.

Apr.

Fourth Texas Classics (*)

M-C1 Germany-icon 21035 Hamburg

Ralf Reinhard (*)

Jerry Jestin (CAN), Ralf Reinhard

17.-19.

Apr.

6. Påskedans A2-C2 Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Østjysk Square Dance Club

Michael Kellogg (US), Carsten Nielsen (DK), Thomas Bernhed (S)

18.

Apr.

5. gemeinsamer Clubabend

B-M Germany-icon 67225 Börrstadt

Wheelers & Dealers Zweibrücken & Joyhunters Saarbrücken & Thunderhill-Dancers

Chriss Keller, Philipp Aff, Marcel Konath, Viktoria Blankenburg

18.-21.

Apr.

37:e Swedish National Convention - Let's Dance 2019 Örebro

B-C1

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jack Borgström (S), Stefan Sidholm (S), Ingvar Pettersson (S), Tomas Hedberg (S), Kaj Wikholm (FIN), Jerry Jestin (CAN), Jesper Wilhelmsson (S)

18.-22.

Apr.

Easter Dance 2019

A2-C2 Germany-icon 24306 Plön

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Sandie Bryant (US), Bjørn Andersson (DK)

21.-26.

Apr.

51st European Square and Round Dance College

(Registration)

New Caller!!!

P-A2

R III-VI

CL

Germany icon 93413 Cham

S & RD College

Jerry Jestin (CAN), Bill Harrison (US), Dave Preskitt

Cuer: Gert-Jan & Susi Rotscheid (NL), Rey & Sherry Garza (US), Randy & Marie Preskitt (US)

Clogging: Janice Jestin (CAN)

22.

Apr.

8. Oster-Special

B-P Germany-icon 97299 Zell am Main

Friendship Squares Würzburg

Tim Bressinck, Tommy Schneeberger, Hans-Gerd Gasser

22.

Apr.

Oster Special - Kannenbäcker Square Dance

Pre-Registration Only!!!

M-A2 Germany-icon 56203 Höhr-Grenzhausen
Ceramic Dancers Höhr-Grenzhausen
Lorenz Kuhlee, Jack Kirchgatter

22.

Apr.

14. Osterspecial (*)

B-P Germany-icon 41066 Mönchengladbsch

Glad Badges Mönchengladbach

Philipp Kamm

24.-28.

Apr.

60th Australian National Square Dance Convention - Celebrating 60 Years, Diamond Jubilee (*)

tba.

Australia icon AUS-Deloraine, Tasmania

NSDSA

tba.

27.

Apr.

25th Anniversary P Germany-icon 81925 München
Bavarian Diamonds Munich
Vroni Wimmer, Markus Gensberger, Thom Kafka

27.

Apr.

Walpurgisnight 2019 M-A2 Germany-icon 64832 Babenhausen
Witches & Wizards Rodgau
Tony Oxendine (US), Uwe Kraemer-AveMarie

27.

Apr.

Triple Six Highlights

Pre-Registration Only!!!

M-P Germany-icon 53859 Niederkassel-Lülsdorf
Rhinestone 666 Niederkassel
Oliver Küster, Andreas Nissen

27.

Apr.

Draw Near 2019 M-P Germany-icon 25361 Krempe
Drawbridge-Divers Wilstermarsch
Martin Kromer, Hauke Schröder

27.

Apr.

Keep'n Kerl Special M-P Germany-icon 48301 Nottuln
Pumpernickel Promenaders Münster
Oliver Gräfing, Stephan Seyberlich, Uwe Holzhäuser

27.

Apr.

26. Protzenhopper Dance B51-P Germany-icon 93073 Neutraubling
Smiling Bavarians Neutraubling
Paul Bristow (UK), Paddy Böhnke, Christel Kreiner

27.

Apr.

48. Barn Dance

M-P

R II-IV

Germany-icon 69124 Heidelberg-Kirchheim

Swinging Stars Heidelberg
Christian & Mareike Sorge

Cuer: Norbert Maerzke

27.

Apr.

Merry Jerry (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-Wien

The Workshoppers Vienna

Jerry Jestin (CAN)

27.-28.

Apr.

10. Hemisphere Dance (& Clubabend)

B-P

(B-M)

Germany-icon 39291 Lostau (39218 Schönebeck)
Magdeburger Halbkugeln
Lorenz Kuhlee, Anne Wegner

27.-28.

Apr.

A2-Workshop & C3A-Dans (*)

A2

C3A

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm

Jesper Wilhelmsson (S)

28.

Apr.

Merry Jerry (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-Wien

The Workshoppers Vienna

Jerry Jestin (CAN)

30.

Apr.

Tanz in den Mai

M-P Germany-icon 22145 Hamburg

Hamburgers

Peter Junker, Ilona Airoldi, Jenny Wilts

May 2019

01.

May

1st of May Party

B-P

R II-IV

Germany-icon 74523 Schäbisch Hall

Schwäbisch Sweethearts

Uli Schingen, Bernd Schlipf, Martin Kromer

Cuer: Susanne Geiger

01.

May

16. Birthday-Party

M-P

Germany-icon 27753 Delmenhorst

Delme Square Dancers Delmenhorst

Robert Milestad (S), Oliver Gräfing

02.

May

Speedy Timmy (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-Wien

The Workshoppers Vienna

Tim Bressinck

03.-05.

May

A2 Tanz-Wochenende

(English)

Waiting List!!!

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Michael Kellogg (US), Joachim Rühenbeck

03.-05.

May

A2-Weekend

Waiting List!!!

A2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Maarten Weijers (NL)

03.-05.

May

FFSDC Jamboree 2019

M-C1

Norway icon N-Skui

Fjord Frolickers

Jerry Jestin (CAN)

04.

May

23. Special Dance - Dance Around the World - Themenland: South Africa

B-P

Germany-icon 72459 Albstadt-Laufen
Alb Dream Dancers Albstadt
Marcus Runft, Michael Mühlhauer

04.

May

20. Tanz um den Hexenkessel

B-P

Germany-icon 86551 Aichach
The Hurly-Burly Magixs Aichach (*)
Dominic Zwerenz, Trixi Hoffmann

04.

May

Cockchafer-Shuffle

M-P

Germany-icon 58636 Iserlohn
Hilltoppers Iserlohn
Peter Geritschke, Ralf Reinhard

04.

May

Swiss Smiley Special 2019

M-P Switzerland icon CH-8305 Dietlikon

Swiss Smiley Dancers

Heike King, Sandrina Lanz (CH), François Martin (CH)

04.

May

Hälsingedansen (*)

B-C1 Sweden-icon S-Ljusne

Glada Hudik Squaredancers

Tomas Hedberg (S)

04.

May

Annual Dance

B-P

United kingdom icon UK-New Malden, Surrey, KT3 5QD

Hogsmill Squares

Paul Bristow (UK)

04.-05.

May

Tanz auf dem Vulkan (& Clubabend & Erlebniswanderung)

Sold Out!!!

B-M

HH

Germany-icon 54558 Strohn

Alfbach Swingers Strohn

Lorenz Kuhlee, Dieter Bremm

04.-05.

May

Festivalen 2019 (*)

C1-C3A

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm

Jesper Wilhelmsson (S)

04.-06.

May

28th Unconventional May Special - Rock

(Registration)

Please Register!!!

M-C1

HH

DBD

R II-VI

Slovakia icon SK-851 05 Bratislava-Petržalka

Karolína Bratislava (FB)

Anne Uebelacker (CAN), Tim Bressinck, Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Michal Bayer (CZ), Jiří "Jirka" Ščobák (SK), Walt & Juliane Burr, Vroni Wimmer, Michal „Dingo“ Janák (CZ), Jiří "Slamák" Slabý (CZ), Michi Unterberger (A), Elizabeth Amtmann (A), Vladimír "Vlád´a" Andris (CZ)

Cuer: Pavel "Hop" Hosenseidl (CZ), Bernd Zimmermann, Lucie "Lucka" Červená (CZ), Ján Valtýni (SK)

05.

May

Søndagsdans
C1 Denmark-icon DK-8370 Hadsten

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

07.

May

Workshop C1

C1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Jerry Jestin (CAN)

10.

May

Retirement Party for Jerry Jestin

tba.

Sweden-icon S-Sigtuna

Crazy Flutters

Jerry Jestin (CAN)

10.-12.

May

10. Jugendtanz der Lion Squares Germany

(Registration)

M-A2 Germany-icon 30900 Wedemark

Lion Squares Germany

Peter Junker, Gesa Lankenau

10.-12.

May

C2 / C1 Extended

(Registration)

Waiting List!!!

C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Michael Kellogg (US)

10.-12.

May

Holiday Weekend with Square Dancing

(Registration)

M-A2

United kingdom icon UK-Llwyncelyn, SA46 0HF

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Mike Belsten (UK), Leah Clarke (UK)

11.

May

Diamond Mine Dance 2019 - 5 Jahre Red Fancy Diamonds

P Germany-icon 22941 Bargteheide

Red Fancy Diamonds

Einar Sølvsten (DK), Gabi Grywatz

11.

May

Big Pink Pig Revival

M-P

Germany-icon 63594 Hasselroth-Niedermittlau

Rodenbacher Square Dancers

Nils Trottmann, Keith Haigh

11.

May

44. Capital Dance (*)

M-P

R

Germany-icon 53123 Bonn-Duisdorf

Bonn Square Dance Group

Martin Kromer, Thorsten Singer

Cuer: Raphaela Singer

11.

May

Plus Blockkurs (*)

(Doodle)

P

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

11.

May

30th Birthday Dance (*)

M-P

R

CT

United-kingdom-icon UK-Steventon, OX13 6RR

Controunds Eights (*)

tba. (UK)

11.-12.

May

Crazy Dance Weekend

(Round Dance)

B-C1

R

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Jerry Jestin (CAN), Stefan Sidholm (S)

Cuer: Jerry Jestin (CAN), Gunilla Jägdahl (S)

11.-16.

May

Workshops for Dancers & Leaders

B-P

R

CT

Russia-icon RUS-238311 Kaliningrad

Deutsch-Russische Square Dance Freunde

Gerhard Kamm, Trixi Hoffmann

Cuer: Stefan & Ilona Lankuttis

Prompter: Marcus Igla

17.-19.

May

Amber Spring / Bernstein Frühling Special

B-A1

R II-IV

CT

Russia-icon RUS-238311 Kaliningrad

The Koenigsberg Happy Cats

Gerhard Kamm, Arndt & Natalie Lakermann, Raisa Logonova (RUS), Irena Reut (RUS)

Cuer: Stefan & Ilona Lankuttis, Tatiana Bulanenkova (RUS)

17.-19.

May

Special Square Dance aux Portes de l'Occitanie

(Registration)

B-A1 France icon F-30150 Roquemaure
Country Dream
Leif "Snuffe" Ericsson (DK)

17.-19.

May

39th Heart Beat

M-C1 Belgium icon B-1970 Wezembeek-Oppem
Brussels Dancing Hearts
Jerry Jestin (CAN), Philippe Dardenne (B)

17.-19.

May

C3A Dansträning / Kurs

C3A

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

18.

May

46. Maypole Dance

M-P

R II-IV

Germany-icon 85221 Dachau

Munich Dip-N-Divers

Tomáš "Doug" Machalík (CZ), Toni Sedlmayr, Markus Gensberger

Cuer: Angelika Kiendl, Klaus Völkl

18.

May

33. Horaffen Dance

B51-P

HH

Germany-icon 74564 Crailsheim-Ingersheim

Crailsheim Country Squares

Paddy Böhnke, Tommy Schneeberger, Hans-Gerd Gasser

18.

May

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jürgen Löder

18.

May

3. Clocktower Hop (*) B-M Austria-icon A-8074 Raaba

Grazhoppers Graz

Dave Preskitt, Michi Unterberger (A)

18.-19.

May

Bächle Dance goes Kaiserstuhl (& Verlegter Clubabend / 17.05. Weinprobe)

M-P

Germany-icon 79235 Vogtsburg-Oberrotweil

Dreisam Swingers Freiburg

Martin Kull, Christian Reiff, Katja Schäfer

19.

May

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jürgen Löder

20.

May

C1 Workshop

C1 Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Stefan Sidholm (S)

24.-26.

May

22. Cinderella Party (& Verlegter Clubabend & Farewell Dance) (*)

B-A1

(B-M)

Germany-icon 09557 Flöha

Cinderella Chemnitz

Philipp Kamm, Christiaan Hilkman

24.-26.

May

49th ECTA Round Dance Festival

R II-VI Germany-icon 70563 Stuttgart / Vaihingen

ECTA & The Survivors Stuttgart

tba.

24.-26.

May

Pfälzer Trifels Wochenende

P

Germany-icon 76855 Annweiler am Trifels

Magic Spirits Ettlingen

Chris Keller, Jürgen R. Weissenborn

24.-26.

May

Challenge Event 2019

Please Register!!!

C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

Jürgen Löder, Bjørn Andersson (DK)

25.

May

10 Jahre Funny Dolphin Twirlers

M-P Germany-icon 47179 Duisburg / Walsum

Funny Dolphin Twirlers Duisburg

Di Green (UK), Natalie Lakermann, Marion Seifert

25.

May

4. Schrobenhausener Spargelspecial

Pre-Registratioon Only!!!

M-P Germany-icon 85123 Karlskron

Lenbach Swingers Schrobenhausen

Marcus Runft, Rainer Wagner

25.

May

Pinguin Dance

Please Register!!!

M-P

HH

Germany-icon 42281 Wuppertal

Double:You Squeezers Wuppertal

Thomas Paul, Michael "Osz" Brandt

25.-26.

Vårdans 2019 (& Workshop)

M-A2

(P-A2)

Norway icon N-3180 Nykirke

Horten og Omegn Squaredancers

Ingvar Pettersson (S)

27.

May

C2 Workshop

C2 Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Jack Borgström (S)

29.

May

9. Candle Light Dance

M-P

Germany-icon 85622 Feldkirchen bei München

Tölzer Twirlers

Michael Braithwaite

30.

May

Hibbomania

B-P

HEX

Germany-icon 73230 Kirchheim/Teck-Nabern

Häbbie Hibbos Kirchheim/Teck

Tim Bressinck, Marcus Runnft

30.

May

Himmelfahrt Special

M60-P

Germany-icon 46539 Dinslaken

Yukon Tramps & Drivers Dinslaken

Søren Lindergaard (DK), Nils Trottmann, Günter Radi

30.

May

-02.

Jun.

28th Danish Convention (& M-P Trail End Dance) (& C2 Trail End Dance)

(Registration) (Registration Trail End C2)

B-C1

(C2)

Denmark icon DK-9300 Sæby

Nordjysk Convention

Hunter Keller (US), Paul Bristow (UK), Jerry Jestin (CAN), Carsten Nielsen (DK), Bjørn Andersson (DK)
(Dion Nielsen (DK), Henning Pedersen (DK), Per Sørensen (DK))
(Thomas Bernhed (S))

31.

May

25 Jahre Twirling Bats (*)

B-M

Germany-icon 63225 Langen

Twirling Bats Langen

Johnny Preston (US), Stefie Keller

31.

May

Gemeinsamer Tanzabend (*)

(Doodle)

M

Austria-icon A-8504 Stainz

The Workshoppers Vienna

Hanna Tenenbaum (S)

tba.

No Name Dance (*)

M-A1

HEX

Germany-icon 67098 Bad Dürkheim

Isenach Swingers

tba.

tba.

Dancing in the City 2019 - tba. (*)

M-A2 Germany-icon 64319 Pfungstadt

Tagalongs Pfungstadt

tba.

tba. Majdansen 2019 (*) C1-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

June 2019

01.

Jun.

6. Spargel-Tanz

Pre-Registration Only!!!

M-P Germany icon 31582 Nienburg/Weser

Country Skippers

Jan Kador, Klaus Kübler

02.-09.

Jun.

Square Dance & Urlaub im Erzgebirge - Plus Tanzen

(Registration)

P

Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

07.-09.

Jun.

35th Schlick Dance (& Before & After Schlick Dance)

M-P

Germany-icon 26389 Wilhelmshaven

Ocean Wave Square Dancers

Martin Kull, Jens Klusmann

08.

Jun.

36. Burgen- und Schlössertour

Waiting List!!!

B-M

Germany-icon 96110 Scheßlitz

Bamberg Cornhusker

Andi Bachsleitner, Thomas Spätling

08.

Jun.

14th Susie's Summer Ball - Susie Q's 40th Anniversary

R II-VI

Germany-icon 70563 Stuttgart-Vaihingen

Susie Q's Stuttgart

Andrea Hilpert, Alexander Pohl, Christian Schidler

08.

Jun.

Day Dreamers Pfingst-Special

B-P

Germany-icon 64823 Groß-Umstadt / Kleestadt

Day Dreamers Groß-Umstadt

Volker Weis, Arnold Tonhäuser

08.-09.

Jun.

Frontier Fête

B-P France icon F-74340 Samoëns

Frontier Wheelers Geneva

Dave Preskitt, Annemarie Cohen (CH)

08.-10.

Jun.

56. Hummel Dance 2019

(Registration)

B-A2

Germany-icon 22527 Hamburg

Stintfang Hamburg

Maarten Weijers (NL), Michael Kellogg (US), Thorsten Ueckermann

14.

Jun.

Junidans (*)

P-A2 Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Johnny Preston (US)

14.-15.

Jun.

35. Börde Dance (& Verlegter Clubabend)

M-P Germany-icon 59514 Welver-Borgeln

Pumpernickels Soest

Ulli Hantke, Andreas Nissen

15.

Jun.

5. Hohenloher Barndance (mit Live Musik: Krautstompers Old-Time-String Band)

CT Germany-icon 74613 Öhringen-Ohrnberg

Contra Dancers Hohenlohe

Uta & Tobias Martin

15.

Jun.

37. Zoo-Dance - 40 Jahre Charly Mixers

M-P

R

Germany-icon 76228 Karlsruhe-Hohenwettersbach

Charly Mixers Karlsruhe

Christian & Mareike Sorge, Roland Federle, Martin Kull

Cuer: Elke Neumaier

15.

Jun.

C1-Workshop

C1

Germany-icon 30659 Hannover

Horseshoe-Twirlers Hannover

Jürgen Löder

15.

Jun.

Rainbow Dance 2019 (*)

M-A1

R II-IV

Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), tba.

Cuer: Loet Polak (NL), tba.


15.

Jun.

Masugnsdansen

B-A1

Sweden icon S-642 96 Malmköping

Squaredansklubben Violen

Neil Whiston (UK)

15.

Jun.

30:e Stefandansen på Blåbärskullen

B-A1

Sweden-icon S-Mölndal

Western Airport Square Dancers

Stefan Sidholm (S)

15.

Jun.

Friendship Festival
P-A2 Denmark-icon DK-2635 Ishøj

Sydkystens Square Dancers, Trade By Square Dancers Gribskov, Ocean City Square Dancers Solrød, Hillerød Square Dancers & Fredensborg Square Dance Club

Johnny Preston (US)

17.-20.

Jun.

4 Night Mid Week Break with Johnny Preston

P-A2

DBD

United-kingdom-icon UK-Ross-on-Wye, Herefordshire, HR9 6BL

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Johnny Preston (UK)

19.-22.

Jun.

AACE Convention 2019

(Registration)

A2-C4 USA-icon US-Fort Wayne, IN

Academy for Advaned & Challenge Enthusiasts

Sandie Bryant, Vic Ceder, Barry Clasper (CAN), Todd Fellegy, Anne Uebelacker (CAN), Darryl Lipscomb, Bronc Wise, Ben Rubright

20.-23.

Jun.

C1-Weekend with C2

Waiting List!!!

C1-C2 Germany-icon 91286 Obertrubach

ACR-Club

Bjørn Andersson (DK)

20.-24.

Jun.

Do-C-Do Campout (*)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Banbury, Oxon

Do-C-Do Banbury

Lynn Holloway (UK)

Cuer: Nick Wright (UK)

21.-22.

Jun.

8. Strawberry Dance (& Clubabend) M-A2 Austria-icon A-2201 Gerasdorf bei Wien

Dancing Strawberries

Johnny Preston (US), Reine Hjärtström (S)

22.

Jun.

Sommerfest mit Brian

M-A1 Germany-icon 04838 Jesewitz / Liemehna

Black Hill Dancers Taucha

Brian Hotchkies (AUS), Uli Grüneisen

22.

Jun.

Lower Rhine Midsommar - 10 Jahre Lower Rhine Squares 2009-2019

M-A2 Germany-icon 47447 Moers-Kapellen

Lower Rhine Squares Moers

Søren Lindergaard (DK)

22.-23.

Jun.

33. Kieler-Woche-Dance (*)

M-A1 Germany-icon 24531 Langwedel

Yellow Rockers Kiel

Joe S. Kromer, Frank Bathelt

23.

Jun.

Workshop (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-tba.

The Workshoppers Vienna

Johnny Preston (US)

23.-29.

Jun.

C-Multi Workshop (*)

Sold Out!!!

C1-C3A

Sweden icon S-Mellerud

Rocky Mountain Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S), Thomas Bernhed (S)

24.

Jun.

Sommardans med Johnny Preston

P-A1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Johnny Preston (US)

25.

Jun.

Sommardans i Vallentuna (*)

B-P

Sweden-icon S-Vallentuna

Jarlabanke Square Dance Club

Johnny Preston (US)

26.

Jun.

The Star of Fultondale Alabama

New Date!!!

B-A1

Sweden icon S-Flen

Squaredansklubben Violen

Johnny Preston (US)

26.-29.

Jun.

68th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration) (Registration)

M-C2

HEX

DBD

R II-VI

CL

CT

USA-icon US-Atlanta, GA

68th NSDC Convention

tba.

28.

Jun.

Sommerdans 2019
P-A2 Denmark-icon DK-8333 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Johnny Preston (US)

28.-30.

Jun.

Catch-Up (Workshop) (*)

CL

Germany icon 21218 Seevetal

The Mixture Bremen

Monika Ciupke, Tina Kipp

29.

Jun.

9. Summer Dream Dance (*)

M

Germany icon 71272 Renningen

Dream Catchers Renningen

Wolfgang Rieger, Dagmar Zölch, Ma3din Wallum

29.

Jun.

30. Jahresfeier (*)

M-P

Germany-icon 85461 Kirchasch

Sunrise Swingers Erding

tba.

29.

Jun.

23. Heinzelmännchen-Dance (*)

M-P

Germany-icon 50933 Köln

Crowns & Flames Köln

Andreas Nissen, Michael Franz

29.

Jun.

Square Dance Festival Ironhill Sandhoppers

M-P

Germany-icon 67304 Eisenberg

Ironhill Sandhoppers Eisenberg

Jack Kirchgatter, Lorenz Kuhlee

29.

Jun.

21. Züri Special

M-P

Switzerland icon CH-8142 Uitikon bei Zürich

Square Drivers Zürich
Christian & Mareike Sorge, Jeannette Stäuble (CH)

30.

Jun.

-07.

Jul.

Square Dance & Urlaub im Erzgebirge - A1 Tanzen

(Registration)

A1

Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

July 2019

03.-07.

Jul.

36th Annual IAGSDC Convention 2019 - Belles Run Philadelphia (*)

A2-C1 USA-icon US-Philadelphia, PA

IAGSDC

Sandie Bryant, Vic Ceder, Barry Clasper (CAN), Betsy Gotta, Dayle Hodge, Geo Jedlicka, Michael Kellogg, Anne Uebelacker (CAN), Don Moger (CAN), Darren Gallina (US), Ett McAtee (US)

03.-07.

Jul.

5. Sommer Square Dance Party (& Plus Lernen)

P

CT

Czech Republic icon CZ-Loučovice

Šumaváček Square Dance Club

David "Medved" Dvořák (CZ)

Prompter: Míra Procházka (CZ)

05.-06.

Jul.

Birthday Dance - 17 Jahre (& Verlegter Clubabend)

M-P

Germany-icon 54293 Trier

Mosel Valley Dancers Trier

Jürgen R. Weissenborn, Chris Keller, Marc Meidinger, New Voices

05.-07.

Jul.

Gorki Park Open Air Special

Please Register!!!

B-P

Russia-icon RUS-101000 Moscow

Moscow Red Squares (FB)

Hanna Tenenbaum (S)

06.

Jul.

20 Jahre Jubiläums-Special M-P Germany icon 97708 Bad Bocklet-Aschach

Saaletal-Dancers Bad Bocklet

Ulli Hantke, Danny "Schatzilein" Turnbow (US)

06.

Jul.

3. Little Indians Dance - "Summer Time" M-P Germany icon 01328 Dresden-Weissig

Little Indians Dresden

Thorsten Ueckermann, Christian Schreiter, Stefanie Wagenknecht

06.

Jul.

Plus Blockkurs (*)

(Doodle)

P

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

06.-07.

Jul.

26. Very Hot Special Dance (& Farewell Dance)

M-P

Germany-icon 78727 Oberndorf

Very Hot Square Dancers Oberndorf / Neckar
Martin Kromer, Michael Mühlhauer

06.-07.

Jul.

C3A Workshop-Wochenende (*)

C3A

Germany icon 67126 Hochdirf-Assenheim

Tapsy Turtles

Martin Laufer

10.-14.

Jul.

BC Festival 2019 (& Trail-In & Trail-Out)

(Registration)

B-A2

R II-V

CL

CT

LD

Canada icon CAN-Salmon Arm, BC

BC Festival

tba.

12.-13.

Jul.

10. Bottle Train Dance (& Verlegter Clubabend)

M-P Austria icon A-8504 Stainz

STS² Sport-Tanz-Spaß Stainztal Swingers

Joachim Rühenbeck, Michi Unterberger (A)

13.

Jul.

Blockhaus-Dance Herrenberg 2019

M-P Germany-icon 71083 Herrenberg

Gäu Promenaders Herrenberg

Thomas & Wolfgang Rieger, Caller from the Floor

13.

Jul.

Westernfestival - Movie Park Germany

M-P

CL

Germany-icon 46244 Bottrop-Kirchhellen

Survivor Bottrop & Movie Park Germany

Jörg Biewald, Wolfgang Haehnel

13.-17.

Jul.

Summerdance in Tranum

C1-C2

C3B

Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

Ross Howell (US), Vic Ceder (US), Sandie Bryant (US)

17.-21.

Jul.

Summerdance in Tranum
C2-C3B Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

Ross Howell (US), Vic Ceder (US), Sandie Bryant (US)

19.-21.

Jul.

Jerry Story A2 Weekend (*)

A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE

Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

20.

Jul.

16. Benefit-Dance zugunsten Square Dance in Russland

M-P

Germany-icon 45881 Gelsenkirchen
Deutsch-Russische Square Dance Freunde
Jörg Biewald, Natalie Lakermann, Elena Nazarova (RUS)

20.-21.

Jul.

Plus Re-Teach & DBD Workshop

P

DBD

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

24.-28.

Jul.

14th IPAC (& P / C1 Trail End Dance)

P-C4 Germany-icon 25355 Barmstedt

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Bjørn Andersson (DK), Brian Hotchkies (AUS), Bronc Wise (US), David Tesař (CZ), Jörg Biewald, Maarten Weijers (NL), Moto Yoshimura (JP), Osamu Otsuka (JP), Peter Junker, Sandie Bryant (US), Søren Lindergaard (DK), Tomáš "Doug" Machalík (CZ), Thomas Bernhed (S), Tomas Hedberg (S), Vic Ceder (US), Viktor Machkasov (RUS)

27.

Jul.

51st Night Owl Dance

M-A2

R II-V

Germany-icon 70597 Stuttgart-Degerloch

Stuttgart Strutters

Tim Bressinck, Tommy Schneeberger, Dominic Zwerenz

Cuer: Andrea Hilpert, Alexander Pohl

28.

Jul.

-02.

Aug.

C3B Dance Week

C3B Germany-icon 24306 Plön

Percolators Germany

Sandie Bryant (US), Vic Ceder (US)

August 2019

02.

Aug.

Tanz im Burghof (*)

M

Germany-icon tba.

Tic Tac Toers

tba., Walter Luger

03.

Aug.

Plus Blockkurs (*)

(Doodle)

P

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

03.

Aug.

"Tysken kommer"

B-A1

Sweden icon S-Flen

Squaredansklubben Violen

Ralf Reinhard

03.

Aug.

33rd Birthday Dance

M-P United-kingdom-icon UK-Furzton, Milton Keynes, MK4 1NA

New City Squares (*)

Di Green, Terry McCann

03.-11.

Aug.

Square Dance Week

(Registration)

P-C1

Poland icon PL-Warszawa

American Squaredance Poland

Paul Bristow (UK), Christer Bern (S)

04.-11.

Aug.

Square Dance & Urlaub im Erzgebirge - A2 Tanzen

(Registration)

A2

Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

09.

Aug.

Rollin' Squares CampOut (08.-11.08) (*) tba. Germany-icon 96157 Ebrach

Rollin' Squares

tba.

09.-10.

Aug.

24. Moin Moin Dance (& Motto-Abend - Fasching im August) M-P Germany-icon 24989 Streichmühle

The Dancing Northstars

Jens Harms, Gesa Mühlbrandt, Bodo von Reth

10.-11.

Aug.

19. Rocky-Docky-Special (& 12. tschechisch-deutscher Clubabend)

M-A2

DBD

Germany-icon 95679 Waldershof

Wild Bunch Waldershof (& ComeBack Úvaly)

Søren Lindergaard (DK), Walter Stuppnig (A), David "Medved"Dvořák (CZ)

10.-11.

Aug.

Ålandsdansen

B-A1

Finland icon FIN-Mariehamn

Alandia Square Dancers

Micke Gerkman (S), Stefan Sidholm (S)

10.-16.

Aug.

UK National Week of Dance

(Registration)

P-C2

R II-IV

United-kingdom-icon UK-Lytham St Anne's, Lancashire, FY8 4DG

Lythm Festival

Bronc Wise (US), Bjørn Andersson (DK), Di Green (UK), Terry McCann (UK)

11.

Aug.

Sommerfest 2019

M-P

HH

Germany-icon 46238 Bottrop

Survivor Bottrop

Wolfgang Haehnel, Caller from the Floor

17.-18.

Aug.

MS Re-Teach & DBD Workshop

M

DBD

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

18.-23.

Aug.

C1 Dance With Bronc Wise C1 Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bronc Wise (US)

23.-25.

Aug.

29th W.A.M. Dance 2019 (& Verlegter Clubabend) M-A2 Austria icon A-5302 Henndorf am Wallersee

Salt Castle Diamonds Salzburg

Jack Borgström (S), Andy Ohlendorf

24.

Aug.

Square Dance Gartenschau Festival

M

Germany-icon 91717 Wassertrüdingen

Tic Tac Toers

Ulrike Hayn, Werner Ziegler, Walter Luger

24.-25.

Aug.

A2 Re-Teach & DBD Workshop

A2

DBD

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

25.-30.

Aug.

C2 Dance With Bronc Wise C2 Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bronc Wise (US)

28.

Aug.

-01.

Sep.

Northern Area Campout 2019

(Booking)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Hose, Leicestershire, LE15 4JR

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Di Green (UK), Terry McCann (UK), Emma Horsfield (UK), Trevor Day (UK)

Cuer: Amy Richardson (UK), Matt Baldry (UK)

30.

Aug.

-01.

Sep.

Fall Round Up (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

tba.

XXV. Řáholecký Rynek (*)

B-P

R II-IV

Czech Republic icon CZ-Jičín

Karolína Jičín

tba.

Cuer: tba.

September 2019

01.-06.

Sep.

C3A Dance With Bronc Wise C3A Sweden-icon S-Ulricehamn (Camping)

Pingvinerna / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bronc Wise (US)

01.-08.

Sep.

Square Dance & Urlaub im Erzgebirge - C1 Tanzen

(Registration)

C1

Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

05.

Sep.

Laufend Laufer (*)

(Doodle)

C1

Austria-icon A-Wien

The Workshoppers Vienna

Martin Laufer

06.-08.

Sep.

C2 Tanz-Wochenende (Zusätzlich C3A)

(English)

C2

C3A

Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Don Moger (CAN), Joachim Rühenbeck

06.-08.

Sep.

58th All Japan National Square Dance Convention in Hiroshima (*)

tba.

Japan icon JP-Hiroshima
Japan Square Dance Association Chugoku
tba.

07.

Sep.

39th Annual Schwäbisch Jubilee (*)

M-P

Germany-icon 73527 Schwäbisch Gmünd

Unicorn Promenaders Schwäbisch Gmünd

Uli Schingen, tba., Thomas Maihöfer

07.

Sep.

40 Jahre Vienna Swingers M-P Austria-icon A-2325 Himberg bei Wien

Vienna Swingers

Tommy Schneeberger, Heinz Klingen (A), Jiří "Jirka" Ščobák (SK)

07.

Sep.

Laufend Laufer (*)

(Doodle)

C2

Austria-icon A-Wien

The Workshoppers Vienna

Martin Laufer

07.-14.

Sep.

A2 Workshop mit Jürgen Löder
A2 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Jürgen Löder

08.

Sep.

Laufend Laufer (*)

(Doodle)

C3A

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Martin Laufer

08.

Sep.

Sensommerdans 2019
P-A2 Denmark-icon DK-8333 Gjern

Østjysk Square Dance Club

Carsten Nielsen (DK)

13.-15.

Sep.

2. Blitz & Donner Special

M-A2 Germany-icon 67806 Rockenhausen
Thunderhill Dancers
Søren Lindergaard (DK), Joe Kromer, Philipp Aff

14.

Sep.

18. Korbmarkt Special

M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Dave Preskitt, Matthias Knabner

14.

Sep.

A1 - Intro A2 Workshop

A1-A2

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Jürgen R. Weissenborn

14.

Sep.

Plus Blockkurs (*)

(Doodle)

P

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

14.-21.

Sep.

C1 Workshop für Beginner mit Jürgen Löder
C1 Germany-icon 39619 Arendsee

Square Dance in Arendsee

Jürgen Löder

20.-21.

Sep.

25th White Gold Dance (& Verlegter Clubabend) (Page 2)

M-P

Germany-icon 94535 Eging am See

Square Wolves Passau

David "Medved" Dvořák (CZ), Stefanie Perzlmeier

20.-22.

Sep.

Dance Weekend at Hradec nad Moravicí Castle - 28. Birthday (*)

B-C2

R II-V

LD

Czech Republic icon CZ-Hradec nad Moravicí

Cloverleaf Opava

tba.

20.-22.

Sep.

C3A Dansträning / Kurs

C3A

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

21.

Sep.

Lock Dance (*)

M-P

Germany-icon 24109 Kiel

Kieler Wheeler Kiel

Stefan Förster

21.

Sep.

23. Night Of The Knights

M-A1

R

Germany-icon 73084 Salach

Staufen Knights Salach

Chris Keller, Paddy Böhnke

Cuer: Anni & Wolfgang Weber

21.

Sep.

12. Kowelenzer Schängel Dänz (*)

M-A1

Germany-icon 56626 Andernach

Rhine Mosel Squeezers

Thomas Paul, Jack Kirchgatter

21.

Sep.

25. Jubiläum Tower Mice Bingen

M-A1

HH

Germany-icon 55411 Bingerbrück

Tower Mice Bingen

Arnold Tonhäuser, Dieter Bremm, Stefan Thurow

21.

Sep.

16. Kangaroo Dance

M-P

HH

Germany-icon 57392 Schmallenberg-Wormbach
Quick Kangaroos Bad Fredeburg
Tim Bressinck, Tommy Schneeberger, Heribert Rösner

21.-22.

Sep.

40. (Last) Crazy Dance (& Farewell Dance)

Pre-Registration Only!!!

M-P

Germany-icon 10551 Berlin

Crazy Eights Berlin

Nils Trottmann

21.-22.

Sep.

24. Dreiländereck Square Dance Special (& Special Clubday) (*)

M-P

Germany-icon 79576 Weil-Ötlingen

Three Country Dancers Weil am Rhein

tba., Rainer Vosen, Hans-Dieter "Didi" Schmitz

22.

Sep.

19. Clubabend SD4Fun Travellers (im Anschluß an 16. Kangaroo Dance) M-P Germany-icon 57392 Schmallenberg-Wormbach
SD4Fun Travellers & Quick Kangaroos Bad Fredeburg
Claudia Kloid, Thomas Franzek, Jens-Erik Paul

27.-29.

Sep.

16th Challenge Dance (*)

(& A1-A2 Trail-End Dance) (*)

Please Register!!!

C1-C2A

(A1-A2)

Denmark-icon DK-9210 Aalborg

The Diamond Aalborg

Todd Fellegy (US), Carsten Nielsen (DK)

27.

Sep.

-02.

Oct.

European Round Dance Week (*)

R II-VI

Germany-icon 91093 Hesselberg

Tamara Twirlers Munich

tba., Klaus Völkl

28.

Sep.

Autumn Jubilee

M-A2

R

CL

Germany icon 65779 Kelkheim / Taunus

Beaux & Belles Frankfurt a. M. & Flying Toasters Kelkheim

Paul Bristow (UK), Martin Laufer

Cuer: Jetta K. Junk

Clogging: Bianca Behrens, Nadine Schommartz 

28.

Sep.

16. Kräuterfest

M-P

Germany-icon 91555 Feuchtwangen / Bernau Village Gold Bears
Vroni Wimmer, Heike King

28.

Sep.

A2 - Intro C1 Workshop

A2-C1

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Paddy Böhnke

tba.

Rencontre de Square Dance & Tour Eiffel (*)

M-A2 France-icon F-78640 Neauphle le Château

Bunny Circle

tba.

October 2019

03.

Oct.

13. Tanz am Tag der Deutschen Einheit (*)

M

HH

Germany-icon 45711 Datteln

Square Breakers Recklinghausen

tba.

04.-06.

Oct.

North West Birthdays Weekend (*)

M-A2

United-kingdom-icon UK-Halton, Lancaster LA2 6NB
Lune Valley Ocean Wavers & ChAin ReaCtion

Paul Bristow, Terry McCann, Trevor Day, Di Green, Callers from the Floor

04.-07.

Oct.

Oktoberfestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Barry Clasper (CAN)

05.

Oct.

Special & Clubtreffen - 20 Jahre High Speed Traveler

M-P

Germany-icon 40699 Erkrath

High Speed Traveler

Ralf Reinhard

05.

Oct.

7. Flower Dance (*)

M-P

HH

Austria-icon A-8644 Mürzhofen

Austyrias Squaredance

tba.

05.

Oct.

3 Years After Columbus

M-P

R

Belgium icon B-2550 Kontich
Brotherhood Of Square Dance Kontich
Henri Goethals, Caller & Cuer from the Floor

05.-06.

Oct.

Golden Autumn

(English) (Русский) (*)

B-A2

Russia-icon RUS-198238 St. Petersburg

Palace Square Dancers St. Petersburg

tba., Caller from the Floor

05.-06.

Oct.

Heide-Tanz
B-A2 Denmark-icon DK-7430 Ikast

Hedens Squaredansere Ikast

Robert Milestad (S), Maarten Weijers (NL), Mads Nielsen (DK), Leif Broch (DK)

07.

Oct.

Oktoberdansen (*)

P-A1

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm

Barry Clasper (CAN)

11.-12.

Oct.

Oktoberdans (*)

tba. Sweden-icon S-Västerås

Västerås Square Dance Club

Jerry Jestin (CAN), Ingvar Pettersson (S)

11.-13.

Oct.

33rd Pader Rodeo 2019
Registration 16.02.2019

M-A2 Germany-icon 33184 Altenbeken Pader Rodeo
Thorsten Geppert, Robert Björk (S), Stefan Sidholm (S), Hans Kabierske

11.-13.

Oct.

Yellow Rocks Plus Weekend

P

United-kingdom-icon UK-Hemel Hempstead, Hertfordshire, HP1 2PH
Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

12.

Oct.

32. Fly Over-Dance (*) M-P Germany-icon 65451 Kelsterbach

Oakleaves Kelsterbach

tba., Natascha Budsky

12.

Oct.

Bavarian Festival 2019 (*)

M

R

Germany-icon 86199 Augsburg

Yellow Rose Augsburg

Chris Fleck, Caller & Cuer from the Floor

Cuer: Birgit Haltmayer

12.

Oct.

37. Emmendingen Square Dance Festival (*) M-P Germany-icon 79312 Emmendingen-Wasser

Square Dance Club Emmendingen

Christian Sorge

12.

Oct.

Plus Blockkurs (*)

(Doodle)

P

Germany-icon 65203 Wiesbaden

Kuntry Kuzins
Martin Laufer

12.

Oct.

C2 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C2

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jürgen Löder

13.

Oct.

C3A Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C3A

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen Löder This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jürgen Löder

17.-20.

Oct.

Travel "8" Clubabend (*)

M-P Germany-icon tba.

Travel "8"

tba.

18.-19.

Oct.

20. Rennsteig-Dance (& Clubabend & 20.10. Rennsteig-Wanderung) (*)

M-P

Germany-icon 99894 Friedrichroda / Finsterbergen

Flying Sparks Finsterbergen

Achim Mündelein, Christiaan "Chris" Hilkman. Dominic "Nici" Lehmann

18.-19.

Oct.

28. Ritterdance (& Clubnight)

M-P Switzerland icon CH-5210 Windisch

Habsburger Queen's Shufflers

Leif Ericsson (S), Christian Mack, Andreas Hagg

18.-20.

Oct.

C3A Dansträning / Kurs

C3A

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

19.

Oct.

34. Herbst-Dance (*)

M-P

R II-IV

Germany-icon 28327 Bremen

Key Porters Bremen

Joachim Rühenbeck

Cuer: tba.

19.

Oct.

24. Squampfestival (*)

M-P

Germany-icon 92284 Poppenricht

Squampfis Amberg

tba, Jürgen R. Weissenborn

19.

Oct.

18th Contra Dance Convention (*) CT Germany-icon 96110 Scheßlitz-Köttensdorf

ECTA & Rollin' Squares

tba.

19.

Oct.

Läckö Dansen 2019 (*) P-C1 Sweden-icon S-Ljungs Bygdegård

Läckö Square Dancers

Jerry Jestin (CAN)

19.-20.

Oct.

Marathon Dance (& Clubabend)

M-P Germany-icon 72108 Rottenburg am Neckar

Stoke-Boat Promenaders Tübingen

Tim Bressinck, Wolfgang Rieger

26.

Oct.

48. Darmstompers Frankenstein Castle Dance

M-A2

R

Germany-icon 64291 Darmstadt-Wixhausen

Darmstompers Darmstadt

Joachim Rühenbeck, Tommy Schneeberger

Cuer: Susan Steup

26.

Oct.

Trave Herbstdance

M-A1 Germany-icon 23843 Bad Oldesloe

Trave Square Dancers

Nils Trottmann, Peter Laubach

26.

Oct.

Summer Farewell

M-A2

R II-V

Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch Northern Squares Leeuwarden (FB)
Jerry Jestin (CAN), Piet Walhout (NL)

Cuer: Loet Polak (NL)

28.-29.

Oct.

C-Multi Workshop (*)

C1-C3A

Sweden icon S-Mellerud

Rocky Mountain Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

31.

Oct.

-01.

Nov.

Halloween Special (*)

M-P

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

31.

Oct.

-08.

Nov.

Austrian Challenge - 3 Blöcke: C1 - C2 - C3A

C1-C3A

Austria-icon A-3812 Gross-Siegharts

The Workshoppers Vienna

David Tesař (CZ), David "Medved" Dvořák (CZ)

tba.

Dance And The City (*)

CT

Germany-icon 13355 Berlin-Gesundbrunnen

A.C.T.S. Tanzverein

Hans Krackau

tba.

19. Wackelstein-Dance (& Clubnight) (*)

M-P

Austria-icon A-3820 Raabs an der Thaya

Silva Nortica

tba.

tba.

XXIX. Hanácké Special Dance (*)

M-A1

R II-VI

Czech Republic icon CZ-772 11 Olomouc

Tarantela Olomouc

tba.

Cuer: tba.

November 2019

01.-02.

Nov.

Revival - 2. Reformations Special (& Clubabend)

M-P

Germany-icon 35745 Herborn

Colourful Dancers Herborn

Arnold Tonhäuser, Thomas Gehrmann

01.-02.

Nov.

Ericssonfestivalen 2019 (*)

M-C1

Sweden-icon S-Stockholm

Ericsson Square Dancers Stockholm

Tomas Hedberg (S), Jesper Wilhelmsson (S)

01.-03.

Nov.

C1 Re-Teach & DBD Workshop

C1

DBD

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

01.-03.

Nov.

Special Square Dance (& Workshop A1/A2) (*)

M-A2

France icon F-91470 Forges les Bains

The Lucky Boots Bonnelles
Joachim Rühenbeck, Tom Mackler (F)

01.-03.

Nov.

C3B in Gothenburg (*)

Please Register!!!

C3B

Sweden-icon S-Kungälv

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Thomas Bernhed (S), Mats Björkman (S)

02.

Nov.

31st Muffigel Dance

M-P

HH

R II-III

Germany-icon 73460 Hüttlingen

The Hedgehogs

Tommy Schneeberger, Hans-Gerd Gasser

Cuer: Andrea Koch

02.

Nov.

C1 Workshop mit Jürgen Löder (*)

(Doodle)

C1

Germany-icon 65205 Wiesbaden

Jürgen LöderThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jürgen Löder

02.

Nov.

Koldinghustanz 2019

M-C1 Denmark icon DK-6580 Vamdrup

Sydjysk Square Dance Kolding

Paul Bristow (UK), Søren Lindergaard (DK), Christian Wilckens (DK)

08.-10.

Nov.

C1 Tanz-Wochenende

(English)

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Chris Phillips (US), Edith Heitger

09.

Nov.

25. Dschungelparty

A1-A2 Germany-icon 22297 Hamburg

A1-Team Hamburg

Michael Kellogg (US), Jens Harms

09.

Nov.

30. Moonlight Dance (*)

M-A1 Germany-icon 63303 Dreieich-Offenthal

Moonspinners

Arnold Tonhäuser, tba.

09.

Nov.

Annual Dance

Ticket Only!!!

M-P

United-kingdom-icon UK-Potters Bar, EN6 4NW
Cuffley Square Dance Club (*)

Paul Bristow (UK)

09.-10.

Nov.

Clubwochenende der Gemener Burgtänzer (*)

M Germany-icon 46325 Borken

Gemener Burgtänzer

Ralf Reinhard, Tommy Schneeberger, Uwe Holzhäuser

09.-10.

Nov.

November Dance

(M)-A2

Finland-icon FIN-Vantaa

DUF Square Dancers (FB)

Tomas Hedberg (S), Kaj Wikholm (FIN)

09.-10.

Nov.

Special Workshop Weekend (*)

tba.

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jerry Jestin (CAN)

09.-10.

Nov.

Jesperdansen 2019 (*) C1-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

Jesper Wilhelmsson (S)

13.

Nov.

23 Jahre Dannstadter Hurricanes mit Truthahnessen / Thanksgiving / Potluck / Tanz zu 5 Callern

M

Germany-icon 67125 Dannstadt / Rheinland-Pfalz

Dannstadter Hurricanes

Mike Weber, Marc Meidinger, Gerhard Kamm, Helmi Hoffmann, Detlev Junker

14.-16.

Nov.

Martini-Dance (& Clubabend) (*)

M-P

Austria-icon A-2700 Wiener Neustadt

Corvinius Dancers Wiener Neustadt

Jerry Jestin (CAN), Michi Unterberger (A)

16.

Nov.

Jester Dance (*)

M-A1

HH

DBD

Germany-icon 44869 Bochum

Jester Dancers Bochum

Thorsten Ueckermann, Steffen Knott, Tim Bressinck

16.

Nov.

80th Birthday Party Dance (*)

M-P

R

CT

United-kingdom-icon UK-Steventon, OX13 6RR

Controunds Eights (*)

tba. (UK)

16.-17.

Nov.

C3A-Dance Weekend in Närkes Kil

C3A

Sweden icon S-Närkes Kil

Örebro Squaredancers

Bronc Wise (US)

19.

Nov.

Clubabend der Caller School 2019 (*)  M Germany-icon 86833 Ettringen
School of Caller Education and Leadership Development & Cheese Sparrows (*)

Caller Students & Barry Sjolin (CAN), Jeannette Stäuble (CH), Martin Kromer

22.-23.

Nov.

9. Crazy Bird Dance (& Clubabend) (*)

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

Jerry Jestin (CAN), tba.

22.-24.

Nov.

A1 Tanz-Wochenende

(English)

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
Søren Lindergaard (DK), Edith Heitger

22.-24.

Nov.

Novemberdans (*) C1-C3A Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

tba.

23.

Nov.

A2 Workshop

A2

Germany-icon 73430 Aalen

CS Aalen

Jürgen R. Weissenborn

23.

Nov.

Turkey Digest 2019 (*)

M-P Switzerland icon CH-3076 Worb
The Bern Dancing Bears
Philipp Aff, Barbara König (CH)

23.-24.

Nov.

C2 Workshop-Wochenende (*)

C2

Germany icon 67657 Kaiserslautern

Tapsy Turtles

Martin Laufer

23.-24.

Nov.

Norrortsdansen (*)

M-C1

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Nils Trottmann, Lasse Jägdahl (S)

26.

Nov.

Winter Wonderland - Last Chance to Dance with Jerry Jestin

M Germany-icon 66123 Saarbrücken

Joyhunters Saarbrücken

Jerry Jestin (CAN), Marcel Konath

28.

Nov.

-01.

Dec.

C3B Weekend (*)

C3B

Germany-icon 36355 Bermutshain

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jesper Wilhelmsson (S)

29.

Nov.

-01.

Dec.

Mainstream Vision DbD

Waiting List!!!

M

DBD

Germany-icon 61348 Bad Homburg

Freestyle-Dancers

Tomas Hedberg (S), Jerry Jestin (CAN), Tommy Schneeberger

30.

Nov.

Alm Abtrieb

M-P

HEX

Germany-icon 82544 Aufhofen / Egling

Tölzer Twirlers

Marcus Runft, Mickey Braithwaite

30.

Nov.

43. Christkindl Dance

M-A2

R II-IV

Germany-icon 90552 Röthenbach a. d. Pegnitz

Honeycake Squares Nürnberg

Paddy Böhnke, Nils Trottmann, Walter Luger

Cuer: Andrea Schröder

tba.

32. Adventsdance (*)

M-P

Germany-icon 24960 Glücksburg

Village Swingers Flensburg

tba.

tba.

Plus Intensivwochenende (*)

(Registration)

P Germany-icon 45721 Haltern am See
Devil Dancers Haltern
tba.
tba.

21. Schusterdance (*)

M-P

CL

Germany-icon 24211 Preetz

Preetzer Squeezer

tba.

Clogging: tba.

tba.

Bamberg Cornhusker (*)

M-A2

R

Germany-icon 96114 Hirschaid

Bamberg Cornhusker

tba.

Cuer: tba.

tba.

Landauer Elweritsche Special (*)

M-P

Germany-icon 76835 Burrweiler an der Weinstraße

Swinging Landavians Landau

tba., Andreas Hennecke

tba.

34. Tortentanz (*)

B-M

Germany-icon 31139 Hildesheim

Square Dreamers Hildesheim

Claus Warnecke, Andreas Rohde & Überraschungscaller

tba.

25. Groenkohl-Danz (*)

M-P

Germany-icon 26125 Oldenburg

Hunte Valley Dancers Oldenburg

tba., Sabine Jacob

tba.

Jailhouse Dance (*)

B-C1 Denmark icon DK-8700 Horsens

Join Hands Horsens

tba.

tba.

Polévkový Special (*)

P-C2

Czech Republic icon CZ-Liberec

Country Rytmus Liberec

tba.

tba.

Sunshine-Dance - Gran Canaria 2019 Week 1 (*)

A1-C1 E-Gran Canaria
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Paul Bristow (UK), Bronc Wise (US)
December 2019

06.-08.

Dec.

C1 Extended / C2 Intro

(Registration)

C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Eric Henerlau (US)

07.

Dec.

Christmas Workshop (*)

A1-C1 Sweden-icon S-Sollentuna

Sollentuna Square Dancers

Jerry Jestin (CAN)

07.-08.

Dec.

Let's Party (& Double Diamonds A2 Clubtanz)

M-A1

(A2)

Germany-icon 50127 Bergheim-Quadrath-Ichendorf

Archway Happy Hoppers

Robert Milestad (S), Ingeborg Körber-Lücker

08.

Dec.

Calling Angels - Christmas Dance

B-M Germany-icon 67765 Börrstadt
Wheelers & Dealers Zweibrücken, Joyhunters Saarbrücken & Thunderhill Dancers
Michi Unterberger (A), Natascha Budsky

08.

Dec.

Laufend Laufer (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-Wien

The Workshoppers Vienna

Martin Laufer

15.

Dec.

Laufend Laufer (*)

(Doodle)

tba.

Austria-icon A-1090 Wien

The Workshoppers Vienna

Martin Laufer

27.

Dec.

-01.

Jan.

Celebration Dance 2019 (C1-C3A teaching, C3B dancing)

C1-C3B Germany-icon 24306 Plön

Percolators Germany

Anne Uebelacker (CAN), Bjørn Andersson (DK), Todd Fellegy (US), Jürgen Löder

28.

Dec.

-01.

Jan.

Silvester 2019/2020 - Square Dance Extended (*)

M-C1

HEX

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker, tba.

28.

Dec.

-02.

Jan.

Mountain Mash (*)

B-P

CT

R

Germany-icon 371115 Duderstadt

A.C.T.S. Tanzverein

tba.

Prompter: Hans Krackau

Cuer: tba.

31.

Dec.

34. Swing Out 2019 - Swing In 2020

M

R II-IV

Germany-icon 80937 München

Munich Swinging Bells

Christof Kettner, tba.

Cuer: tba.

31.

Dec.

Silvester Special 2019 bei den Meenzer Mascots (*)

M-P Germany-icon 55270 Ober-Olm

Meenzer Mascots

tba.

31.

Dec.

Silvester Dance 2019 (*)

M-P Germany-icon 89197 Weidenstetten

Puss-N-Boots Neu-Ulm

tba., Caller from the Floor

31.

Dec.

Silvester 2019/2020 - Squaredance bis zum Abwinken (*)

M-A1 Germany-icon 40764 Langenfeld

L-Town Squeezers Langenfeld

tba.

31.

Dec.

Silvester Party 2019 (*)

M Germany-icon 53127 Bonn-Venusberg
Ceramic Dancers Höhr-Grenzhausen
tba.

31.

Dec.

Silvesterfeier in Unna!  (*)

Pre-Registration Only!!!

M-P Germany-icon 59423 Unna
Donkey Dancers Unna
tba.
tba.

18. Nikolaustanz 2019 (*)

B-P

Germany-icon 38170 Schöppenstedt

Wild Folks Wolfenbüttel

tba.

tba.

31. MCG Kaffeklatsch (*)

B24 Germany-icon 81925 München-Oberföhring

MCG - Münchner Club Gemeinschaft

Frank Meyers, Caller from the Floor

tba.

10th X-MaS Dance (*)

M-P

HH

DBD

Germany-icon 57223 Kreuztah

Blueberries Siegerland

tba., Ralf Bender

January 2020
01.

Neujahrsdance 2020 (*)

M-P

Germany-icon 22607 Hamburg

Elbe Beach Hoppers Hamburg & Chase West Hamburg
Ilona Airoldi, Peter Junker, Wolfgang Schwind

06.

Holy Three Kings' Party (*)

M-P Germany-icon 74613 Verrenberg

Hohenlohe Hoppers Öhringen

tba., Callers freom the Floor

18. Schneeflöckchendance (*)

R

Germany icon 65779 Kelkheim / Taunus

Beaux & Belles Frankfurt a. M.

Jetta K. Junk 

24.-26.

C1 Workshop-Wochenende (*)

C1

Germany icon 67657 Kaiserslautern

Tapsy Turtles

Martin Laufer

25.-01.

Feb.

DoSkiDo 2020 (*)

(Booking)

M-A2

R

Austria-icon A-5541 Altenmarkt

DoSkiDo

Thorsten Geppert, tba.

Cuer: tba.

31.-02.

Feb.

C3B Class

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

tba.

8. First Week's Dance (*)

M-P

Germany-icon 74078 Heilbronn- Frankenbach

Sundowners Heilbronn
tba.

tba.

Christmas Special (*)

B-P

Russia-icon RUS-Petrozavodsk

Onego Wave Dancers Petrozavodsk (*)

tba., Fedor Antonov (RUS)

tba.

Trettondansen 2020 (*)

C1-C3B Sweden-icon S-Mölndal

Pingvinerna

tba., Thomas Bernhed (S)

tba.

Abspeckdance (*)

M-P

Germany-icon 25489 Nortorf

Torf-Twirlers Nortorf
tba.

tba.

XIX. Hornický šachťák

(Program) (Registration) (*)

B-C2

R II-VI

Czech Republic icon CZ-Ostrava-Dubina

Extend SDC Ostrava

Tomáš ”Doug” Machalik (CZ), Vladimír "Vlád´a" Andris (CZ), Jiří "Slamák" Slabý (CZ), Michal Bayer (CZ), Jirka "Roga" Rogalewicz (CZ), Miroslav Ručka (CZ), Jindřich "Čára" Šašek (CZ), Kamila Suranovská (CZ), Veronika Šeděnková (CZ), Antonín Vašut (CZ)

Cuer: Lucie "Lucka" Červená (CZ), Gabriela & Ján Valtýni (SK)


tba.

Winter Extravaganza 5 (*)

M-P

R II-IV

United-kingdom-icon UK-Hemel Hempstead, HP1 2PH

Matt's Twirlin' 2 Steppers

tba. (UK)

Cuer: Matt Baldry (UK)

February 2020

07.-10.

Feb.

Februarifestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

15.

Feb.

Valentines Castle Dance - 65 Jahre Heidelberg Hoedowners (*)

M-A

R

Germany-icon 68799 Reilingen

Heidelberg Hoedowners

tba., Uwe Kraemer-AveMarie

Cuer: tba.

March 2020

06.-07.

Mar.

35. Eliot Dance (& Clubabend) (*)

M-P

HH

Germany-icon 58706 Menden - Schwitten

Witch Hunters Menden

Thorsten Ueckermann, tba.

07.-09.

Mar.

Club-Wochenende (*)

(Clubintern)

Registration 01.12.2019

C1-C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.
13.-15.

Spring Jamboree (*)

M-C1

R

CL

CT

Germany-icon 65239 Hochheim am Main

Kuntry Kuzins
tba.

13.-15.

Westernfestivalen (*)

M-A1

Sweden-icon S-435 41 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

Tony Oxendine (US)

27.-29. C3B Class

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

28. ECTA Student Jamboree Süd (*) B Germany-icon tba. ECTA & Munich Swinging Bells
tba.
April 2020

03.-05.

Apr.

C2-Workshop (*)

C2 Germany-icon tba.

ACR-Club

Sandie Bryant (US)

03.-05.

Apr.

21st Swedish National Challenge Convention

(& P-A2 Trail End Dance) (*)

C1-C3B

(P-A2)

Sweden-icon S-tba.

SNCC & Pingvinerna

tba., Ross Howell (US), Thomas Bernhed (S)

04.

Apr.

17. Gälfiesler Danz (*)

M52-M Germany-icon 79110 Freiburg

Breisgau Twirlers Freiburg

tba., Michael Strauß

10.-14.

Apr.

61st Australian National Square Dance Convention - Puttin' on the Ritz

tba.

Australia icon AUS-Katoomba NSW

NSDSA

tba.

17.-19.

Apr.

C1 / A2 Extended

(Registration)

Registration 03.03.2019
A2-C1 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Jürgen Löder

18.

Apr.

30 Jahre Swinging Pinguins (*) B Germany-icon tba. Swinging Pinguins Lübeck
tba.

18.-19.

Apr.

Crazy Cow Special (*)

M-P Switzerland icon CH-9475 Sevelen

Crazy Cow Dancers Sevelen

tba.

24.-26.

Apr.

Fifth Texas Classics (*)

B-C1 Germany-icon 21035 Hamburg

Ralf Reinhard (*)

tba., Ralf Reinhard

May 2020

08.-10.

May

A2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 28.04.2019

A2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.

15.-17.

May

C2 / C1 Extended

(Registration)

Registration 12.05.2019
C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

Sandie Bryant (US)

15.-17.

May

C3B Class

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

22.-24.

May

50th ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icon tba. ECTA
tba.

30.-31.

May

16. Ferris Wheel Party (*)

M-A2

Austria-icon A-2351 Wiener Neudorf

Vienna Swingers

tba., Jiří "Jirka" Ščobák (SK), Heinz Klingen (A)

June 2020

01.-05.

Jun.

International GSI Callerschool & Round Dance Workshop (*)

B-M

R

Russia icon 180000 Pskov
Grand Square Europe (FB) & DRSDF

Walt & Juliane Burr

Cuer: Wolfgang & Anni Weber

06.

Jun.

7. Spargel-Tanz - 30 Jahre Country Skippers (*)

Pre-Registration Only!!!

M-P Germany icon 31582 Nienburg/Weser

Country Skippers

tba., Klaus Kübler

06.

Jun.

Rainbow Dance 2020 (*)

M-A1

R II-IV
Netherlands-icon NL-5224 AC, \'s Hertogenbosch The Rainbow Strollers
Wil Stans (NL), tba.

Cuer: Loet Polak (NL), tba.

11.-14.

Jun.

C1-Workshop with C2 (*)

C1-C2 Germany-icon tba.

ACR-Club

tba.

17.-20.

Jun.

69th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration)

M-C2 USA-icon US-Spokane, WA

69th NSDC Convention

tba.

18.-22.

Jun.

Do-C-Do Campout (*)

M-P

R

United-kingdom-icon UK-Banbury, Oxon

Do-C-Do Banbury

Lynn Holloway (UK)

Cuer: Nick Wright (UK)

19.-20.

Jun.

9. Strawberry Dance (& Clubabend) (*) M-A2 Austria-icon A-2201 Gerasdorf bei Wien

Dancing Strawberries

tba.

26.-28.

Jun.

A2-Workshop (*)

A2 Germany-icon tba.

ACR-Club

tba.

July 2020

02.-05.

Jul.

European Square & Round Dance Convention (& Trail End Dance)

(Program)

New Caller!!!

B-C2

(B-A2)

R II-VI

Sweden icon S-Sigtuna
European Convention & Crazy Flutters

Di Green (UK), Jiří "Slamák" Slabý (CZ), Carsten Nielsen (DK), Jack Borgström (S), Joachim Rühenbeck, Paul Bristow (UK), Maarten Weijers (NL), Bjørn Andersson (DK), Paddy Böhnke, Stefan Sidholm (S)

Cuer: Judi Read (UK), Loet Polak (NL), Martin Prüfer, Pavel "Hop" Hosenseidl (CZ)

02.-05.

Jul.

37th Annual IAGSDC Convention 2020 - Take A Peak (*)

(Registration)

A2-C1 USA-icon US-Denver, CO

IAGSDC

Anne Uebelacker (CAN), Barry Clasper (CAN), Bear Miller, Dayle Hodge, Deborah Carroll-Jones, Sandie Bryant, Gary Monday, Vic Ceder

11.-19.

Jul.

Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.

17.-19.

Jul.

Jerry Story A2 Weekend (*) A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

29.

Jul.

-01.

Aug.

21st Canadian National Square & Round Dance Festival (& Trail-In Dance)

(Registration)

B-C2

R II-V

CL

Canada icon CAN-Surray, BC V3R 1N5

Canadian National Square & Round Dance Festival

tba.

September 2020

04.-06.

Sep.

Fall Round Up (*)
tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

11.-13.

Sep.

C2 Tanz-Wochenende (*)

Registration 01.09.2019

C2 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.

18.-20.

Sep.

C3B Class

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

19.

Sep.

19. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Christian Sorge, Matthias Knabner

October 2020

02.-07.

Oct.

European Round Dance Week (*)

R II-VI

Germany-icon 91093 Hesselberg

Tamara Twirlers Munich

tba., Klaus Völkl

05.-08.

Oct.

Oktoberfestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

16.-18.

Oct.

C3B Class

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

16.-18.

Oct.

Yellow Rocks Plus Weekend (*) P United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

30.

Oct.

-01.

Nov.

Challenge Event 2020 (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

November 2020

06.-08.

Nov.

C1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 03.11.2019

C1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.

14.

Nov.

31. Moonlight Dance (*)

M-A1 Germany-icon 63303 Dreieich-Offenthal

Moonspinners

Arnold Tonhäuser, tba.

14.-15.

Nov.

Clubwochenende der Gemener Burgtänzer (*)

M Germany-icon 46325 Borken

Gemener Burgtänzer

tba., Uwe Holzhäuser

20.-21.

Nov.

10. Crazy Bird Dance (& Clubabend) (*)

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

tba.

27.-29.

Nov.

A1 Tanz-Wochenende (*)

Registration 17.11.2019

A1 Germany-icon 57078 Siegen Triangle Squares
tba.

27.-29.

Nov.

Mainstream Vision DbD (*)

M

DBD

Germany-icon 61348 Bad Homburg

Freestyle-Dancers

tba., Tommy Schneeberger

December 2020

11.-13.

Dec.

C1 Extended / C2 Intro (*)

(Registration)

Registration 08.12.2019
C1-C2 Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

tba.

January 2021

23.-30.

Jan.

DoSkiDo 2021 (*)

(Booking)

M-A2

R

Austria-icon A-5541 Altenmarkt

DoSkiDo

Thorsten Geppert, tba.

Cuer: tba.

29.-31.

Jan.

C3B Class

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

February 2021

05.-08.

Feb.

Februarifestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

March 2021

12.-14.

Mar.

Spring Jamboree (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

12.-14.

Mar.

Westernfestivalen (*)

M-A1

Sweden-icon S-435 41 Mölnlycke

Western Airport Square Dancers

tba.

26.-28.

Mar.

SD Extended (*)

(Registration)

Registration 19.-04.2020
tba. Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

tba.

26.-28.

Mar.

C3B Class

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)

27.

Mar.

ECTA Student Jamboree (*) B Germany-icon tba.

ECTA

tba.

April 2021

09.-11.

Apr.

SD Extended (*)

(Registration)

Registration 17.-05.2020
tba. Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

tba.

May 2021

14.-16.

May

51st ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icon tba.

ECTA

tba.

June 2021

23.-26.

Jun.

70th NSDC Convention (*)

(Pre-Registration)

M-C2 USA-icon US-Jackson, MS

70th NSDC Convention

tba.

28.

Jun.

-02.

Jul.

62nd Australian National Square Dance Convention - Living our Dream in the Top End (*)

tba.

Australia icon AUS-Darwin N.T.

NSDSA

tba.
July 2021

16.-18.

Jul.

Jerry Story A2 Weekend (*) A2 United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

17.-25.

Jul.

Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
September 2021

03.-05.

Sep.

Fall Round Up (*) tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

18.

Sep.

20. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Uli Schingen, Matthias Knabner

October 2021

01.-04.

Oct.

Oktoberfestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

15.-17.

Oct.

Yellow Rocks Plus Weekend (*) P United-kingdom-icon UK-Crawley, Sussex, RH11 8JE Yellow Rocks (*)

Jerry Story (US)

29.-31.

Oct.

Challenge Event 2021 (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

November 2021

19.-20.

Nov.

11. Crazy Bird Dance (& Clubabend) (*)

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

tba.

December 2021

03.-05.

Dec.

SD Extended (*)

(Registration)

Registration 13.12.2020
tba. Germany-icon 76332 Bad Herrenalb

SD-Extended

tba.

February 2022

04.-07.

Feb.

Februarifestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

March 2022

11.-13.

Mar.

Spring Jamboree (*)

tba.

Germany-icon tba.

ECTA

tba.

26.

Mar.

ECTA Student Jamboree Süd (*) B Germany-icon 74549 Wolpertshausen

ECTA & Schwäbisch Sweethearts

tba.

May 2022

27.-29.

May

52nd ECTA Round Dance Festival (*) R II-VI Germany-icontba.

ECTA

tba.

July 2022

16.-24.

Jul.

Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
September 2022

02-04.

Sep.

Fall Round Up (*)
tba. Germany-icon tba.

ECTA

tba.

17.

Sep.

21. Korbmarkt Special (*) M-P Germany-icon 96215 Lichtenfels

Main River Dancers Lichtenfels

Christian Sorge, Matthias Knabner

October 2022

07.-10.

Oct.

Oktoberfestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

28.-30.

Oct.

Challenge Event 2022 (*) C1-C3A Denmark icon DK-4000 Roskilde

Roskilde Square & Line Dance Club

tba.

November 2022

18.-19.

Nov.

12. Crazy Bird Dance (& Clubabebd) (*)

P-A2 Germany-icon 87719 Mindelheim

Crazy Birds Bad Wörishofen

tba.

February 2023

03.-06.

Feb.

Februarifestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

March 2023
25. ECTA Student Jamboree (*)  B Germany-icon tba. ECTA
tba.
July 2023

15.-23.

Jul.

Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
October 2023

06.-09.

Oct.

Oktoberfestivalen (*) A2-C3B Sweden-icon S-Stockholm

Motiv8's

tba.

July 2024

13.-21.

Jul.

Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
July 2025

12.-20.

Jul.

Summerdance in Tranum (*) tba. Denmark-icon DK-9460 Brovst (Tranum Strand)

Penguins Denmark

tba.
         
Callerschools
2019
22.-24. Mar.

GS-UK Caller & Cuer School (*)

  United kingdom icon UK-Furzton, Kilton Keynes, MK4 1NA

GS United Kingdom

Maarten Weijers (NL), Tommy Schneeberger

Cuer: Martin Prüfer

08.-10. May

Märsta Callers College

(Registration)

Sweden-icon S-Märsta

Crazy Flutters

Jerry Jestin (CAN)

17.-21.

Nov.

Caller School Bad Wörishofen 2019

(Registration)

  Germany-icon 86825 Bad Wörishofen School of Caller Education and Leadership Development

Jerry Jestin (CAN), Jeannette Stäuble (CH), Martin Kromer

tba.

Northeast Caller School (*) B-E USA-icon US-Sturbridge, MA

Ken Ritucci

Ken Ritucci, tba.
2020

01.-05.
Jun.

International GSI Callerschool & Round Dance Workshop (*)

B-M

R

Russia icon RUS-180000 Pskov
Grand Square Europe (*) & DRSDF

Walt & Juliane Burr

Cuer: Wolfgang & Anni Weber

Square Dance Tours
2019
25.-26. Jan.

Dance of the Ocean (Travemünde - Trelleborg)

(Registration)

Waiting List!!!

M-P

(A1)

Germany-iconSweden icon

squaredance-an

Tommy Schneeberger, Sönke Wilts

03.-10. Feb.

2019 Winter Festival Cruise - Puerto Rico, Curacao, Aruba, St. Kitts, St. Thomas

M-P

Puerto Rico2Curacao iconAruba iconSaint kitts and nevis iconvi

Jade Cruises

Linda Saunders, Tony Oxendine, Kim Curlee, Jack & Sherry Pladdys

01.-08. Jul.

Cruising and Dancing Alaska

M-P

Travel Squared Travel

Jerry Story (US), Ted Kennedy (US), Bob Asp (US), Johnny Preston (US), Curt Braffet (US)

03.-08. Jul.

Reise zum Gorki Park Open Air Special Moskau

B-P

Russia-icon

Squaretravel Tours

Hanna Tenenbaum (S)

17. Sep.

-01. Oct.

Germany Square Dance Tour

(Registration)

M-A2

R

Germany-iconAustria icon

Crisp Tours

Mike Seastrom, Wade Driver, Tom Crisp

27.-29. Sep.

Square Dance auf Helgoland 2019

M-A2

Germany-icon

squaredance-an

Uli Schingen, Arnold Tonhäuser

02.-10. Nov.

Malta Spezial Event

M-P

Malta icon

Claudia Weigl (*)

Uli Schingen

31. Oct.-

14. Nov.

Urlaubsreise mit Squaredance nach Spanien (*)

A2-C1

Spain icon

Urlaub und Square Dance

Maarten Weijers (NL), Paddy Böhnke

2020

15.-29. Sep.

Germany Square Dance Tour

(Registration)

M-A2

R

Germany-iconAustria icon

Crisp Tours

Jerry Story, Tony Oxendine, Tom Crisp

13.-25. Oct.

Mediterranean Romance Tour Cruise - From Venice To Barcelona

(Itinerary)

tba.

Italy iconFrance iconSpain iconcroatia 18289montenegro 18144greece 15795Monaco icon

Holland America Line

Pat Carnanthan, Hunter Keller

         
Classes
2019
09.-24. Feb.
Plus Class (*)

P

Germany icon 74564 Crailsheim

Double Star Dancers Schwäbisch Hall

Hans-Gerd Gasser

24

Apr.

-03.

May

Plus Class

P

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

25.-31.
May
A1 Class

A1

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

15.-21.
Jun.
A2 Class

A2

Germany icon 53474 Bad Neuenahr

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

07.-14.
Jul.

Square Dance & Urlaub im Erzgebirge - C2  Class

(Registration)

C2

Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

28.

Jul.

-04.

Aug.

Square Dance & Urlaub im Erzgebirge - C1  Class

(Registration)

C1

Germany icon 09484 Oberwiesenthal

Ingeborg Körber-Lücker This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ingeborg Körber-Lücker

ab 15. Nov. C3B Class (*)

C3B

Sweden icon S-703 62 Örebro

Örebro Squaredancers

Jesper Wilhelmsson (S)